Gebelikte Dar Giyinmek Bebeğe Zarar Verir mi?

gebelikte dar giyinmek bebeğe zarar verir miGebelik sürecinde kilo alınması ve anne adayının vücudunda bazı değişimler yaşanması anne adaylarının gardroplarında değişiklikler yapmasını gerektirir. Gebeliğin ilk 3 aylık döneminde genellikle anne adayları hiç kilo almazlar ya da çok az kilo alırlar. Bu dönemde vücutta fazla bir değişiklik olmadığında anne adayları hali hazırda gardroplarında bulunan kıyafetlerini giymeye devam edebilirler. 

Gebeliğin 3.ayından sonra anne adaylarının kilosunda artış görülmeye başlar. Karnın büyümeye başlamasının yanı sıra kollarda, ayaklarda ve bacaklarda ödem oluşabilir. Bu nedenle artık gardroplarında bulunan kıyafetler anne adayları için iyi bir seçim olmayabilir. Bu dönemle birlikte artık gebelik döneminde vücutta yaşanacak olan değişimler göz önünde bulundurularak özel olarak üretilmiş hamile kıyafetleri tercih edilmelidir. Aynı zamanda gebelik döneminde sadece kıyafet seçimi değil ayaklarda ödem oluşması nedeniyle ayakkabı tercihi de son derece önemlidir. 

Gebelikte Dar Giyinmenin Zararları

Gebelikte dar giyinmek hem anne adayı hem bebek için sakıncalıdır. Bu nedenle dar kıyafetlerden uzak durulması gerekir. Gebelikte dar giyinmek bebeğin gelişimini tehdit edebildiği gibi bebeğin gelişiminin gerilemesine de neden olabilir. 

Gebelikte dar giyinmek anne adaylarının neden alma ve hareket kabiliyetleri üzerinde de olumsuz etkiye sahiptir. Özellikle gebelik döneminde dar pantolon giyilmesi bebeğin hareket edebileceği alanın kısıtlanmasına neden olur. Hatta bebeğin boynuna kordon dolanması gibi istenmeyen durumlarla da karşılaşılabilir. Bu nedenle gebelikte dar kıyafetler yerine bebeğin hareket alanını kısıtlamayacak ve gelişimini olumsuz yönde etkilemeyecek özelliğe sahip geniş kıyafetler tercih edilmelidir. Seçilen kıyafetlerin bebeğin büyüdüğü karın bölgesini sıkmamasına özen gösterilmelidir. Esneme özelliğine sahip kumaşlardan üretilen bodyler tercih edilebilmekle birlikte karın bölgesini baskı altında tutmayacak kıyafetler seçilmesi konusunda özenli olunmalıdır.

Gebelikte Ne Tür Giysilerden Uzak Durulmalıdır?

Annenin nefes alma ve hareket kabiliyetini azaltıp bebeğin hareket etmesini ve gelişimini engelleyebilecek olması nedeniyle; bel bölgesini daraltıp sıkıca saran giyecekler ve kemerler kullanılmamalıdır. Naylon ve sentetik kumaşlardan üretilen iç çamaşırları, gebelikte göğüs bölgesinin büyümesi nedeniyle sıkı ve sert dolgusu sütyenler tercih edilmemelidir. Anne adayının dengesini bozabileceği ve ayaklarda oluşan ödem nedeniyle konforsuz olabileceği için yüksek topuklu ve ayağa tam gelen ayakkabılar giyilmemelidir. Aynı şekilde karın ve göbek kısmını sıkıca saran kıyafetler, dar pantolonlar, bacağı sıkan çoraplar gebelik döneminde kullanılmamalıdır.

Gebelikte Hangi Giysiler Tercih Edilmelidir?

Gebelik sürecinde anne adayı ve bebek açısından riskli bir durum oluşmasının engellenmesi için doğru kıyafet seçilmesi gerekir. Eşofmanlar, bol tshirtler, geniş ve rahat şortlar, rahat etekler ve elbiseler, hamileler için özel olarak tasarlanmış giysiler, pamuklu iç çamaşırları ve yumuşak sutyenler tercih edilmelidir. Böylece anne adayları rahatça nefes alabilir, hareket edebilir ve hem kendilerinin hem bebeklerinin konforunu ve sağlığını koruyabilirler.

gebelikte topuklu ayakkabı giyilirGebelikte Topuklu Ayakkabı Giyilir mi?

Topuklu ayakkabı daha uzun görünmeyi sağladığı ya da kalçaları daha dik gösterdiği için birçok kadın tarafından tercih edilir. Ancak topuklu ayakkabı giymek gebelik sürecinde güvenli olarak kabul edilmez. Anne adaylarının özellikle gebeliğin ilerlemesi ile birlikte daha konfor ihtiyaçları artar. Bu nedenle yüksek topuklu ayakkabılar giyilmesi önerilmez.

Topuklu ayakkabılar dengeyi sağlama konusunda riskli olabilirler. Ayak burkulması, ayak bileği sakatlanması ve dümeler topuklu ayakkabı giymesi tercih eden kadınların karşılaşabildiği durumlardır. 

Gebeliğin özellikle 2.ayından itibaren anne adayları topuklu ayakkabı giymemelidir. Bebeğin büyümesi ile birlikte anne adayının kilosu ve sırtına binen yük artar. Eklemlerinde ağrılar oluşur. İlerleyen gebelik aylarında anne adayının dengesini sağlaması da zorlaşır. Denge sağlanamaması ve düşülmesi hem anneye hem bebeğe zarar verebilecek istenmeyen durumlara yol açabilir. 

Gebelikte Konforunuzdan Ödün Vermeyin

Giysi seçimi gebelik döneminde dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında gelir. Bu dönemde seçilen giysilerin hem anneyi hem bebeği rahat ettirecek özellikte olması gerekir. Anne adayını sıkmayacak, bunaltmayacak ve üzerine yapışmayacak rahat giysiler tercih edilmelidir.

Vücudu sımsıkı saran ve dar giysiler giyilmesi dolaşımı etkiler. Bununla birlikte hamilelikte kilo alımı her ay değişebileceği ve anne adayı alınacak olan kiloyu baştan tahmin edemeyeceği için vücuttaki değişiklikler ile uyumlu şekilde üretilen hamile giysileri seçilmelidir. 

Hamilelik döneminde anne adayının sağlığı ve konforu açısından iç çamaşırı seçimi de özenle yapılmalıdır. Naylon iç çamaşırlarındansa pamuklu malzemelerden üretilen iç çamaşırlarının tercih edilmesi daha sağlıklı olacaktır. Aynı zamanda iç çamaşırı seçiminden kaynaklanabilecek olan terleme de bu sayede engellenebilecektir.

Hamilelik döneminde anne adaylarının en rahat ettiği kıyafetler arasında taytlar yer alır. Hamilelere özel olarak üretilen hamile taytlarının bel bölgesinde lastik bulunmaz. Bu bölgede uzun, rahat ve esnek bir parça bulunmakta olup anne ve bebek açısından oldukça konforludur. Anne adayları hamile taytı ile oldukça rahat bir şekilde hareket edebilirler. Genelde pamuğu kumaşlardan üretilen hamile taytlı anne adayını sıkmaz. Kombinlendiği ürünlere bağlı olarak spor giyimde de şık giyimde de rahatlıkla tercih edilebilir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.