Tokofobi – Doğum korkusu nasıl yenilir?

Doğum korkusu birçok gebenin kapıldığı, günümüz şartları düşünüldüğünde de ne yazık ki oldukça doğal olan bir histir. Eski zamanlarda doğumların günlük hayatın bir parçası olması ve genç kadınların büyüklerinden ilham alabilmesi sayesinde, doğumlarda yaşanan istenmeyen olaylar daha sık gerçekleşse bile, doğum korkusu daha az yaşanırdı.

Günümüzde insanoğlu, bilmediğinden korkuyor. O yüzden doğum korkusunu aşmanın ilk şartı bilgilenmek.

Doğum korkusunu yenmek için:

  • Bilgilenmelisiniz. Hamileliğinizde iyi bir doğuma hazırlık planı yapmak her şeyi çok kolaylaştıracaktır. Doğuma hazırlık eğitimlerine katılarak, özel bir ebe ya da doula ile çalışarak, tüm detayları konuşabileceğiniz bir doktor ile görüşerek doğum süreci ile ilgili gerekli bilgileri edinebilirsiniz. Pozitif bir dil ile yazılmış rehber kitaplar da sizin için iyi bir kaynak olacaktır. Doğum sürecinde neler olduğunu öğrendiğinizde, kendinizi daha hazırlıklı ve özgüvenli hissetmeniz mümkün olacaktır.
  • Korkunuzu tanımlayın. Kültürel olarak korkularımızdan bahsetmeye çekiniriz. ‘Söylersem başıma gelir’ diye düşünmek yerine, tam olarak neden korktuğunuzu belirlemeniz korkularınızın üstesinden gelmenizi kolaylaştıracaktır. Fiziksel ağrıdan mı korkuyorsunuz, yalnız olmaktan mı yoksa doğumdan sonra bebeğinizi kucağınıza aldığınızda ne yapacağınızı bilmediğinizden mi?
  • Rahatlamalısınız. Stresli bir hamilelik hem sizin hem de bebeğinizin sağlığını olumsuz etkileyecektir. Düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme ile kendinizi çok daha iyi hissedeceğiniz kesin. Düzenli yapacağınız gevşeme egzersizleri, yoga, meditasyon veya dua gibi pratikler sizi doğumunuza daha iyi hazırlayacaktır.
  • Yardım almalısınız. Fiziksel olarak sağlıklı olmanız kadar, içsel huzurunuz da önemlidir. Ciddi bir doğum korkusu yaşadığınızı düşünüyorsanız hamilelik ve ebeveynlik konusunda uzmanlaşmış bir psikolog veya danışmandan yardım almayı düşünmelisiniz. Aynı zamanda partnerinizle duygularınızı paylaşmanız, yardıma ihtiyaç duyduğunuz konuları yakınlarınıza bildirmeniz de kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlayacak; eşinizin de sürece hazırlanmasını kolaylaştıracaktır.
  • Güvende hissetmelisiniz. Tüm memeli canlılar, doğum yapmak için güvenli bir ortamda olmaya ve güvende hissetmeye ihtiyaç duyarlar. Doğum medikal bir operasyon değil, bazen desteklenmesi gerekebilen doğal bir süreçtir. Doğru desteği aldığınızda ve güvenli bir ortamda olduğunuzda doğumunuzda gerçekleşebilecek olumsuzlukların önemli bir kısmı bertaraf edilmiş olacaktır.