Doğum sonrası kıyafet önerileri

Doğum sonrası lohusalık süreci çoğu kadın için streslidir. Anneye sonsuz ihtiyaç duyan bir bebek, eskisi gibi görünmeyen vücut, kişisel bakıma ayırabilecek kısıtlı zaman gibi birtakım faktörler zorlayıcı olacaktır. Ancak; doğum sonrası dönemde zihinsel ve duygusal sağlığa dikkat etmek önemlidir. Güzel giyinmek, saçları toparlamak, bakım yapmak; yeni anne olmuş bir kadının kendini iyi hissetmesine yardımcı olacaktır. Vücut henüz toparlanamadığı için giyilebilecek kıyafetler çok çeşitli olmasa da, anneler için oldukça faydalı olabilecek doğum sonrası kıyafet önerileri mevcuttur.

Doğumdan sonra giyilecek kıyafetler nasıl seçilmeli?

Hamilelik döneminde karın, 40 haftalık süreç boyunca büyür. Bu nedenle, doğum sonrası anında eski haline dönmesi beklenmemelidir. Bebeği, amniyotik sıvıyı ve plasentayı barındırabilecek kadar genişleyen rahmin normal şeklini geri alabilmesi 4 ile 6 hafta sürecektir. Hamileyken oluşan kilo fazlalıkları ve ödemin vücudu terk etmesi için zamana ihtiyacı vardır. Emzirmek, doğum sonrasında ekstra yağın vücuttan daha hızlı atılmasının en güzel yoludur. Ancak, bu dönemde öncelik kilo vermek değil bebeğinize ve kendinize iyi bakmak olmalıdır. Eski kıyafetlerin hala giyilememesi endişe yaratsa da, bu sürecin kısa sürede sonlanacağı bilinmelidir.

Doğum sonrasında, özellikle sezaryen yöntemiyle bebeğini dünyaya getiren kadınlar için karın kısmı dar olmayan ve dikiş bölgesini rahatsız etmeyecek kıyafetler tercih edilmelidir. Aynı şekilde normal doğum yapan kadınlar da dikiş mevcutsa bol giysiler ve iç çamaşırları seçmeli, kumaş türü hava akışını engellemeyecek özellikle olmalıdır. 

Doğumdan hemen sonra göğüslerin süt ile dolması göğüsleri şiş ve ağrılı hale getireceği için, sutyen ve üst giysinin rahat olması gerekir. Ayrıca emzirme konforu sağlamak adına, giysilerin önden kolayca açılabilir olması önemlidir.  Olası süt sızma durumuna karşı, açık renk ve lekenin çıkması zor olan kumaş türleri yerine; koyu renk pamuklu kumaştan imal edilen kıyafetler tercih edilebilir.

Hareketli bir yaşam tarzı anneler için kaçınılmazdır. Bebeğin bakımını üstlenirken, kıyafetlerin hareket özgürlüğünü kısıtlamaması faydalıdır.

Doğum sonrası kıyafet önerileri nelerdir?

Doğum sonrası rahatlıkla kullanılabilecek kıyafet seçenekleri şöyledir:

  • Hamile elbiseleri: Elbiseler, çoğu kadın için en konforlu giysi çeşididir. Kolay giyilip çıkarılabilmesi, tüm vücudu aynı anda örtebilmesi büyük kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca, hamile elbiselerin birçoğu doğum sonrası dönemde de kullanılabilmek üzere dizayn edildiği için, emzirme esnasında da zorlanılmayacaktır. Doğum sonrası ilk dönemlerde karnın hızlı bir şekilde küçülmediği göz önünde bulundurulduğunda, bol ve esnek yapıları yeni annelerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak niteliktedir.
  • Yüksel bel taytlar: Karnı tamamen örten, lastik bölgesi göğüs altında olan ve esnek kumaştan üretilen taytlar doğum sonrası dönemde oldukça kullanışlıdır. Taytların diğer bir önemli özelliği ise hareket yeteneği kısıtlamaması ve birçok kıyafetle kombin edilebilmesidir.
  • Düğmeli bluz veya gömlekler: Bebeklerin en temel ihtiyacı sık sık beslenmektir. Emziren annelerin her ortamda bebeklerini rahat bir şekilde emzirebilmesi için önden açılıp kapanabilen bluz veya gömlekler, anneye hem zaman kazandıracak hem de mahrem bölgelerini koruma hissi verecektir.
  • Tunikler: Bol kesim ve uzun tunikler, özellikle tayt gibi alt giyim parçalarıyla kombin edildiğinde rahatlık sağlayacaktır. Uzun olması sebebiyle karın ve basen bölgesini örterek fazla kiloların gizlenmesine de yardımcı olur.
  • Emzirme sutyenleri: Lohusalık dönemi için özel olarak tasarlanan emzirme sutyenleri, yumuşak ve esnek dokusunun yanı sıra; emzirme esnasında kolaylıkla açılabilmektedir. Klasik sutyenlerin sert yapısı, emzirme döneminde sütle dolu olan göğüsleri rahatsız edecek ve emzirme anını zorlaştıracaktır. Emzirme sutyenleri ile aynı özelliklere sahip emzirme atletleri de, lohusalık döneminin kurtarıcılarındandır.
  • Yüksek bel külotlar: Rahimin kendini toparlama süreci olan doğum sonrası dönemde, karın şişkin ve hassastır. Klasik külotların bel kısmı karın bölgesine denk geldiğinde, özellikle sezaryen ile doğum yapan kadınlar için rahatsızlık hissi oluşacaktır. Yüksek bel, bol kesim külotlar; yeni doğum yapmış her kadın için faydalıdır. Ayrıca, doğum sonrası meydana gelen kanamalar ve akıntılar nedeniyle uzun bir süre ped kullanımı gerekeceği için; fazla sayıda iç çamaşırı edinmek yararlı olacaktır.
  • Uzun hırkalar: Özellikle kış döneminde doğum yapacak kadınlar için uzun hırkalar kurtarıcı parçalardandır. Her kıyafetin üstüne rahatlıkla giyilebilen, karın ve basen bölgesini örten ve kolaylıkla göğüs bölgesi açılan hırkalar; hem ev ortamında hem de dışarıda kullanılabilir.
  • Pijama / eşofman takımları: Yeni doğum yapan anneler için en çok vakit geçirilen ortam evdir. Ev yaşamında hem konfor hem de hareket özelliği sağlayan pijama veya eşofman takımları, en çok tercih edilen kıyafetlerdendir. Moda sektöründeki gelişmeler, bu tür kıyafetlerdeki basitlik algısını uzun yıllar önce yıkmış ve birbirinden şık modeller üretilmeye başlanmıştır.
  • Hamile pantolonları: Genellikle evde daha rahat kıyafetler tercih edilse de, dışarıya çıkarken daha klasik ve şık olmak gerekebilir. Hamilelik öncesinde kullanılan pantolonların muhtemelen doğumdan bir süre sonra kullanılamayacak olması nedeniyle, hamile pantolonlarından destek alınabilir. Bu tür pantolonların birçoğunun bel kısmı ayarlanabilir özelliktedir. Lohusalık döneminde bir miktar daha daraltılarak kullanılan hamile pantolonları hem konfor hem de şıklık sağlayacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.