Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamileliğin erken tespit edilmesi, özellikle gebelik beklentisi olan anne adayları için oldukça önemlidir. Anne adayları, hem bu heyecanlı bekleyişin sonucunu öğrenmek hem de gebeliğin gerçekleşmesi durumunda doğru beslenme gibi birçok başka düzenlemeyi hayata geçirmek isterler. Pek çok kadın, hamile olup olmadığını anlamak için ilk testini evde yapar. Gebelik, evde yapılan idrar testinin yanı sıra doktor kontrolünde gerçekleştirilen kan testi ile de tespit edilir. İdrar testleri, gerçekleşen gebelikle birlikte kandaki B-HCG hormonunun ilerleyen gebelikle birlikte artarak idrarda da çıkmasının sonucunda saptanır. Evde yapılan idrar testlerinde, B-HCG hormonunun olup olmadığı saptanır. Kan testi ise idrar testinden farklı olarak,  B-HCG hormonunun kandaki seviyesini saptar. Kan testi, bu hormonun salgılanmaya başlandığı en erken dönemde, adet gecikmesi henüz gerçekleşmeden önce gebelik tanısı konmasına imkân verir veya gebeliğin henüz oluşmadığını saptayabilir.

Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Eczanelerde satılan ve farklı çeşitlerde testler vardır. Bu nedenle test paketinin üzerinde bulunan kullanım şeklini okumanız önemlidir. Evde kolayca yapılabilen hamilelik testi genel olarak şu şekilde uygulanır:

 • Temiz ve kuru bir kaba alınan yeterli miktardaki idrara, paketten çıkan ve kapağı çıkarılan test çubuğunun emici ucu temas ettirilerek birkaç saniye tutulur. (Kullanma talimatında verilen süreye uyulması önemlidir)
 • Ardından kapak test çubuğuna geri takılır ve gösterge penceresi yukarıda kalacak şekilde düz bir zemine konur.
 • Test sonucunu öğrenmek için paketin üzerindeki süre beklenir. Bu süre yaklaşık olarak üç dakika kadardır.
 • Kullanım talimatında verilen süre dolduktan sonra test çubuğunda iki pembe çizgi belirmesi durumunda sonuç pozitif anlamına gelir. Bazen çizgilerden biri diğerinden daha soluk olabilir ama bu sonucu değiştirmez.
 • Test çubuğunda, tek çizgi olması durumunda sonuç negatiftir. Ancak evde yapılan idrar testinin, kan testi gibi hamileliği erken dönemde belirleyemediği düşünülerek idrar testinin 1 hafta arayla tekrar yapılması faydalı olacaktır.

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Hamilelik testi için çeşitli cihazlar olsa da kullanım şekilleri hemen hemen birbirine yakındır. Bu testleri yapmak için genel olarak adet tarihinin 1 gün geçmesini beklemek gerekir. İdrardan yapılan testler 5. haftadan itibaren pozitif sonuç verebilirken, kandan yapılan gebelik testleri 4. haftadan itibaren pozitif sonuç almayı sağlar. Genelde idrar testi sonucu pozitif olduğunda yanlış olma ihtimali beklenmez. Negatif olması ise testin çok erken yapılmış olmasından kaynaklanabilir. Bu nedenle birkaç gün sonra testin yenilenmesi önerilir. Regl döneminin gecikmesinin hemen ardından test yapılması, bazı durumlarda HCG hormonunun tespit edilmesini zorlaştırır. En iyi sonucu almak için idrardaki HCG hormonunun en kolay fark edilebileceği dönem olan adet gecikmesinden 1 hafta sonrasında test yapılması önerilir. Bu 1 haftalık süreyi beklemek istemezseniz sağlık kuruluşunda kan testi yaptırmanız daha hızlı sonuç almanızı sağlar.

Hamilelik testinin nasıl yapılacağı ve ne zaman yapılacağı ile ilgili diğer dikkat edilecek konular ise şunlardır:

 • Test sonucunu beklerken sabırlı olun. Sonuçları çok erken kontrol etmek yerine testin çalışmasına izin verin. Kullanma talimatında verilen bekleme süresini takip etmeye özen gösterin.
 • Evde hamilelik testi yapmadan önce çok fazla sıvı tüketmek, yanlış negatif sonuca sebep olabilir. En doğru sonuç için, idrarın en yoğun olduğu sabah saatlerinde, mümkünse uyandığınızda test yapın.

Son dönemlerde geliştirilen ve evde uygulanabilen bazı testler, beklenen adet gecikmesinden 5-6 gün öncesine kadar sonuç verebilir.

Erken Gebelik Testi Nedir?

Hamilelik hormonu olarak bilinen BETA- HCG hormonu, döllenmenin ardından gebelik ilerledikçe artış gösterir. Testlerin, gebelik durumunda pozitif sonuç vermesi, bu hormonun testin ölçebileceği değere ulaşmış olmasıyla mümkündür. Son dönemde geliştirilen erken gebelik testleri, anne adayının idrarında bulunan HCG hormonunu diğer testlere göre çok daha önce tespit edebilecek hassasiyette üretilir.


Erken Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Hamile olup olmadığını hızlı ve en erken sürede öğrenmek isteyen kadınların sıkça tercih ettiği erken gebelik testleri, idrarda bulunan 10 mlU/ml ve üstündeki HCG hormonu ile düşük konsantrasyonlu hamilelik hormonlarının birçok çeşidini tespit edebilecek hassasiyettedir. Bu nedenle erken gebelik testi uygulayarak, adet gecikmesinden 5-6 gün önce gebeliği öğrenmek mümkündür. Gerekenden daha erken test uygulanması, yeterli HCG hormonuna henüz ulaşılmadığından doğru sonuç vermeyebilir. Beklenen adet gününden 5-6 gün öncesine kadar erken gebelik testi uygulanması ise %99 üzerinde doğruluk oranı verir.

Erken Gebelik Testi Nasıl Yapılır?


Eczanelerden temin edilmesi ve evde uygulanması oldukça kolay olan erken gebelik testleri ile hızlı ve güvenilir şekilde sonuç almak mümkündür. Erken gebelik testleri şu şekilde uygulanır:

 • Testi çubuğunun aşağı dönük olan emici ucunu, idrar akışıyla 5 saniye kadar temas ettirin. Sizin için daha kolay olacağını düşünüyorsanız kuru ve temiz bir kaba aldığınız idrarınıza test çubuğunun emici ucunun tamamını daldırarak 5 saniye bekletin.
 • Test çubuğunun gösterge penceresi üste gelecek şekilde düz bir zemine koymadan önce kapağını geri takın.
 • Sonucu 3 dakika bekledikten sonra gösterge penceresine bakın.
 • 3 dakikalık bekleme süresinin ardından sonuç penceresinde biri daha soluk dahi olsa iki pembe çizgi görüyorsanız sonuç pozitiftir.
 • Sonuç penceresinde tek çizgi görmeniz durumunda sonuç negatiftir, birkaç gün sonra testi yineleyebilirsiniz.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.