Gebelik Belirtileri Nelerdir?

gebelik belirtileri aynı mıdır

Gebeliğin oluştuğu andan itibaren anne adayları bazı değişiklikler yaşamaya başlasa da kimi anne adaylarında kolayca fark edilebilir olan değişikliklerin kimi anne adaylarında fark edilmesi söz konusu değildir. Ayrıca her anne adayında her gebelik belirtisinin görüleceği de kesin değildir. Görülen gebelik belirtileri ve anne adayı üzerindeki etkisi tamamen kişiden kişiye değişebilen bir durumdur. Gebeliğin haftasına göre değişen gebelik belirtileri her kadında aynı semptomlarla varlığını belli etmediği, gebelik süreci boyunca anne adayı vücudundaki değişiklikleri yakından izlese de gebelik belirtisi olarak bilinen herhangi bir belirtinin bir başka durumla ilişkili olabileceği göz ardı edilmemeli ve doktor ile açık ve sağlıklı bir iletişim kurulmalıdır.

Gebelikle birlikte vücutta salgılanan hormonlar, anne adayının vücudunda yaşanan değişimler, rahimdeki büyüme gibi etkenlere bağlı olarak haftadan haftaya ve aydan aya gebelik belirtileri farklılaşabilir. Östrojen ve progesteron hormonlarının düzeyinde yaşanan artış gebeliğin ilk belirtileri arasında yer alır. Bu duruma bağlı olarak göğüslerde büyüme ve hassasiyet artışı gözlemlenir. Bu belirtiler aynı zamanda adet öncesi belirtileri de olup kesin gebelik belirtisi olarak değerlendirmekten kaçınılmalı, herhangi bir şüphe durumunda gebelik testi yapılarak durum netleştirilmelidir. Gebelik belirtileri gebeliğin ilk haftalarında genellikle çok belirgin düzeylerde seyretmez. Ancak bu dönemdeki hormonal değişimler vücuttaki etkisini genelde hızlı bir şekilde gösterir. Buna bağlı olarak erken gebelik belirtileri bazı anne adaylarında hemen görülmeye başlarken bazı anne adaylarında görülmeyebilir.

Adet Gecikmesine Dikkat!

Adet gecikmesi şüphesiz gebeliğin ilk ve en önemli belirtilerinden biri olsa da her adet gecikmesinin gebelik belirtisi olmadığı unutulmamalıdır. Pek çok kadın adet gecikmesi ile karşı karşıya kaldığında bunu gebelik belirtisi olarak değerlendirir. Çünkü gebelik döneminde adet kanaması olmaz. Ancak adet gecikmesi başta stres olmak üzere birçok farklı etkene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenle adet gecikmesinin gebelik kaynaklı olup olmadığının belirlenmesi önemlidir. Böylece gebelik söz konusuysa gebelik süreci ile ilgili doktor takibi başlarken aksi takdirde adet gecikmesinin altında yatan neden belirlenip gerekli önlemler alınabilir.

Göğüslerde büyüme, ağrı ve meme hassasiyeti erken gebelik belirtilerinden biridir.  Gebelik oluşumuna bağlı olarak prolaktin, östrojen ve progesteron hormonlarının salgılanması anne adaylarının göğüslerinde ağrıya neden olabilir. Ancak göğüs ağrısı aynı zamanda adet döneminin de belirtilerinden biri olduğundan tek başına kesin gebelik belirtisi olarak değerlendirilmemelidir. Gebelik döneminde meme uçlarında yani areola denilen bölgede genişleme ve renk koyulaşması da görülebilir. Bu belirtiler döllenmeden hemen sonra ya da gebeliğin ilerleyen zamanlarında meydana gelebilir. Erken gebelik döneminde birçok anne adayında göğüslerde hassasiyet olarak ortaya çıkan durum gebeliğin ilerlemesi ile birlikte göğüslerde büyüme şeklini alır. Meme uçlarındaki süt kanallarının gebelik döneminde açılmaya başlaması nedeniyle gebelik sürecinde meme uçlarının daha belirgin bir hal gelmesi de mümkün olabilir.

Gebelik Belirtileri Her Anne Adayında Aynı Değildir

Hafif lekelenme şeklindeki kanama ya da akıntı bazı anne adaylarında gebelik belirtisi olarak görülebilir.  Regl kanamasından renk, kıvam ve süre açısından farklılıklar göstermekte olup hafif lekelenme şeklinde meydana gelir. Embriyonun rahme tutunması esnasında meydana gelen implantasyon kanaması olabileceği gibi dış gebelik belirtisi olması da söz konusu olduğundan bu tarz bir kanamada doktora başvurulması önemlidir. 

Gebelik döneminde anne adayının yaşadığı metabolik değişiklikler nedeniyle baş dönmesi görülebilir. Aynı zamanda progesteron hormonunun vücuttaki artışına bağlı olarak uyuma isteğinde artış yaşanabilir. İlk üç aylık periyotta anne adaylarının en sık karşılaştığı gebelik belirtileri arasında yorgunluk ve uyuma isteği yer alır. Yine progesteron hormonunun yiyeceklerin yemek borusundan daha yavaş ilerlemesine neden olma gibi bir etkisi vardır. Buna bağlı olarak anne adaylarında yiyecekler daha geç sindirilebilir ve mide daha geç boşalabilir. Diğer bir deyişle bazı anne adaylarında gebelik kaynaklı olarak midede ve sindirim sisteminde bazı sorunlar yaşanabilir.

gebelik belirtileri nelerdir

Ciltteki Bazı Değişiklikler Gebelik Belirtisi Olabilir

Gebelikle birlikte anne adayının vücudunda göğüs uçlarında, karın, kasık ve göbek çevresi bölgelerinde kahverengi lekeler meydana gelebilir. Gebelik maskesi olarak da isimlendirilen gebelik lekelerinin güneş ışınlarına ya da diğer UV ışınlarına maruziyete bağlı olarak artması söz konusu olabilir. 

Bazı anne adaylarında görülen gebelik belirtilerinden biri olan sindirim sistemindeki yavaşlama kabızlığa neden olabilir. Bu durum gebelik döneminde rahmin büyümesine ve bağırsakların son kısmı üzerinde baskı oluşturmasına bağlı olarak gelişebilir. 

Gebeliğin en yaygın belirtilerinden bir diğeri olan mide bulantısı erken gebelik döneminde anne adaylarının birçoğunda görülür. Fizyolojik nedenlere bağlı olarak gelişen mide bulantısı gebelik döneminde anne adayının vücudunda östrojen ve Beta HCG hormonlarının artması ile ortaya çıkar. Bununla birlikte mide bulantısı; stres hepatit, mide fıtığı, reflü, bağırsak zarının tahrişi, safra kesesi sorunları, regl, vertigo, pankreas hastalıkları, mide tahrişi, böbrek hastalığı, virüs kökenli kabızlık gibi durumlarda da görülebilir. Hatta kusmanın eşlik etmesi de söz konusu olabilir. Bu nedenle herhangi bir belirti tek başına gebelik belirtisi olarak değerlendirilmemeli, mutlaka doktor başvurulmalı ve belirtilerin gebelik kaynaklı olup olmadığı belirlenmelidir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.