Ne Zaman Hamile Kıyafeti Giyilmeli?

ne zaman hamile kıyafeti giymeli

Hamilelik süreci ile birlikte anne adayının vücudunda fiziksel değişiklikler meydana gelir, ayaklarda şişmeler oluşur, fiziksel değişikliklerle birlikte hormonal değişiklikler de ortaya çıkar. Durdurulamaz değişimlerin yaşandığı bu dönemde doğal olarak anne adayları giyim tarzlarında da değişiklik yapma ihtiyacı duyarlar. 

Anne adayları genellikle hamilelik haberini aldıkları andan itibaren hamile giyim mağazalarını ziyaret etmek ve birbirinden güzel, şık hamile kıyafetleri ile hayatlarındaki bu özel dönemin tadını çıkarmayı isterler. Ancak biraz beklemenin çok doğru bir karar olacağını hatırlatmak isteriz. Bu dönemde anne adayının vücudu çok hızlı bir şekilde değişim gösterebileceği için alınan hamile kıyafetlerinin yalnızca bir kez giyilebilmesi bile söz konusu olabilir. Bu nedenle  vücutta meydana gelen değişimlere uygun kıyafetlerin hamileliğin ilerleyen dönemlerinde ihtiyaç duyuldukça alınması önerilir. 

Anne adayları genellikle 4 aylık süreçten sonra hamile kıyafeti giyme ihtiyacı duyarlar ve bu süreçte aldıkları kıyafetleri aşırı kilo kaybının söz konusu olmadığı durumlarda genellikle hamileliklerinin sonuna hatta lohusalık dönemlerinde vücutları eski formunu kazanana kadar kullanabilirler.

Hamile Kıyafetlerinde Beden Nasıl Seçilmeli?

Eskiden hamilelik döneminde kadınların tercihi genelde vücutlarına oldukça bil gelecek büyük beden kıyafetleri kullanmak yönündeydi. Ancak hamile giyim sektöründe yaşanan gelişmeler anne adaylarına hayatlarının bu özel döneminde de şık olma imkanı verdiğinden çok fazla çeşit anne adaylarının beğenilerine sunulmaktadır. Hamile kıyafetleri günümüzde genellikle anne adayının hamilelikten önceki bedeni ile uyumlu olacak şekilde tasarlanır. 

Hamile kalmadan önce 36 beden olan bir anne adayının hamile giyim mağazasından alacağı kıyafetin bedeni de 36 beden olmakla birlikte göbek ve bel kısmı hamilelik döneminde anne adayının vücudunda yaşanabilecek değişiklikler göz önünde bulundurularak tasarlanmış olur.

Hamilelik döneminde anne adaylarının vücut ısısı normal zamanlara oranla 1-2 derece daha yüksek olacağı için anne adayları çok daha fazla terleler. Bu nedenle kıyafet seçimi sırasında mümkün olduğunca terlemeyi artırabilecek olan sentetik ve polyester kumaşların tercih edilmemesi gerekir. Pamuk, keten, viskon türü kumaşlar doğal malzemelerden üretildiğinden dolayı terlemeyi aza indirir, teri çeker ve anne adayının cildine zarar vermez. Bu nedenle anne adaylarının tercihi doğal kumaşlardan üretilen hamile kıyafetlerinden yana olmalıdır. 

Hamilelikte Kot Pantolon Giyilir mi?

Aslında hamilelikte giyimin sırrı annenin konforunu ve rahatlığını sağlayabilecek olan parçaları seçilmesidir. Tabii ki kıyafetlerin üretiminde kullanılan malzemelerin doğallığına ve anne adayının sağlığı açısından bir zararı olmadığına da özen gösterilmesi gerekir. Annenin rahatlığının temel unsuru seçilen kıyafetin hamilelik döneminde vücutta yaşanacak olan değişimlerle uyumlu tasarlanmış olması ve hamilelere özel üretilmiş olmasıdır. Bu nedenle hamilelere özel olarak tasarlanmış kot pantolonların hamilelik döneminde giyilmesi mümkündür. Ancak dar pantolonlardan kaçınmaya özen gösterilmelidir. Hamile pantolonu seçimi sırasında anne adayları hamilelikten önceki bedenlerini göz önünde bulundurabilirler. Hamile pantolonları tasarlanırken genellikle bel ve göbek kısımlarında viskon kumaştan yapılan ve göbeği kavrayabilecek olan bir çıkıntıya yer verilir. Böylece anne adayları göbeklerini sıkmayacak şekilde tasarlanmış pantolonları rahatça giyebilirler. Pantolonların yanı sıra hamile taytı, hamile salopeti ve hamile tulumu modelleri de anne adaylarının şıklığının ve rahatlığının temsilcisi haline gelebilirler.

Hamilelik döneminde annelerin rahatlığı ve şıklığı için en çok tercih ettikleri parçaların başında elbise çeşitleri gelir. Yaz aylarına denk gelen hamileliklerde hamile elbisesi modellerinin kurtarıcı parçalar olduğu rahatlıkla söylenebilir. Anne adayları tarzlarını yansıtacak elbise modellerini tercih ederek konforun ve şıklığın tadını çıkarabilirler.

hamile kıyafetinde beden nasıl seçilmelidir

Hamilelikte İç Giyim Ürünleri Seçimi

Hamileliğin ilerleyen ayları ile birlikte anne adaylarının vücudunda göbekleri ile birlikte en büyük değişim göğüslerinde yaşanır. Bu süreçte büyüyen göğüslerin hassasiyeti de giderek artar. Bu nedenle anne adayları konforları için göğüslerini sıkıştırmayacak özellikte desteksiz sutyenler seçmeye özen göstermelidirler. Bu dönemde hamile sutyenleri ya da emzirme sutyenleri kullanmak anne adaylarının ilk tercihleri arasında yer alır. Külot seçiminde en çok özen gösterilmesi gereken konu ise pamuklu ve hava alan malzemenin kullanılmış olmasıdır. Hamilelik döneminde anne adaylarının vücutlarında yaşanacak değişimler göz önünde bulundurularak özel olarak tasarlanmış hamile külotlarının kullanılması oldukça konforlu olabilir.

Hamilelikte bazı anne adayları daha ince ve daha sıkı bir görünüm elde etmek için korse kullanmak isteseler dahi hamilelik döneminde korse kullanılması bebeğin sıkışmasına ve olumsuz durumlara yol açabilir. Bununla birlikte hamilelik döneminde fazla kilo alan ya da çoğul gebelik yaşayan anne adaylarının kullanımına yönelik olarak özel üretilen, yalnızca toparlayıcı, bel ve kasık ağrılarını aza indirmek için tasarlanan hamilelik korseleri doktor onayı ile kullanılabilmektedir.

Hamilelik döneminde göbek ve göğüsle dışında anne adayları için en büyük sorun ayaklardaki şişmedir. Hamile ayakkabı seçilirken mevcut ayak numarasından 1 numara büyük ayakkabıların seçilmesi doğru bir adım olabilir. Böylece ayaklar şiştiğinde ayakların rahatsız olması engellenebilir. Seçilen ayakkabıların mümkün olduğunca hava almasına ve kalın tabanlı olmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca özellikle hamileliğin 4.ayından sonra topuklu ayakkabı kullanımı tercih edilmemelidir. 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.