Hamile Kıyafetleri Ne Zaman Giyilmeye Başlanmalı?

hamile kıyafetleri ne zaman giyilmeye başlanmalı

Hamilelikte anne adayları genellikle ilk 3 aylık süreçte hamilelik öncesi kıyafetlerini giymeye devam edebilirler. Hamilelere özel tasarlanan hamile kıyafetlerinin kullanımına genellikle 3.aydan sonra ihtiyaç duyulsa da bu durum kişiden kişiye farklılık gösterebilir. 

Hamileliğin genellikle 4.ayından itibaren anne adaylarının karın ve bel bölgesinde genişleme başlar. Buna bağlı olarak anne adayının normal bedeninden farklı beden ölçülerine sahip ve hamilelik döneminde yaşanacak vücut değişimlerine uyum gösterecek şekilde tasarlanan kıyafetlere ihtiyaç duyulur. Bazı anne adaylarında ise karın bölgesi hemen belirginleşmez ve vücut yapısında değişiklik hemen oluşmaz. Bu süre zarfında anne adayları normal kıyafetler tercih edebilirler.

Hamilelik döneminde anne adaylarının vücut ısısı normal zamanlara göre daha yüksek olduğundan daha fazla terledikleri bilinir. Yaz aylarına denk gelen gebeliklerde bu durum çok daha ciddi bir sorun haline gelebilir. Bu yüzden anne adaylarının kıyafet seçimini pamuk, keten gibi doğal kumaşlardan üretilen parçalardan yana yapması ve sentetik kumaşlardan uzak durması terlemenin azalmasında ve konforun artmasında oldukça etkilidir.

Hamile Giyiminde Öncelik Konforunuz Olmalı

Anne adaylarının birçoğu karnının belirginleşmesine kadar hamile olduğunu benimseyemediğinden hayatının aynı rutin içerisinde devam ettiğini düşünür. Oysa bu dönemde anne adayında fiziksel, hormonal ve psikolojik değişiklikler çoktan başlamıştır. Karın  ve basen bölgesindeki genişleme genellikle 3.aydan sonra başlar. Ve bu değişikliklerin belirginleşmesiyle birlikte anne adayları için ne giyileceği konusu giderek önem kazanır. Karın ve basenin genişlediği, pantolonların fermuarlarının kapanmamaya başladığı bu dönem anne adayları için genellikle hamile giysileri ile tanışma dönemi olur. Hamile giysilerinin mutlaka vücuda uyum sağlayacak özelliğe sahip olması gerekir. 

Hamile kıyafetlerinin kumaşları ince, doğal ve hava alan özelliklerde olmalıdır. Genellikle 4.aydan sonra giyilmeye başlanan hamile kıyafetlerinin ortak özelliği karın bölgesinin rahat olmasıdır. Tasarımları gereği anne adaylarının karnını sıkmamalı ve rahat hareket edebilmelerini sağlamalıdır.

Hamile elbiselerinin anne adayının hareket etmesini kolaylaştırması ve kan dolaşımını engellememesi çok önemlidir. Bu nedenle hamilelik döneminde dar kıyafetler kullanılmamalıdır. Seçilen kıyafetlerin kumaşlarının esnek ve yumuşak olmasına özen gösterilmelidir. Hem evde hem sosyal yaşamda ve iş yaşamında anne adaylarının konforlu ve şık olmasını sağlayacak hamile kıyafetlerinin vücuttaki değişimlere uyumlu olacak şekilde tasarlanmış olmasına dikkat edilmelidir.

Hamileliğin ilk üç ayında fazla kilo artışı olmadığından gardroplardaki özellikle bol ve rahat giysiler konforlu bir kullanım imkanı sağlar. Bu dönemde de karın bölgesini sıkı bir şekilde saran kıyafetlerden kan dolaşımını olumsuz yönde etkilemesi riski nedeniyle uzak durulmalıdır. 

Karnın büyüdüğü ve mevcut kıyafetlerin yeterli gelmediği dönemde artık alışveriş zamanının geldiği kabul edilir. Anne adayları bu dönemde kendilerine çok büyük kıyafetleri seçme hatasına düşmemeli ve daha kilolu bir görünümle karşılaşma riskini almamalıdır.

Giysilerin kişilerin üzerinde güzel görünmesini sağlayan en önemli etken seçilen giysinin kalıbıdır. Alışveriş esnasında anne adaylarının kendi vücut tiplerine uygun kıyafetleri seçmeleri çok önemlidir. Hamilelik döneminde anne adaylarının vücudunda en gözle görülür değişim karın ve göğüs bölgesinde meydana gelir. Bu nedenle üst kesimi bol kıyafetler, robadan bol kesimli elbiseler, bluzlar ve tunikler anne adaylarının gardroplarının kurtarıcı parçalarıdırlar.

hamile kıyafetleri ne zaman giyilmeli

Kış aylarında giyilen boğazlı giysiler anne adaylarının boynunu sıkıp rahatsızlık hissi oluşturabilir. Bu nedenle kayık yaka ya da V yaka tarzı giysiler daha kullanışlı olabilir. Bacaklar, baldır bölgesi ve kalçadaki genişleme dolayısıyla esnek kumaşlı ya da kalçadan bol kesimli pantolonlar tercih edilmelidir.

Çok fazla kilo alan anne adayları siyah ya da diğer koyu renklerdeki giysileri kullanabilirler. Kilo fazlalığı vücudun üst kısmında fazlaysa üst parça koyu renkli alt parça renkli olarak da tercih edilebilir. Yine dikey çizgiler zayıf yatay çizgiler olduğundan kilolu bir görünüme neden olabilir. İri desenlerdense daha küçük desenli kumaşların kullanıldığı giysiler ile daha zarif bir görünüm yakalanması mümkün olabilir. 

Hamile kıyafetlerinden mutlaka hava alan kumaşlardan üretilenler tercih edilmelidir. Sıcak tutan naylon, polyester ve polyamid içeren sentetik kumaşlardan hamilelik döneminde uzak durulması önerilir. Bunlar yerine pamuk, yün, keten içerikli doğal kumaşlardan üretilen kıyafetlerle vücut ısısı korunur, serinlik ve rahatlık sağlanır. Kolay esneyebilen kumaşlardan üretilen hamile kıyafetleri anne adayları açısından oldukça konforludur. Bununla birlikte cilt hamilelik döneminde daha hassas olduğu için cildi tahriş edip kaşıntıya neden olabilecek kumaşlardan uzak durulmalıdır.

Hamilelik döneminde annelerinin karnının büyümesi nedeniyle ağırlık merkezi öne kaydığından 2-3 cm topuklu ayakkabıların tercih edilmesi uygun olabilir. Ağırlık merkezinin dengelenmesi için vücudun üst kısmının ve başın geriye doğru kaymasıyla bel kavisinin artması bel ağrılarına yol açar. Alçak topuklu ayakkabı kullanımı beli destekleyerek ağrının azalmasını sağlar. Babet türü düz ve topuksuz ayakkabılar ayak sağlığı açısından zararlı olduğu gibi çok yüksek topuklu ayakkabılar kullanmak da doğru bir tercih değildir. Yüksek topuklu ayakkabılar özellikle eklem esnekliğinin artıp ağırlık dengesinin değiştiği hamileliğin son aylarında düşme riskini artırabilir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.