Hamile Elbisesi Kaçıncı Ayda Giyilir?

hamile elbisesi kaçıncı ayda giyilir

Hamilelikte yaşanan fiziksel değişimler kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte anne adayları genellikle ilk 3 aylık süreçte hamilelikten önce giydikleri kıyafetleri kullanmaya devam edebilirler. Hamilelikte vücutta yaşanan özelliklerle uyumlu olacak şekilde tasarlanan hamile kıyafetlerinin giyimine genellikle 3.aydan sonra başlanması ihtiyacı oluşur. 

Anne adaylarının karın ve bel bölgesindeki genişlemeler genellikle 4.aydan itibaren başlar. Bunun doğal bir sonucu olarak anne adayları normal bedenlerinden farklı ölçülere sahip ve hamilelik döneminde vücutlarında oluşan değişimlere uyumlu olacak şekilde tasarlanmış özel hamile kıyafetlerine gereksinim duyarlar. Bazı anne adaylarının yapısal özelliklerine bağlı olarak karın bölgeleri hemen belirginleşmeye başlamaz, vücut yapıları hemen değişmez. Bu süre boyunca anne adaylarının normal kıyafetlerini giymelerinde herhangi bir sakınca yoktur. 

Hamilelik dönemlerinde anne adaylarının vücut ısıları normal zamanlara göre daha yüksek olur ve daha fazla terlerler. Özellikle yaz aylarındaki hamileliklerde bu durum anne adayları için zorlayıcı bir hal alabilir. Bu nedenle anne adaylarının yaz aylarında kullanacakları kıyafetler başta olmak üzere her mevsim kullanacakları kıyafetleri pamuk, keten gibi doğal kumaşlar kullanılarak üretilen kıyafetlerden yana kullanmaları önerilir. Sentetik kumaşlardan uzak durmaları terlemenin azaltılmasında ve anne adayının konforunun artırılmasında oldukça önemli bir rol oynar.

Hamile Giyiminde Konfora Odaklanın

Anne adaylarının çoğu bebek beklediklerine dair o mutlu haberi aldıklarında hamilelik sürecine adapte olmaya çalışsa da çoğunlukla karınları belirginleşene kadar hayatlarının aynı rutin içerisinde devam ettiği yanılgısına kapılırlar. Oysaki anne adayında fiziksel, ruhsal ve hormonal değişiklikler çoktan gerçekleşmeye başlamıştır. 

Karın ve basen bölgesindeki genişleme genellikle 3.aydan itibaren başlasa da bu durum kişiden kişiye değişebilir. Bu değişiklikler belirgin bir hale gelmeye başlayınca anne adaylarının kıyafet seçimi oldukça önemli bir konu haline gelir. Bu dönemde karın ve basen genişleyip normal hayatta kullanılan giysilerin fermuarları kapanmamaya başlayınca genellikle anne adayları gardroplarında hamile kıyafetlerine yer açmaya başlarlar. Bu dönemde seçilen hamile kıyafetleri mutlaka anne adayının vücudundaki değişikliklere uyum gösterecek şekilde tasarlanmış olmalıdır.

Seçilen hamile kıyafetlerinin kumaşları mutlaka ince, doğal ve hava alan özellikte olmalıdır. Genelde 4.aydan sonra anne adaylarının vazgeçilmezi olan hamile kıyafetlerinin karın bölgesinin rahat olmasına özen gösterilmelidir. Özel tasarım hamile kıyafetleri hiçbir şekilde anne adayının karnını sıkmamalı ve rahat hareket edebilme imkanı sunmalıdır.

Hamile kıyafetleri seçilirken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri kıyafetlerin anneye hareket kolaylığı sağlaması ve kan dolaşımını engellememesi olmalıdır. Bu nedenle hamilelik döneminde dar kıyafetlerin kullanımından uzak durulmalıdır. Seçilen kıyafetlerin kumaşları mutlaka esnek ve yumuşak olmalıdır. Evde, sosyal yaşamda ve iş hayatında kullanılacak olan kıyafetler anne adayının konforlu ve şık olmasını sağlarken aynı zamanda hamilelik süreci boyunca vücutta meydana gelecek değişikliklere uyum gösterecek şekilde tasarlanmalıdır.

Hamileliğin ilk üç ayında anne adaylarının kilosunda genellikle fazla bir artış olmadığından anne adayları gardroplarındaki bol ve rahat giysileri konforlu bir şekilde kullanabilirler. Ancak bu dönemde de kan dolaşımını olumsuz yönde etkilemesi olasılığından dolayı karın bölgesini sıkı bir şekilde saran kıyafetlerden uzak durulmalıdır.

Karın büyümeye başladığı ve mevcut kıyafetler gerekli konforu sağlamadığı andan itibaren hamile kıyafetleri satın alma zamanının geldiği kabul edilmelidir. Anne adayları bu dönemlerde çok büyük kıyafetler seçtikleri takdirde daha kilolu bir görünümle karşılaşabileceğinden yaşanan değişimlerle uyumlu beden ölçülerinde kıyafetler satın alınmalıdır.

hamile elbisesi nasıl olmalıdır

Seçilen kıyafetlerin anne adaylarının üzerinde güzel görünmesini sağlayan en önemli etken anne adayının bedeni ile uygun kalıpta olmasıdır. Bu nedenle anne adayları alışveriş sırasında kendi vücut tipleri ile uyumlu kalıplarda kıyafetler seçmeye özen göstermelidirler. Hamilelik döneminde anne adaylarının vücutlarındaki en gözle görülür değişim karın ve göğüs bölgesinde olur. Bu nedenle robadan bol kesimli elbiseler, üst kesimi bol kıyafetler, bluzlar ve tunikler anne adayları için kurtarıcı parçalardır.

Kış aylarında boğazlı giysiler tercih edilmesi anne adaylarının boyun bölgesini sıkarak rahatsızlık hissi oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle V yaka ya da kayık yaka tarzı giysilerin tercih edilmesi daha doğru olabilir. Bacaklardaki, kalçalardaki ve baldır bölgesindeki genişlemeler için ise kalçadan bol kesimli ve esnek kumaşlardan üretilmiş pantolonlar doğru bir tercih olabilir. 

Anne adayları hamilelik döneminde çok fazla kilo aldılarsa siyah renkli kıyafetlerden yana tercihlerini kullanabilirler. Kilo fazlalığı vücudun üst kısmında olan anne adayları üst parça koyu alt parça renkli olarak kombinler yapabilirler. Yatay çizgiler olduğundan kilolu bir görünüme neden olabileceğinden dolayı dikey çizgili parçalar tercih edilebilir. Aynı şekilde iyi desenlerdense küçük desenli kumaşlardan üretilen parçalar daha zarif bir görünüm yakalamak isteyen anne adayları tarafından tercih edilebilir.

Satın alınan hamile kıyafetlerinin polyester, naylon ve polyamid içten sentetik kumaşlardan üretilmemesi konusunda dikkatli olunmalıdır. Bunlar yerine doğal kumaşlardan üretilen parçalar tercih edilmelidir. Bu sayede anne adayının vücut ısısının korunacağı ve konforunun artırılacağı unutulmamalıdır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.