Doğumda Gevşemenin Önemi ve Teknikleri

Doğumda gevşemenin önemi

Filmlerde gördüğümüz o dehşet dolu doğum sahneleri, duyduğumuz korku hikayeleri ve bilgisizliğimiz, ne yazık ki doğum deneyimi hakkında pozitif düşünmemizin önünde büyük engeller oluşturuyor. Oysaki doğum, kendiliğinden de gerçekleşebilen, kadınların binlerce yıldır yapmayı sürdürdüğü, tamamen fizyolojik ve doğal bir olaydır. Bazı durumlarda medikal olarak desteklenmesi gerekebilir, bazı doğumlar diğerlerine göre daha uzun veya zor olabilir ancak zor doğumların birçoğunun korku ve yeterince destek alamama nedeniyle zorlaştığı da bilinen bir gerçektir.

Hormonlar işini bilir!

Vücudumuzda doğal olarak salgılanan ve birçok fiziksel işlevin yerine getirilmesini sağlayan hormonlar, doğru şartlarda çalıştıklarında doğal fizyolojik süreçleri rahatlıkla atlatmamızı sağlarlar. Doğumda da, başta oksitosin olmak üzere birçok hormon aktif bir şekilde çalışır.

Aşk hormonu olarak da bilinen oksitosin hormonu, doğum sancısı denilen kasılmaları mümkün kılarak bebeğin dışarı çıkmasını sağlayan en önemli hormondur. Öyle ki, yeterince salgılanamadığında yapay olarak verilir ki bu, bizim ‘suni sancı’ olarak bildiğimiz ilaç, yani suni oksitosindir. Burada elbette sancının yalnızca kasılma olduğunu da hatırlatmak gerekir.

Oksitosin yalnızca doğumda salgılanmaz. Güzel bir yemek yerken, loş bir ortamda keyifli vakit geçirirken, gevşeme egzersizleri yaparken, ılık suda rahatlarken, masaj yaptırırken ve sevişirken bol bol oksitosin salgılarız. Doğumda da sağlıklı bir şekilde oksitosin salgılayabilmek için, rahat ve güvende hissetmemiz çok önemlidir.

Nefes al, rahatla

Doğum kasılmaları yavaş yavaş başlar ve git gide daha yoğun hale gelir. Çok hızlı gelişen doğumlar gibi nadir durumların haricinde, genellikle sancılarla baş etmeyi öğrenmek için zamanınız olur. Özellikle doğuma hazırlık eğitimi aldıysanız, rahatlatıcı nefes tekniklerini de bir uzmandan öğrenme şansı yakalamışsınızdır. Günümüzde bir ebe ya da doula ile çalışarak da bu yöntemleri pratik edebilirsiniz.

Özel bir nefes tekniği öğrenmenize gerek yoktur, sadece gevşeyerek doğru bir şekilde nefes almayı bilmek hem psikolojik olarak rahatlamanızı hem de vücudunuzu rahat bırakarak doğum sürecinin daha kolay ve sağlıklı bir şekilde ilerlemesine izin vermenizi sağlar.

Doğum sırasında rahat kıyafetler giymek, hareket halinde olmak ve rahatça hareket edebilmek de önemlidir. Yanınızda güvendiğiniz ve birlikte rahat hareket edebildiğiniz birilerinin olması, derin nefesler alıp gevşeyebiliyor olmanız, gerektiğinde ılık suda rahatlamanız, masaj yaptırmanız ve sizi rahatlatacak ne varsa yapabiliyor olmanız, oksitosin hormonu salınımınızı arttıracağı için kasılmalarınızın düzenli olmasını sağlayacak ve doğumunuzu çok kolaylaştıracaktır. Doğumda gevşemeyi öğrenmek için, hamileliğinizde çalışmaya başlayın ve bol bol gevşeme egzersizi yapın. Gerekirse bir uzmandan yardım almaktan çekinmeyin.