Tesettür hamile elbisesi

Hamilelik, en mucizevi kavram olan annelikle sonuçlanan 40 haftalık bir serüvendir. Birçok değişimin, güzel anıların, heyecanlı gelişmelerin yaşandığı hamilelik döneminde; anne adayları her günü en özel şekilde yaşamak istemektedir. Minik bir bebeğin bedeninde adım adım büyüdüğüne şahit olan kadınların, bu süreçte rahatlığı ve şıklığı aynı anda hissetmeleri en doğal haklarıdır. Hamilelik elbiseleri kategorisi arasında en çok tercih edilen tesettür hamile elbisesi çeşitleri, aranan şıklığı ve rahatlığı sağlamak için tasarlanmışlardır.  

Tesettür hamile elbisesi nedir?

Birçok kadın kişisel nedenlerden dolayı vücut bütünlüğünü korumak ve örtünmek amacıyla, tercihini tesettür giyim seçeneklerine yöneltmektedir. Tesettür giyimin türlerinden biri de hamile elbiseleridir. Tüm hamile elbiselerinin tesettür kriterlerine uygun olmaması, çoğu zaman alışveriş yapmayı zorlu hale getirmektedir. Hem annenin hem de bebeğin sağlığını korunması, rahatlık sağlaması ve şık olması bir hamile elbisesinde mutlaka bulunması gereken özelliklerdir. 

Tesettür hamile elbiselerinin özelliği nedir?

Hamilelik sürecinde kadınlar genellikle hızlı bir şekilde kilo almaktadırlar. Hamilelikten önce giyilen kıyafetler, birkaç ay sonra konforlu olmayacaktır. Özellikle bel, göğüs ve basen çevresinde kilo artışı daha yoğun olmakla birlikte; hamilelik elbiselerinde aranan en önemli kriter bu bölgelerin geniş olmasıdır. Bazı hamilelik elbiseleri ise daha geniş bir zaman aralığında kullanılabilmesi dolayısıyla bel bölgesi ayarlanabilir olarak tasarlanmaktadır. Tesettür hamile elbiseleri hem hamilelik dönemi, tesettür kriterlerine uygun olabilmesi adına bol kesim olarak tasarlanmıştır.

Vücut hatlarını koruyabilmek, hareket özgürlüğünü kısıtlamamak için elbiselerin kumaş türü ve esnekliği de önemlidir.  Polyester veya karışım kumaşlar, cilt yapısıyla uyum içerisinde değildir. Tercih edilen kıyafetin pamuk, keten, viskon türü kumaşlardan üretilmesi dikkat edilmesi gereken bir kriterdir. Özellikle hamilelik döneminde kan dolaşımının hızlı olması nedeniyle, vücut sıcaklığı normalden daha fazla olmaktadır. Bu tür kumaşların hava geçirgenlik oranının yüksek olması; terleme ve nemlenme gibi istenmeyen eylemlerin önüne geçerek cilt sağlığını da koruyacaktır.

Tesettür hamile elbiseleri yalnızca hamilelik dönemi için değil, doğumdan sonra emzirme konforunu sağlayabilmek üzere tasarlanmıştır. Bilindiği üzere doğum sonrasında kilo kaybı ve vücudun toparlanma süreci kısa sürede gerçekleşmemekte, kadınların eski kıyafetlerini tekrar kullanabilmesi için zaman gerekmektedir. Yeni annelik döneminde de tesettür hamile elbiselerinin konforundan yararlanabilmek adına emzirmeyi kolaylaştıran bir dizayn kullanılmıştır. Göğüs kısmından kolaylıkla açılabilen ve kapatılan hamile elbiseleri, ayarlanabilir bel çevresiyle birlikte uzun süre boyunca rahatlık sağlayacaktır.

Tesettür hamile elbiseleri neden tercih edilir?

Hamilelik dönemi bir kadın için en güzel zaman dilimlerinden biri olmakla birlikte; bazı zamanlarda yorucu ve stresli hale gelebilmektedir. Fiziksel ve ruhsal değişimlerin hormonların etkisiyle en yoğun yaşandığı bu dönemde, manevi desteğin önemi çok büyük olacaktır.

Şıklık, bir kadın için manevi desteğin önemli bir parçasıdır. Beden ölçülerinin büyümesiyle birlikte eski kıyafetlerinin rahatlıkla kullanılamaması, güzellik algısını olumsuz yönde etkileyerek strese neden olabilir. Bir kıyafeti beğenerek satın almanın ve severek kullanmanın meydana getirdiği his, iyi bir motivasyon kaynağıdır. Hamilelik döneminde de bu heyecanı yaşayabilmek bir kadının en doğal haklarındandır.

Bir hamilenin iyi beslenmek, dinlenmek, genel sağlık koşullarına dikkat etmek gibi yükümlülükleri olduğu kadar; psikolojik durumunu da iyi seviyede tutması gerekir. Annenin stres seviyesinin artması bebeğin gelişimini de olumsuz etkileyecektir. Ayrıca hamilelik döneminde gelişen depresyon, lohusalık döneminde de sıkıntılı bir sürece yol açacaktır. Bu nedenle, kadının kendini iyi hissetmesi önemlidir. Bilindiği üzere, iyi giyinmek bir kadının başlıca mutluluk nedenlerindendir.

Hamilelik döneminde baby shower, hamilelikten sonra ise mevlit gibi özel günlerde hatıra biriktirmek için yapılan fotoğraf çekimlerinde giyilecek elbise tercihi de tesettür hamile elbisesi çeşitleri arasından seçilebilir.

Hamile kadınların en sık ihtiyaç duyduğu giysi türünün elbise olmasının da önemli sebepleri vardır. Tesettür kriterlerine sahip olmayan kadınlar için dahi, özellikle hamilelik döneminde en rahat kıyafet türü elbiselerdir. Karın, basen ve bacak bölgesinde konfor sağlaması ve şık görünmesi tesettür elbiselerinin tercih edilme nedenlerindendir.

Tesettür hamile elbisesi ne zaman alınmalı?

Tüm kadınların hamilelik dönemleri birbirinden farklı olarak ilerleyecektir. Bazı kadınların karınlarının büyüme ve kilo süresi diğerlerine oranla daha hızlı olabilmektedir. İlk üç aylık dönemde genellikle fiziksel değişimler görülmemekle birlikte, normal kıyafetler giymeye devam edilebilir. İkinci üç aylık dönemde ise özellikle karın ve göğüslerde büyümeler başlayacaktır.   

Zaman içerisinde hamilelik kıyafetlerine ihtiyaç duyulduğuna yönelik birtakım işaretler görülebilir. Mevcut giysilerin vücudu sıkması, pantolonların kapanmaması, karın nedeniyle eteklerin kısalması gibi belirtiler; hamilelik kıyafetlerine yönelim gösterilmesi gerektiğini belirtecektir. Bazı kadınlar ise henüz fiziksel bir değişiklik oluşmasa dahi, hazırlık yapmak amacıyla gebeliğin ilk haftalarında alışveriş ihtiyacı hissedebilir.

Hamilelik döneminin 40 haftalık bir dönem olması ve neredeyse ilk yarısında normal kıyafetlerin de kullanılabilmesinden dolayı, çok fazla ürün satın almak yerine birkaç adet sade ve şık elbisenin tercih edilmesi tavsiye edilmektedir.

Tesettür hamile elbisesi her kadının ihtiyacına ve zevkine göre bulunabilir. Ayrıca, bu dönemde çok fazla aktif olamayan hamilelerin online mağazalar üzerinde alıveriş yapabilmesi önemli bir ayrıcalık sağlayacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.