Gebelikte Giyim Nasıl Olmalıdır?

gebelikte giyim nasıl olmalıdırHamilelik anne adaylarının psikolojik ve fiziksel olarak çok hassas oldukları bir dönemdir. Anne adayları hamilelik döneminde en küçük bir değişiklikten dahi etkilenebilirler. Buna bağlı olarak ruh halleri değişebilir. Gebelik döneminde yaşanan fizyolojik ve duygusal dengesizlikler anne adaylarının hayatını giderek zorlaştırabilir. Bu dengesizliklerin nedeni anne adaylarının hormonlarındaki değişiklik ve artış nedeniyle vücut fonksiyonlarının tümünün etkilenmesidir. 

Gebelikte Konforunuzu Ön Planda Tutun

Gebelik anne adayının hayatında pek çok değişikliğin yaşandığı bir dönem olduğundan bu süreçte anne adayları giyim başta olmak üzere her alanda konfora ve rahatlığa öncelik vermelidir. Anne adayının kendisini fiziksel ve duygusal açıdan rahat hissetmesi gebelik dönemlerinin daha mutlu geçmesi açısından da oldukça önemlidir. Bu nedenle anne adayları kıyafetlerini titizlikle seçmeli, içerisinde rahat edeceği parçalara gardrobunda yer vermelidir.

Gebelik döneminde özellikle hamilelik döneminde vücutta meydana gelecek değişikliklere uygun olarak üretilen hamile kıyafetleri tercih edilmelidir. Gebelik döneminde çalışan anne adayları hamile kıyafetleri arasından hem şık hem konforlu kıyafetlere ulaşabilmekte böylece rahatlıklarının yanı sıra şıklıklarından da taviz vermemektedirler.

Gebelik döneminde anne adayları kıyafetlerini seçerken terletmeyecek, ciltlerini havasız bırakmayacak ve sıkmayacak kumaşlardan üretilen ürünleri tercih etmelidirler. Naylondan üretilen, dar ve sıkı kıyafetlerden uzak durulmalı mümkün olduğunca yün, keten, pamuk gibi doğal maddelerden üretilen seyrek dokunmuş ve esnek dokulu kıyafetler satın alınmalıdır. Böylece anne adayının cildi hava alır. Bakteriyel sorunlar, mantar oluşumu ve terleme gibi problemlerin önüne geçilmiş olur. Gebelik döneminde kadınlık hormonlarındaki artış nedeniyle kadınların vücut ısısı normalin çok üzerinde olabilir. Terlemenin ve kötü vücut kokusunun önlenebilmesi için seyrek dokulu, hava alan ve vücudu sıkmayan kumaşlardan üretilen kıyafetler giyilmelidir. 

Hamile Pantolonları İle Hem Şık Hem Rahat Olabilirsiniz

Gebelik sürecinde anne adaylarının en hızlı şekilde büyüyen ve gelişen bölgesi basen, kalça ve göbektir. Bu nedenle özellikle bu bölgelerde yaşanacak değişimler ile uyumlu ve anne adaylarının rahat etmesini sağlayacak kıyafetler seçilmelidir. Bunun için mutlaka hamilelere özel olarak üretilen hamile pantolonları gibi ürünler tercih edilmelidir. Göbek kısmı lastikli olan ve göbeği tamamen kapatan hamile pantolonları içerisinde anne adaylarının rahatça hareket etmesi mümkün olmaktadır. Yaz aylarında elbiseler ve etekler çok şık ve konforlu alternatifler olmakla birlikte kış mevsiminde soğuklardan korunmak için hamile pantolonları daha fazla tercih edilebilir. Hamile pantolonları da diğer hamile kıyafetleri gibi yünlü, pamuklu, seyrek dokumalı ve nefes almayan kumaşlardan üretilmiş olmalıdır.

İç çamaşırları kadınların vücutları ile doğrudan temas ettiğinden sağlıklı malzemeden üretilmiş olması ve titizlikle seçilmesi gereken kıyafetlerdir. Özellikle alt bedende kullanılacak olan iç çamaşırlarının vücudu saran ancak sıkmayan ve terletmeyen kaliteli malzemelerden üretilmiş olması gerekmektedir. İdrar yolu enfeksiyonları kadınların en sık yaşadıkları sağlık sorunlarından biri olup nefes almayan kumaşlardan üretilen iç çamaşırları kadınların terlemesine ve zararlı bakteri oluşmasına neden olabilmektedir. Gebelik döneminde kadınların genital bölgesi bakterilere ve mikroplara karşı daha açık, hassas ve savunmasızdır. Bu nedenle gebelik döneminde de anne adayı terlememek ve enfeksiyonlardan uzak kalmak için yünlü, pamuklu, rahat, esnek dokulu, yumuşak, bol lastikli ve yüksek belli iç çamaşırlarını tercih etmelidir. Gebelik döneminde süt hormonları aktif şekilde çalışmakta olup anne adayının göğüsleri oldukça hızlı büyür ve hassas bir yapıdadır. Bu nedenle gebelik döneminde kullanılacak olan sutyenler anne adayları tarafından titizlikle seçilmelidir. Seçilen sutyenler göğsü sıkmamalı, anne adayını rahatsız etmemeli ve göğüsleri alttan destekleyebilmelidir. Gebelik döneminde göğüslerin hızlı bir şekilde büyümesi anne adayının öne doğru eğik durmasına neden olabilmektedir. Eğer kalın ve geniş askılı sutyenler seçilirse bu tür bir duruş bozukluğunun önüne geçilebilmektedir. Hızlı büyüyen göğüslerde deformasyon ve sarkma oluşmaması için anne adayları gebelik sürecinde mümkün olduğunca rahat ve alttan destekli sutyenler kullanmalıdır.

gebelikte giyimAyakkabı Seçimine Gereken Özeni Gösterin

Gebelik döneminde tüm kıyafetler gibi ayakkabı seçiminde de öncelik rahatlığa verilmelidir. Gebelikle birlikte anne adaylarının ayaklarında şişme, genişleme ve büyüme başlayabilir. Bazı anne adaylarının ayakkabı numaraları gebelik sürecinde 1 hatta 2 numara büyüyebilir. Anne adaylarının ayaklarının rahat etmesi hareket kabiliyetleri açısından çok önemlidir. Bu nedenle ayakkabı seçimi esnasında kaliteli malzemelerin kullanıldığı, rahat ürünler tercih edilmelidir. Anne adayının kilo almaya başlamasıyla birlikte vücudun ayaklara ve ayak bileklerine uyguladığı basınç artar. Bu da ayakların konforunun ön planda tutulmasını bir zorunluluk haline getirir. Gebelik sürecinde anne adayları birçok hormonal değişiklik yaşar. Hormon seviyelerinde yaşanan değişiklikler anne adaylarında baş dönmesine ve denge kaybına neden olabilir. Gebelik sürecinde topuklu ayakkabılar yerine düz ve konforlu ayakkabıların tercih edilmesi olası kazaların önüne geçilmesinde de etkili olabilir. Gebelik döneminde ince tabanlı, dümdüz ayakkabılar da ince ve yüksek topuklu ayakkabılar da anne adaylarının kullanımı için uygun değildir. Seçilen ayakkabılar 2 – 3 cm topuklu, kalın, yumuşak tabanlı olmalıdır. Gerekli durumlarda anne adayı normal ayak numarasından 1 numara büyük ayakkabıları tercih etmelidir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.