Hamile doğum elbisesi

Hamilelik, kadınlar için birçok mucizenin yaşandığı eşsiz bir serüvendir. Bu serüven, ömür boyu unutulmayacak doğum anıyla sonlanır. Her kadın, doğum anını en güzel şekilde hatırlamak ve bu özel güne kusursuz şekilde hazırlanmak ister. Bu nedenle, hamile doğum elbisesi doğum çantasının en önemli parçalarından biri olarak kabul edilmektedir.

Hamile doğum elbisesi nedir?

Daha önceden annelik deneyimi yaşayan veya çevrelerinden bilgi alan kadınlar, doğum öncesinde sağlık kurumu tarafından temin edilen doğum elbiselerinin giyilmesi gerektiğini bilmektedir. Ancak, bu tür doğum elbiselerinin konforlu olmadığı, hareket kabiliyetini engellediği ve hastaların mahremiyetini korumanın zor olması gibi birtakım olumsuz özellikleri bulunmaktadır.

Doğum öncesi, doğum anı ve sonrası için özel olarak tasarlanan doğum elbiseleri; medikal doğum elbiselerinin sağlayamadığı tüm imkanları sunabilir. Güven duygusunun tam olması, doğum yapacak bir kadın için gerekli olan en büyük manevi hazırlıktır.  

Hamile doğum elbisesi neden önemlidir?

Doğum zamanı yaklaştıkça çoğu kadında doğum korkusu oluşur. Doğum anının ön görülememesi, doğum sancısı, ebeveyn olmanın zorlukları gibi birçok etken anne adayları üzerinde psikolojik baskı oluşturabilir. Bu baskı, gelecekte yaşanacak olan güzel anların önüne geçerek stresi arttırabilir. Doğuma geniş kapsamlı olarak hazırlanmak, mucizevi ana yaklaşırken yapılacak en önemli motivasyon olacaktır.

Doğumun gerçekleştiği gün hastane ortamında kullanılan medikal giysiler, birçok anne adayının düşüncesine göre doğum korkusunu arttıran başlıca sebeplerdendir. Hamile doğum elbiseleri, bu süreci bir aşama daha kolaylaştıracak bir etkendir.

Hamile doğum elbiselerinin tercih edilme nedenleri şöyle sıralanabilir:

  • Bebeğin kalp atışların takip edilebilmesi için yapılan NST prosedürü, rahim ağzının açılma oranını kontrol edebilmek için yapılan fiziksel muayeneler, damar yolu açma, epidural anestezi uygulama gibi tıbbi işlemlerin daha kolay yapılabilmesi için özel olarak tasarlanan hamile doğum elbiseleri; bu işlemler esnasında mahremiyetin korunmasına da olanak tanır.
  • Doğumun hemen ardından bebekle ten tene temas kurmak ve onu emzirebilmek için göğüs kısmı kolaylıkla açılabilmektedir.
  • Kısa süre içerisinde giyinilebilir ve çıkarılabilir.
  • Esnek ve rahat olmaları nedeniyle, doğum öncesinde anne adayının hareketlerini kısıtlamamaktadır. Yürüyüş ve pilates topu üzerinde yapılan egzersizler, elbisenin ergonomik yapısı sayesinde kolaylıkla gerçekleştirilebilir.
  • Doğum sırasında veya sonrasında bu anıları ölümsüzleştirmek için yapılan çekimlerde istenilen şıklığı sağlamaktadır.

Hamile doğum elbisesi nasıl seçilir?

Hızla yenilenen moda sektörü, doğum elbiselerini de çeşitlendirmiş ve birbirinden güzel modeller sunmuştur. Ancak, şıklığın yanı sıra bir hamile doğum elbisesi seçimi esnasında göz önünde bulundurulması gereken bazı kriterler de mevcuttur:

  • Kadınların vücut ısısı hamilelik döneminde 1-2 derece yükselir. Ayrıca, doğum anının vermiş olduğu endişe ve stres sıcaklık hissinin daha yoğun yaşanmasına neden olur. Doğum elbisesi seçiminde polyester ve sentetik kumaşlardan kaçınmak; pamuk, keten, viskon gibi tercih etmek daha faydalıdır. Bu tür kumaşlar cildin hava almasını engellemediği için terlemeyi de azaltacaktır.
  • Doğum elbiseleri; vücudu sarmayacak ve hareketi kısıtlamayacak bir ölçüde alınmalıdır. Standart kalıptaki doğum elbiseleri 38-48 beden aralığındaki tüm kadınlar için idealdir. Bunun yanı sıra büyük beden seçeneği de mevcuttur.
  • Bir doğum elbisesinin, doğum öncesinde yapılacak olan tıbbi müdahalelere olanak tanıyacak niteliklere sahip olması gerekir. Ayrıca, doğum sonrasında bebeğin rahatlıkla emzirilebilmesi için göğüs açıklığı kolay bir şekilde sağlanmalıdır.
  • Doğum elbiseleri, doğum sırasında kan ve diğer birçok vücut sıvısına maruz kalabilir. Daha sonra tekrar kullanabilmek ve hijyenik hale getirmek için rahatlıkla yıkanabilmelidir.  

Hamile doğum elbisesi çeşitleri nelerdir?

Her kadının istek ve tarzları farklı olduğu için, çeşitli kriterlere uygun olarak tasarlanmış birçok doğum elbisesi mevcuttur. Doğum elbiselerindeki ortak özellik, kullanım kolaylığı sağlayabilmesi açısından tek parça olarak üretilmesidir. Böylece gerektiği durumlarda kısa süre içerisinde giyilebilir ve çıkarılabilir.   

Doğum elbiselerinde diğer bir önemli ayrıntı ise, her mevsimde rahatlıkla giyilebilir olmasıdır. Hastane ortamı standart bir ısı derecesine sahiptir ve bu elbiseler vücut sıcaklığını ideal seviyede tutabilmektedir.

Doğum elbiseleri renk ve desen kategorisine göre de oldukça çeşitlidir. Düz renkler, geometrik çizgiler ve figürlerle; yalnızca konfor değil şıklık da tamamlanabilir.  

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.