Hamilelik Ne Zaman Belli Olur?

hamilelik kaç günde belli olurHamileliğin oluşması için spermin yumurta ile buluşması ve döllenmenin oluşması gerekir. Döllenmiş yumurtanın fallop tüpünden rahme ulaşıp rahmin iç yüzeyine yerleşmesi ile hamilelik başlar. Rahim zarının dökülmesini önleyen gebelik hormonlarının salgılanmaya başlamasıyla kadınlar hamileyken adet göremezler. 

Döllenmeyi takip eden 5-6 gün içerisinde embriyonun rahme yerleşmesiyle birlikte anne adaylarında Beta HCG hormonunun salgılanması başlar. Beta HCG hormonunun seviyesi ölçülerek anne adaylarının gebe olup olmadığı belirlenebilir.

Gebeliğin ilerleyen günlerinde anne adayının kanındaki Beta HCG hormonunun değeri giderek artmaya başlar ve hamilelik idrar tahlili ile tespit edilebilecek hale gelir. Anne adayı henüz adet gecikmesi yaşamadan kandaki Beta HCG hormonunun değeri ölçülerek hamilelik oluşup oluşmadığı belirlenebilir. İdrar testlerini doğru zamanda yapılması ile doğru sonuç alınması mümkün olsa da çok erken yapılan bir idrar testinden alınan negatif sonuç gerçeği yansıtmayabilir.

Hamilelik İdrar Testi İle Ne Zaman Anlaşılabilir?

Hamileliğin tespit edilmesinde kullanılan Beta HCG hormonunun anne adayının kanında ve idrarında yükselmeye başlaması için belirli bir zamana ihtiyaç vardır. Beta HCG ilk olarak annenin kanında yükselmeye başlar. Hamilelik şüphesi olan kadınların idrar testinden en doğru sonucu alabilmesi için adet gecikmesini beklemeleri önerilir. Bebek 4.haftada rahme yerleşse de gerek testler gerek ultrasonla muayene yoluyla gebeliğin tespit edilebilmesi için belirli bir süre geçmelidir. Çünkü olgunlaşmış bir yumurtanın döllenerek büyümeye başlaması her kadında hatta aynı kadının farklı hamileliklerinde dahi farklı gelişen bir süreçtir. Bu nedenle hamileliğin kesin olarak belirlenebildiği zaman da kadından kadına değişiklik gösterebilmektedir.

Evlerde uygulanan gebelik testleri anne adayının idrarındaki Beta HCG hormonunun ölçümlenmesine dayanır ve en çok tercih edilen testlerin başında gelir. İdrarla uygulanan gebelik testlerinin farklı duyarlılığa sahip çeşitleri bulunmakta olup en güvenilir testler embriyo rahim astarına yerleştikten 3-4 gün sonra Beta HCG hormonunun varlığını tespit edebilmektedir. Standart özellikteki gebelik testleri kullanılarak idrar yoluyla gebeliğin varlığının belirlenebilmesi için adet kanamasında gecikme olması gerekmektedir. Adet döneminin beklenen tarihinde 7-10 günlük bir gecikmenin ardından yapılan gebelik testlerinde yanılma payının yok denilecek kadar az olduğu kabul edilir.

Gebelik cinsel ilişkinin hemen ardından meydana gelmez. Gebeliğin oluşabilmesi için spermle yumurta döllenmeli, döllenmeyle oluşan embriyo rahim duvarına başarılı bir şekilde yerleşmelidir. Yaklaşık 10 – 15 gün civarında olan bu süre içerisinde Beta HCG düzeyi yavaş yavaş yükselir ve gebeliğin anlaşılabileceği yeterli düzeye hemen gelmeyebilir. Cinsel ilişkiden yaklaşık 2 hafta sonra gebelik Beta HCG hormonunun seviyesinde yaşanan artışa bağlı olarak tespit edilebilir. Kan yoluyla yapılan gebelik testleri döllenme gerçekleştikten 9 – 10 gün sonra, embriyo rahme yerleştikten 3 – 4 gün sonra, beklenen adet tarihinden 5 – 6 gün kadar sonra sağlıklı sonuçlar vermektedir.

Hamilelik Kaç Günde Belli Olur?

hamilelik ne zaman belli olur

Gebelik oluşup oluşmadığını anlamak için idrar testlerinin yanı sıra kandaki Beta HCG seviyesinin ölçümlendiği kan testleri de tercih edilebilir. Anne adayının kanındaki Beta HCG hormonu seviyesi hamilelik oluştuktan sonraki ilk günler düşük olmakla birlikte daha sonra hızlı bir şekilde artar. Kan yoluyla yapılan gebelik testlerinden kesin sonuçlar döllenme gerçekleştikten yaklaşık 10 gün sonra alınabilir. Embriyonun rahim duvarına başarılı bir şekilde tutunmasını izleyen 3-4 günlük süre de başarılı sonuçların alınabileceği zaman dilimlerindendir. Bazı kadınlar beklenen adet tarihinden 5 gün öncesine kadar bekleyip daha kesin sonuçlar almayı tercih edebilmektedir. Ancak hassasiyeti yüksek olan erken gebelik testleri sahip oldukları özelliklere göre gebelik oluştuktan sonraki farklı süreçlerde hamileliğin tespit edilmesini mümkün kılmaktadır.

Detaylı bilgi: Hamilelik Kaç Günde Belli Olur?

Gebelik önce kanda sonra idrarda kendini göstermekte olup bunun nedeni Beta HCG hormonunun ilk olarak anne adayının kanında yükselmeye başlamasıdır. Bu nedenle erken dönemde yapılan idrar testlerinde sonuç negatif çıkmasına rağmen kan testlerinde pozitif sonuçlar alınması olasılığı bulunmaktadır. Beta HCG hormonu embriyo oluşumundan 4 gün sonra kanda tespit edilebilecek düzeye erişir. İdrarda yapılan gebelik testleri ile 2 haftadan önce Beta HCG hormonu seviyesindeki yükselme tespit edilemez.  Çünkü 2 haftadan önce idrardaki Beta HCG düzeyi tespit edilebilecek düzeye erişmez. Bu nedenle pek çok kadın idrarla yapılan gebelik testlerini erken uyguladığından negatif sonuç alabilmekte ve hamile olduğunu fark edememektedir.

Gebeliğin ilk fiziki belirtisi adet döneminde gecikme olmakla birlikte öncesinde ortaya çıkan sinirlilik hali, hafif kasık ağrıları, yorgunluk hissi gibi belirtiler erken gebelik belirtileri olabilir. Bu belirtiler aynı zamanda adet döneminde önce de kadınların yaşadıkları belirtiler arasında yer almaktadır. Bebeğin anne adayının rahmine yerleşmiş olduğu kan testi ile tespit edilmiş olsa da ultrasonda gebelik kesesinin tespit edilebilmesi için gebeliğin en az 4 – 4.5 haftalık olması beklenmelidir. Vajinal ultrasonla görüntüleme daha erken bir zaman diliminde gerçekleştirilebilse de karından yapılan ultrason muayenelerinde 6. hafta ile birlikte daha net görüntüleme yapılması mümkün olmaktadır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.