Ten Tene Temas Neden Önemlidir?

Bebeğinizin doğumla beraber ihtiyaç duyduğu en önemli iki şeyden biri besin, ikincisi kendini güvende hissetmesidir. 9 ay boyunca anne bedeninde korunaklı bir alandan bilinmedik bir alana geçiş olan doğum, çocuk için stres kaynağıdır.

Yaşamın başlangıcındaki stres ne kadar yoğun olursa bu yoğunluk oranında tüm yaşam olumsuz etkilenecektir. Bu nedenle doğum süreci ve doğumdan hemen sonra bebeğin kendini güvende hissetmesini sağlayacak tedbirlerin alınması tüm yaşamı olumlu etkileyecek basit fakat önemli tedbirlerdir.

Bu tedbirlerin en başında ve en basiti “ten tene temas” olarak ifade edilen doğumdan hemen sonra bebeğin anne göğsüne konmasıdır. Bebek için annenin teni tanıdık, bildiktir. Bu tanıdıklık bebeğe kendini güvende hissettirerek anneden ayrılış stresini en aza indirger.

Yine anne teni özellikle meme başı kokusu rahim iç ortamı kokusuyla benzerlik gösterir. Koku yenidoğan için hayatta kalmayı sağlayan çok önemli bir duyudur. Anne teninin özellikle meme başı kokusunun oluşturduğu “bildik yerdeyim, güvendeyim” hissi bebeği sakinleştirir, huzurlu hale getirir.

Ten tene temasla bebeğinizin dünya ile ilgili ilk yorumu “güvenli alandayım” olması, yaşama güvenle, sağlam adımlarla başlaması onu çok daha sağlıklı ve başarılı kılacaktır.

Anne dostu doğum elbisesi olarak tasarlanan “Hubla Doğum Elbiseleri” ten tene teması kolaylaştıracak şekilde tasarlanmış olup bu bağlamda bebek dostu olma özelliği de taşımaktadır. Bu bilgiler ışığında doğum çantası hazırlanırken “Hubla Doğum Elbisesi” yıkanıp ütülenmiş bir şekilde doğum çantanıza konması tavsiye olunur.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.