Hamilelikte Beslenme Programı Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte anne adaylarının vücudunda fiziksel ve hormonal birçok değişiklik meydana gelir. Hamilelik sürecinde anne adaylarının 11 ile 14 kg arasında kilo alması normal olarak kabul edilir. Bu rakamın üzerine çıkılması anne adayının besin değeri düşük yüksek kalorili gıdalar tükettiği anlamına gelebilir. Bu durumda kilo alan bebek değil anne adayı olur. 

Gebeliğin 12.haftasına kadar anne adayının vücudundaki hormonlarda yüzlerce kat artma gerçekleşir. Bu nedenle anne adaylarında mide bulantısı, koku hassasiyeti, kusma ve sindirim sorunları görülebilir. Bu süreçte anne adayları için en önemli konu bebeğin büyümesinin ve gelişmesinin sağlıklı bir şekilde gerçekleşeceği bir ortam hazırlanmasıdır. Anne adayları hamileliğin ilk 3 ayında diledikleri gibi beslenebilirler. Hamileliğin 3.ayından sonra hormonlar düzene girince beslenme anne adayı ve bebek için son derece önemli bir hal alır. 

Az ve Sık Beslenmeye Özen Gösterin

Planlı gebeliklerde anne adayına hamilelikten üç ay önce folik asit takviyesi alması önerilir. Folik asit hamileliğin ilk 3 ayında da kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra bu dönemde yaşanılabilecek mide bulantısı ve koku hassasiyeti nedeniyle kokusuz, yağsız, baharatsız ve tuzlu yiyecekleri tüketmeleri önerilir. Bu tür yiyecekler mide bulantısının bastırılmasında etkili olabilir.

Yumurta, balık, süt, süt ürünleri ve kırmızı et tüketilmesi tüm normal bireylerde olduğu gibi anne adaylarında da önemlidir. Ancak anne adayında bu tür ürünlere karşı hassasiyet görülüyorsa tüketmek için kendisini zorlamamalıdır. İlk üç aylık dönemde bebek anne adayının beslenmesinden olumlu ya da olumsuz etkilenmeyeceği için anne adayı ilk üç aylık dönemde dilediği gibi beslenebilir.

Bununla birlikte salam, sosis, sucuk, hazır meyve suyu gibi katkı maddesi içeren ve uzun raf ömrü olan işlenmiş gıdaların tüketiminden kaçınılmalıdır. 

3.Aydan Sonra Beslenmenize Daha Fazla Dikkat Edin

Gebeliğin 3.ayı ile birlikte anne adayının hormonları düzene girmeye başlar. Buna bağlı olarak anne adayının hem fiziksel hem psikolojik açıdan daha rahat bir sürece girmesi söz konusu olur. Bu dönemden itibaren beslenme bebeğin gelişimi ve anne adayının sağlığı için son derece önemli bir hale geldiğinden günlük 2200 kalori düzeyinde enerji alınmalıdır. Beslenme programı 3 ana ve 3 ara öğün olarak uygulanmalıdır. Öğünlerde süt, yoğurt, meyve gibi açlık hissini bastıracak aynı zamanda anne adayının kan şekerini de dengeleyecek sağlıklı gıdalar tüketilmelidir.

Her gün en az bir kase yoğurt, 1 bardak süt ve peynir mutlaka günlük beslenme programı içerisinde yer almalıdır. Protein yönünden çok zengin bir gıda olan yumurta haftanın en az 3 günü anne adayının beslenme programında bulunmalıdır. Hamilelik döneminde kalsiyum ve protein alımı bebeğin gelişimi açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle süt, süt ürünleri ve yumurta tüketimi ihmal edilmemelidir.

Kırmızı Ete Beslenme Programınızda Yer Verin

Anne karnındaki bebeğin büyümesi, kaslarının gelişimi, sinir sisteminin oluşumu, enzimlerinin ve hormonlarının düzeni gibi pek çok sürecin sağlıklı ilerlemesi için protein kaynağına ihtiyaç vardır. Kırmızı et en önemli protein kaynağı olduğundan haftada en az 2 gün anne adayının beslenme listesinde bulunmalıdır. 

Kırmızı et yalnızca protein açısından değil su, sodyum, kalsiyum, demir, yağ, fosfor, magnezyum, çinko ve bakır mineralleri ile B grubuna ait vitaminler açısından da çok zengindir. Ancak et tüketilirken iyi pişmiş olması çok önemlidir. Az pişmiş etin tüketilmesi bağırsaklarda bakteri üretimine neden olabileceği için hamilelik döneminde tercih edilmemelidir.

Balık Tüketmeyi İhmal Etmeyin

Balık Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri ve protein bakımından çok zengindir. Balık bebeğin beyin ve göz gelişimi için çok önemli olsa da bazı balık türleri yüksek miktarda civa içerebilir. Bu da bebek için tehlikeli bir durum olabilir. 

Anne adaylarının hamilelik döneminde haftada 350 gramdan fazla olmayacak şekilde somon, çipura, levrek gibi büyük balıkları tüketmeleri önerilir. Midye, kılıç balığı, istiridye, uskumru ve suşi gibi besinlere ise hamilelik dönemi beslenmesinde yer verilmemelidir.

Beslenme Programınızı Hazırlarken Bu Noktaları Gözden Kaçırmayın

Anne adaylarının beslenme programlarında özellikle akşam yemeklerinde bağırsaklar açısından faydalı ve vitamin kaynağı bakımından zengin zeytinyağlı sebze yemekleri bulunmalıdır. Ceviz, kuru incir, badem, kuru kayısı gibi gıdalar omega yağ asitleri açısından zengindir ve günde birkaç adet tüketilmelidir. Bu gıdalar aynı zamanda tatlı ihtiyacının dengelenmesini de sağlar. Böylece pasta, hamur işi, tatlı, çikolata gibi sağlıksız ve yüksek kalorili gıdalardan uzak durulabilir.

Su tüketimi hamilelik döneminde normalden çok daha önemlidir. Su tüketimi idrar yolu enfeksiyonu oluşma riskini ve rahim kasılmalarını azaltır. Vücudun ödem yapmasını ve kabızlığı engeller. Aynı zamanda mide bulantısı ve yanması gibi şikayetlerin önlenmesinde de etkilidir. Hamilelik döneminde asitli ve gazlı içeceklerin tüketilmemesi de önemlidir.

Sigara kullanımı bebeğin ihtiyaç duyduğu kan, oksijen ve besinin bebeğe ulaşımını azaltır. Bu da düşük riskinin iki katına çıkmasına neden olabilir. Alkol tüketimi ise beyin gelişimini ve sinir hücrelerinin gelişimini olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle hamilelik döneminde sigara ve alkol kullanımı kesinlikle önerilmez.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.