Hamilelik Kaçıncı Haftada ( Ne Zaman ) Belli Olur?

Hamilelik Kaçıncı Haftada belli olur

Hamilelik başlangıcı biyolojik olarak geçirilen bazı evrelerden sonra başlar.  Yani hamilelik süreci cinsel ilişki sonrasında hemen ortaya çıkmaz.  Döllenen yumurtanın rahim bölgesine ulaşarak rahim astarına yerleştiği anda hamilelik süreci başlar.  Söz konusu yerleşme tamamlandığında anne adayında hCG hormonu salgılanma süreci başlar.  Vücut hormonu ilk olarak kan dolaşımı ve sonrasında idrara gönderir.  Erken gebelik testi yaptırmak isteyen anne adayları sonucun pozitif olması adına embriyonun yerleşmesini beklemelidir.

Hamilelik testinin temel mantığı anne adayının vücudunda bulunan hCH hormonunun ölçümlenmesine dayanır. Bu yüzden embriyo anne rahmine yerleştikten sonra vücudun yeterli düzeyde hCG hormonu üretmesi için beklemek gerekiyor. Hamilelik kontrolü için idrar ya da kan testi yaptırabilirsiniz. İki test türünün de çalışma prensibi farklıdır.  Gebelik başlangıcında hCG hormonu ilk olarak kana ve idrara karıştığı için bu testler yapılabilir.

Cinsel İlişki Sonrası Hamilelik Belirtileri Kaç Günde Başlar?

Cinsel ilişki sonrasında spermler vajina içine geçer. Bu süreçte spermler yumurtalıkların serbest bıraktığı yumurta hücreleriyle döllenme sürecine girer. Sperm ve yumurta buluşmasında milyonlarca sperm yumurtalara erişim sağlayabilir. Ancak sadece tek bir yumurta ve spermin döllenmesi hamileliği başlatır.  Cinsel ilişki sonrasında sperm vajina içinde 24-72 saat arasında canlı kalabilir. Yani cinsel ilişkiden sonra 3 güne kadar başarılı bir döllenme olabilir.

Yumurta döllenmesinin başarılı olmasından sonra yumurta embriyo haline gelir. Ardından rahime tutunması gerekir. Bu süre de 4-5 gün kadar sürer.  Ancak embriyonun rahime tutunması çok sayıda unsura bağlı bir süreçtir.  Hamilelik cinsel ilişki sonrasında ortalama 2 hafta geçtiğinde başlar. Yani erken hamilelik belirtileri 2 haftadan sonra görülmeye başlayabilir. Tabii hangi belirtilerin görüleceği, ne zaman ortaya çıkacağı kişiye göre değişir. Genel olarak embriyo rahim bölgesine yerleştikten sonra 3-4 gün içinde idrar testi yaparak idrarda bulunan hCG hormonu oranı belirlenebilir. En kesin sonuç için anne adayının beklediği adet tarihinin geçmesi sonrası beklenmelidir.

İdrarlı Testinde Hamilelik Kaç Günde Belli Olur?

İdrarlı hamilelik testinde idrardaki gebelik hormonu olan hCG varlığı tespit edilir. En güvenilir sonuçların alınabilmesi adına embriyo rahime yerleştikten sonra 3-4 gün beklenmelidir.  İdrarla yapılan hamilelik testi için belli bir yanılma payı vardır.   Bu yanılma payı anne adayının beklediği adet günüyle doğru orantıdır.  

İdrar testiyle hamilelikte güvenilir sonuç oranı şu şekildedir;

  • Normal adet gününden 3 gün öncesi %51, iki gün öncesi %62,  bir gün öncesi %68, normal adet gününde %74 olacaktır.
  • Normal adet gününden bir gün sonra %79,  iki gün sonra %85, üç gün sonra  %90, yedi gün sonra ise %96’lara kadar güvenilirlik oranı çıkmaktadır. Onuncu günden sonra ise yapılan idrar gebelik testinde yanılma payı sıfıra yakındır.

Anne adayının uygulayacağı idrar testinin hassasiyet oranı davardır. Test öncesinde su tüketimi gibi bazı etmenler sonuçları yanıltabilir.  Sıvı tüketiminin düşük olduğu, sabah vaktindeki ilk idrarla yapılan testler daha güvenilir sonuçlar verir.

Kan Testinde Hamilelik Kaç Günde Belli Olur?

hamile pantolonuKadınların kan ve idrarında bulunan hCG seviyeleri için normal kabul edilen bir seviye vardır. Bu aralık geniş olduğu için hamileliğin erken belirlenmesi adına zamanlamayı değiştirebilir.  Düşük kan seviyesine sahip anne adaylarında hCG seviyesi varsa hamilelik testinde birkaç gün sonra belirlenebilir. Anne adaylarında kanda bulunan hCG seviyesi 7-10. haftalar arasında en yüksek noktaya çıkar ve sonrasında düşüşe geçmeye başlar.

Kan testiyle gebelik belirlenecekse döllenme işlemi gerçekleştikten sonra 10 gün kadar beklenmelidir. Embriyonun rahim bölgesine yerleşmesinden 3-4 gün sonra ya da beklenen adet döneminde 5-6 gün önce pozitif sonuçla karşılaşabilirsiniz.

Hamilelik için kan ya da idrar testi yapmaya karar vermeniz için hamilelik belirtilerini takip etmelisiniz. Her anne adayında belirli erken hamilelik belirtileri başlayacaktır. Şimdi hamilelik belirtilerinin ne zaman başlayacağına bakalım;

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Hamilelik sürecinde ilk haftalarda yumurtalık ve rahimde birçok değişim görülür. Hamileliğin ilk dönemi implantasyon süreci olarak adlandırılır.  İlk hamilelik belirtileri de bu süreçte ortaya çıkar.  Gebelik sürecinin başında döllenen yumurta rahim duvarına yerleşir. Bu süreçte tutunma kanamaları ortaya çıkacaktır.  İmplantasyon dönemi kanamaları kadınlarda lekelenme olarak görülmektedir.  

Gebelik süreci başladığı dönemden itibaren 15 gün içinde herhangi bir zamanda kanamalar ortaya çıkabilir.  Kanama süresi sonrasında anne adaylarında psikolojik belirtiler yani değişimler görülmeye başlar. Bu süreçte  anne adayları normalden daha öfkeli, huzursuz ve duygusal olacaktır. Ancak bu dönem kısa süre içinde dengeye kavuşacaktır.   İlk hamilelik belirtileri embriyonun rahim duvarına tutulmasıyla görülür. Anne adayları bu dönemde genellikle adet gecikmesi yaşarlar.  Birçok anne adayı yaşadığı durumların adet gecikmesine kadar hamilelik belirtisi olduğunu anlamayabilir.

Anne adayları gebelik sürecinin ilk haftasında belli belirtilerle karşılaşmaya başlar. İlk haftalardaki belirtiler hafif şiddette kendini göstermeye başlar. İlerleyen dönemlerde bu belirtilerin şiddeti artabilir ya da belli değişimler yaşanabilir. Bu belirtiler anne adayı ve bebeğin sağlık durumuna göre değişir. 

Hamilelik sürecinde ilk iki ay içinde vücutta yaşanan belirtiler hormonal değişiklik olarak görülebilir. Yumurtanın döllenmesi için HCG, progesteron ve östrojen gibi  bazı özel hormonlar salgılanır. Bu hormonlar normalden fazla salgılanmaya başladığında fizyolojik ve psikolojik değişimler ortaya çıkar.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.