Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

hamile olduğumu nasıl anlarım

Erkek üreme hücresi sperm ile kadın üreme hücresi yumurtanın döllenmesi sonucunda meydana gelen hamilelik anne adayının birçok fiziksel ve ruhsal değişiklik yaşamasına neden olur.  Bu nedenle hamilelik belirtilerinin takip edilmesi, hamile kalmayı planlayan kadınların süreci doğru bir şekilde izleyebilmesi açısından oldukça önemlidir. Erken gebelik döneminde belirtiler her anne adayında farklılık gösterdiği ve hamilelik sürecinin ilerlemesi ile de değişiklikler devam ettiği için bu süreç her kadının özelinde değerlendirilmeli ve izlenmelidir.

Yumurta ile sperm birleşince oluşan embriyo yaklaşık olarak döllenmeden 10-12 gün sonra rahme tutunur. Bu zamandan itibaren anne adayları erken gebelik belirtilerini yaşamaya başlayabilirler. Çünkü döllenmeden sonra anne adayının kanında beta HCG, progesteron ve östrojen hormonları artmaya başlar. 

Yumurtanın döllenmesi ile oluşan embriyo fallop tüpleriyle rahme taşındıktan sonra ilk hamilelik belirtileri görülmeye başlar. Embriyonun rahme tutunması ile birlikte ilk implantasyon kanaması görülebilir ve lekelenme de denilen bu kanamanın ardından diğer gebelik belirtileri de görülmeye başlar. 

Anne adayı hamilelik süreci boyunca her hafta farklı belirtilerle karşılaşabilir ve değişiklikler yaşayabilir. Bazı belirtiler yalnızca erken dönemde bazı belirtiler ise yalnızca doğuma yakın olan zaman diliminde görülebilir.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Düzenli bir cinsel hayatı olan ve adet gecikmesi yaşayan her kadının hamile olmaktan şüphelenmesi son derece doğaldır. Bu şüpheyi yaşayan kadınlar vücutlarını dinlemeye başlarlar ve hamile olup olmadıklarını anlamaya çalışırlar. Aslında erken gebelik belirtilerinin herhangi birinin görülmesi kesin olarak hamile olunduğu anlamına gelmez. Kadının hamileliğinden emin olabilmesi için en kesin yöntem hamilelik testi yaptırmasıdır. Hamileliğin erken döneminde ortaya çıkan hamilelik belirtileri genelde şu şekildedir.

Adet gecikmesi: Şüphesiz gebeliğin ilk ve en önemli belirtilerinden biri adet gecikmesidir. Özellikle düzenli bir adet döngüsüne sahip olmayan kadınlar için her adet gecikmesi gebelik belirtisi anlamına gelmez. Adet gecikmesi stres, mevsim değişiklikleri, kilo alımı, beslenme değişikliği, ilaç kullanımı ya da kilo kaybı gibi etkenlerden de kaynaklanabilir.

Mide bulantısı: Gebelik ile birlikte kanda artmaya başlayan Beta HCG ve östrojen hormonları özellikle sabah bulantılarına yol açabilir. Bazı anne adaylarında bulantı ile birlikte kusma da görülebilir. Ancak bulantı yalnızca gebelik belirtisi olarak ortaya çıkabilen bir durum değildir. Mide-bağırsak hastalıkları, reflü, stres, gastrit, kabızlık, Vertigo gibi durumlarda da mide bulantısı görülebilir. Bununla birlikte artan östrojen seviyesi anne adayında koku hassasiyetine sebep olabilir. Parfüm, sigara ya da yemek kokuları öğürme refleksine ve bulantının tetiklenmesine yol açabilir.

Yorgunluk, halsizlik ve uyku hali: Anne adayları özellikle gebeliğin ilk 3 ayında progesteron hormonunun artması ile birlikte kendilerini yorgun hissedebilecekleri gibi sürekli uyuma ihtiyacı da duyabilirler. 

Hafif kanama ve kas ağrısı: Erken gebelik döneminde anne adayları lekelenme, kasık ağrısı ve hafif kanama yaşayabilirler. Bu kanamalar embriyonun rahme tutunmaya çalışmasından kaynaklanır ve adet kanaması gibi uzun soluklu değildir.

Göğüslerde hassasiyet: Hormonların ve göğüslere gelen kan miktarının artması ile birlikte göğüsler büyüyebilir, bu büyümeye bağlı ağrı ve hassasiyet de görülebilir. Gebelik döneminde hormonların artması melanosit denilen hücreleri etkiler. Melanosit hücreleri meme başındaki renk değişimini sağladığından areolada yani meme başında genişleme ve renk koyulaşması görülür.

Hamile Olduğunu Anlama Yolları

hamilelik belirtileri nelerdir

Ergenlik döneminde adet görülmeye başlandığı andan itibaren kadın vücudu çocuk doğurmaya hazırdır. Kadın üreme organları oluşabilecek olan bir gebeliğe karşı her ayın belirli bir döneminde kendilerini hazırlar. Döllenme meydana gelirse gebelik oluşur. Eğer döllenme olmazsa kadın üreme organlarının ürettiği yumurta hücresi parçalanır ve adet kanamasıyla vücuttan atılır. Bu nedenle pek çok kadın için hamile olduğumu nasıl anlarım sorusunun yanıtı adet gecikmesi olarak kabul edilir. Hamileliğin ilk haftasından itibaren birçok anne adayında hamilelik belirtileri görülmeye başlanır. Anne adayının vücudunda ve durumunda çeşitli değişiklikler oluşur. Ancak hamilelik belirtilerinin hepsi her anne adayında aynı şekilde gözlemlenmeyebilir. Eğer gebelik belirtilerinden biri ya da birkaçı fark edildiyse ya da adet gecikmesi söz konusuysa gebelik testi yapılması en doğru adım olarak kabul edilir.

Gebelik takvimi çıkarılırken gebeliğin başlangıç günü olarak anne adayının son adet kanamasının ilk günü kabul edilir. Kan testi yoluyla gebelik tespit edilebilmesi için cinsel birleşme üzerinden 14 gün geçmiş olması gerekmektedir.

Herhangi bir eczaneden satın alınan gebelik testleri ile çok kısa bir süre içerisinde hamile olup olmadığını anlamak mümkündür. Gebeliğin oluşmasına bağlı olarak anne adayın kanında ve idrarında beta hCG hormonu görülür. İdrar ile uygulanan gebelik testlerinin üzerinde çift çizgi çıkması hamile olunduğu, tek çizgi çıkması ise hamile olunmadığı anlamına gelir. Bu testler oldukça yüksek bir oranla doğru sonuç vermekle nadiren de olsa yanlış sonuç verebilir. Gebeliğin ilk haftasında evde yapılan gebelik testleri ile doğru sonuç alınamaması mümkün olabilir. Bu durumda kan testi yaptırılabileceği gibi jinekolog muayenesine de gidilebilir. 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.