Doğumdan sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Sonunda büyük gün geldi ve bebeğinize kavuştunuz! Yeni hayatınızın ilk günleri aileniz için şaşırtıcı, keyifli ve bazen de oldukça yorucu olabilir. Doğumdan sonraki süreçte kendinizi daha güçlü ve verimli hissedebilmeniz için bazı detaylara dikkat etmeniz gerekir:

Önceden hazırlanın.Hamileliğinizin sonuna yaklaşırken lohusalığa hazırlanmak işinizi çok kolaylaştıracak. Evin düzeni ile ilgili planlama yapmak, hatta buzdolabına kolay hazırlayabileceğiniz yiyecekler stoklamak, günlük rutinler için iş bölümü yapmak doğumdan sonraki ilk günlerde rahat etmenizi sağlayacaktır.

Kendinizi merkeze alın.Hayatınıza yeni katılan ufaklık her şeyin merkezinde görünecektir ama unutmayın, onun iyiliği için öncelikle siz iyi olmalısınız. İhtiyaçlarınızı ertelemeyin, ilk haftalarda hemen hemen bütün ebeveynlerin şikayet ettiği uykusuzluğun gecenizi gündüzünüze katmaması için, fırsat buldukça dinlenin.

İyi beslenin.Emziriyorsanız, artık normalden daha fazla kaloriye ihtiyacınız olacak demektir. Emzirmiyorsanız bile, önemli bir değişim geçirmiş olan vücudunuzu desteklemek için gerekli vitamin ve mineralleri alabileceğiniz doğru bir beslenme planı yapmanız çok önemlidir. Bol su tüketin, sebze-meyve ve kuruyemişleri beslenme düzeninize dahil edin ve gerekirse bir beslenme uzmanından yardım alın.

Yardım istemekten çekinmeyin.Kendinizi doğru bir şekilde ifade etmenizde hiçbir sakınca yok. Bebeği görmeye ve sizi tebrik etmeye gelen misafirlere hizmet etmek gibi bir düşünceye kapılmayın, onun yerine gelenlerden yardım isteyin. Eğer ciddi bir uykusuzluk, huzursuzluk, gerginlik yaşıyorsanız profesyonel yardım almayı düşünün.

Kontrollerinizi ihmal etmeyin.Doktorunuz sizi doğumdan sonra takip etmeniz gerekenler konusunda bilgilendirecektir. Kanamanız bir süre devam edebilir ancak beklenmeyen durumlarla karşılaştığınızda muhakkak uzmanınıza danışmanız gerekir. Özel bir durum olmadığında bile, doktorunuzun önerdiği aralıklarla kendiniz ve bebeğiniz için gerekli kontrolleri yaptırmayı ihmal etmemelisiniz.

Partnerinizle konuşun.Doğumdan sonra bebekli hayata alışırken çiftlerin arasında da karmaşık durumların yaşanması oldukça normaldir. Cinsel hayatınızı kısa bir süreliğine ertelemiş olmanız eşinizle yakınlaşmanızı engellememelidir. Konuşun, duygularınızı paylaşın, kendinizi ifade edin, hatta fırsat buldukça baş başa zaman geçirin.

Hareketsiz kalmayın.Sezaryen doğumlardan sonra bir süre yatarak dinlenmek uygundur ancak kendinizi iyi hissetmeye başladığınızda hareketlenmelisiniz. Çok hafif egzersizler deneyin, mümkünse kısa yürüyüşler yapın.