Tesettür Doğum Elbisesi

Kadınlar, hayatlarının tüm özel anlarında şık olmak isterler. Bir kadının özel günlerinden en önemlisi ise, bebeğini kucağına aldığı doğum anıdır. Doğum esnasında kıyafet seçimi için şıklığın yanı sıra, rahatlık kavramı da değerlendirilmesi gereken bir kriterdir. Tesettür doğum elbisesi arayışında olan birçok anne adayı, hayallerine kavuşacağı günde en mükemmel görüntüye sahip olmak istemektedirler.

Doğum elbisesi neden önemlidir?

Doğum elbiseleri; kadının doğum sürecini kolaylaştırmak ve ihtiyaçlarına yönelik una yardımcı olurken, kadının doğum sürecindeki ihtiyaçlarına yönelik ürün tasarlama düşüncesiyle ortaya çıkan ürünlerden biridir.

Hem sezaryen hem de normal doğum yöntemlerinin birtakım prosedürleri mevcuttur. Yapılacak müdahaleler, tetkikler veya görüntülemeler esnasında hazırlıklı ve rahat olmak önemlidir. Standart elbiseler, gecelikler, pijama takımları gibi giysiler; doğum öncesinde ve sonrasında istenilen konforu sağlayamayacaktır. Bu nedenle, cerrahi müdahaleler haricinde mutlaka doğum elbisesi tercih edilmelidir.

Doğum elbiselerinin başlıca nitelikleri şöyledir:

  • Giyme ve çıkarma aşamaları basittir.
  • Karın bölgesi açılabilir ve bu etken NST gibi bebeğin kalp atışlarını takip edebilen tetkikin gerçekleşmesine kolaylık sağlar.
  • Kan numunesi alma ve damar yolu açma gibi tıbbi müdahalelerin yapılabilmesi için kol kısımları özel olarak tasarlanmıştır.
  • Doğuma hazırlık aşamasında sancıların yönetilebilmesi için annenin rahat hareket etmesine olanak tanır.
  • Normal doğum öncesinde rahim ağzının açılmasını kontrol etmek amacıyla yapılan muayeneleri kolaylaştırır.
  • Doğum sonrasında bebekle ten tene temas kurmak ve emzirmek için ön kısımdan kolay açılabilmektedir.

Tesettür lohusa elbisesi seçimi nasıl yapılmalıdır?

Tesettür doğum elbiseleri; annenin doğum serüveni boyunca hareketlerini daha kolay hale getirirken mahremiyeti korumak için tasarlanmıştır. Kişisel tercihlere uygun, kalite oranı yüksek bir doğum elbisesi almadan önce dikkat edilmesi gereken başlıca hususlar şöyledir:

  • Normal bir kıyafet satın almadan önce yapıldığı gibi, doğum elbisesinin de yapıldığı malzeme kontrol edilmelidir. Pamuklu kıyafetler dayanıklı, emici, hava geçirgenliği yüksek ve yıkanması kolaydır. Sentetik kumaşlarda ise hava geçirgenliği yoktur ve bu nedenle fazla terlemeye neden olabilir.
  • Doğum elbisesi giymenin en önemli nedeni, tıbbi müdahaleler uygulanırken ve emzirme esnasında rahat kullanılabilmesidir. İlaç enjekte etme, bebeğin kalp atışlarını ölçme gibi durumlarda vücuda kolay erişim sağlanmalıdır. Doğum elbisesi satın almadan önce gerekli açıklıkların mevcut olduğuna dikkat etmek gerekir.
  • Bazı kıyafetlerin yıkanma talimatları daha karmaşıktır. Doğum elbisesinin birçok kez yıkanması gerektiği göz önünde bulundurularak basit yıkanabilir ve ütülenebilir olması faydalıdır.
  • Normal doğum öncesinde, doğumu kolaylaştırabilmek için anne adayının yürümesi ve küçük egzersizler yapması gerekir. Doğum kıyafetinin, hareket kabiliyetini etkilemeyecek rahatlıkta olması bu nedenle önemlidir.

Tesettür doğum elbisesi çeşitleri nelerdir?

Tesettür doğum elbisesi kategorisinde, tesettürlü lohusa anneler için tasarlanmış ve her ihtiyaca uygun özel olarak üretilmiş birçok kıyafet mevcuttur. Çeşitli renk ve desen seçeneklerinin yanı sıra, parça sayısı da değişiklik gösterebilmektedir. Tercihlere uygun olarak tek bir parça elbise satın alınabilir veya alt – üst takımdan oluşan kombinler oluşturulabilir. Birçok tesettür doğum elbisesi çeşitleri, şal ve sabahlık gibi parçalarla da tamamlanır.

Doğum elbisesi seçiminde kadınlar, genellikle doğacak bebeklerinin cinsiyetine uygun tercihlerde bulunmaktadır. Pembe, mavi veya her iki cinsiyeti de kapsayabilmesi açısından beyaz gibi renkler en popüler olanlardır.

Doğumun gerçekleşeceği mevsim, tesettür doğum elbise seçiminde en önemli faktörlerdendir. Yaz mevsiminde daha ince ve tek parçalı türler; kış mevsiminde ise sabahlık ya da gecelik gibi birkaç parçadan oluşan kombinler satın alınabilir. Dört mevsim için özel olarak üretilmiş doğum elbiseleri de oldukça kullanışlı bir tercih olacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.