Hamilelikte Akıntı Neden ve Nasıl Olur?

hamilelikte akıntı neden ve nasıl olur

Hamilelik fiziksel, psikolojik ve hormonal birçok değişimin yaşandığı ve anne adaylarının bu değişimlerle ilgili yoğun kaygılar yaşayabildiği bir dönemdir. Gebelik esnasında anne adaylarının vücudunda meydana gelen değişimler arasında vajinal akıntıdaki değişimler de bulunur. Bu noktada önemli olan fark edilen değişimin normal olup olmadığının doğru bir şekilde değerlendirilmesi ve gerekli durumlarda doktora başvurulmasıdır.

 

Hamilelikte Vajinal Akıntı Olur mu?

Hamilelikte anne adayında vajinal akıntı olması normaldir. Ancak bu durum vajinal akıntının rengine, kıvamına, yoğunluğuna ve kokusuna göre değişiklik gösterebileceğinden kişi özelinde değerlendirilmelidir. Bununla birlikte hamileliğin ilk dönemlerinde çoğu anne adayında, saydam renkli ya da beyaza yakın vajinal akıntı ile karşılaşılabilir.

Hamilelik döneminde anne adayında görülen beyaz akıntıya lökorea denilir. Gebelik döneminde anne adayının hormonal yapısındaki değişiklikler ile birlikte östrojen ve progesteron hormonlarının salgılanma miktarında da değişiklikler olur. Bu nedenle anne adaylarında vajinal akıntı görülmesi normaldir. 

Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde rahim genişler ve idrar kesesine baskı uygular. Bu durum bazı anne adaylarında hafif idrar kaçırmaya neden olabilir. Aslında bu dönemlerde anne adaylarının çoğunun vajinal akıntı olarak değerlendirdiği bu durum rahmin idrar kesesine baskısından oluşan idrar kaçağıdır.

Bebeğin yerleşmesi ve anne adayındaki hormonların seviyelerinin yükselmesi nedeniyle hamilelik döneminde akıntı zaman ilerledikçe koyulaşabilir. Bebek büyüdükçe ihtiyaçları farklılaşır ve annenin vücudu buna uyum sağlayabilmek için hormon salgılarını güncel tutmaya çalışır. 

Hamilelikte Vajinal Akıntının Rengi Önemlidir

Gebelikte saydam ya da hafif beyaz renkli akıntı normal kabul edilse de farklı renklerdeki akıntıların görülmesi her zaman işlerin yolunda gitmediği anlamına gelmez. Örneğin anne adaylarında hamileliğin ilk haftalarında belirgin şekilde pembe ya da açık kırmızı akıntılar görülmesi normal olarak kabul edilir. Bu akıntılar yerleşme kanaması ya da implantasyon kanaması olarak adlandırılır.  İmplantasyon kanamaları, döllenmiş yumurtanın rahim duvarında kendine yer edinmeye çalışması esnasında ortaya çıkar. Ancak, kanamanın normal görünmediği ya da anne adayının iç çamaşırında belirgin kırmızı bir leke oluştuğu durumlarda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Hamilelik döneminde görülen sarı renkli akıntılar genellikle enfeksiyondan kaynaklanır. Sarı akıntı, hafif sızı ve kaşıntı çoğunlukla mantar enfeksiyonunun belirtisidir. Akıntının renginin koyu olması, Trikomoniyaz ya da Klamidya gibi cinsle yollarla bulaşan hastalıkların belirtisi olduğu anlamına da gelebilir.

Vajinal akıntının koyu sarı ya da yeşilimsi renkte olması, kötü bir kokuya ve pütürlü bir kıvama sahip olması daha ciddi bir problemin belirtisi olabilir. Önemli bir bakteriyel enfeksiyon ya da cinsel yolla bulaşan hastalık ihtimalinin değerlendirilmesi için vakit kaybetmeden doktor kontrolü sağlanmalıdır.

Hamileliğin ilk dönemlerinde pembe akıntı normal olmakla birlikte sonraki dönemlerde vajinal tahriş bağlı olarak ortaya çıkabilir. Eğer pembe renk koyulaşırsa, kanlı bir görünüm almaya başlarsa özellikle beraberinde ağrı da varsa doktor kontrolüne gereksinim var demektir. Bu durumda düşük ya da dış gebelik söz konusu olabilir. Gebeliğin son dönemlerinde görülen pembe renkli akıntı ise rahim ağzı doğuma hazır olduğunda gerçekleşir.

nilufer siyah hamile elbisesi

Hamilelik döneminde anne adayında gri renkli akıntı görülmesi normal kabul edilmez. Bu durum genellikle Bakteriyel Vajinozis denilen bakteriyel bir enfeksiyonun belirtisidir.  Gri renkli vajinal akıntı özellikle ilişkiden sonra ağırlaşan balık kokusu gibi bir kokuyla birlikte görülüyorsa Bakteriyel Vajinozis olasılığı dikkate alınmalıdır. Bakteriyel vajinoziste gri renkli akıntının yanı sıra kaşınma, keskin kötü koku, tahriş, vulvada ya da vajinal açıklıkta kızarıklık görülür. Bakteriyel vajinozis vajinal floradaki dengesizliğe bağlı olarak oluşur. Birden fazla cinsel partnere sahip olmak ve vajinal duş vajinal florada dengesizliğe neden olabilir.

Gebelik döneminde normal olarak kabul edilmeyen bir vajinal akıntı ile karşı karşıya kalan anne adayları mutlaka doktora başvurmalıdır. Bazı durumlar annenin vücut yapısı ve hormonları gibi kişisel etkenlere göre değişebileceği için kesin bir yargıya varılmadan önce doktor kontrolünden geçilmesi en sağlıklı yöntemdir.

Ancak kokusuz ve renksiz akıntı yaşanması, beraberinde tahriş ya da kaşıntı olmadığı durumlar normal olarak kabul edilir. Bebek, annenin vücudu içerisinde büyürken; vücut ikinci bir insanın varlığını sürdürebilmesini sağlamak için kendisine yeni bir sistem oluşturur. Bu da gebelik döneminde vajinal akıntı görülmesine neden olur. 

Hamilelikte Akıntı Neden ve Nasıl Olur?

Hamilelik döneminde vajinal akıntı çoğunlukla normal olmakla birlikte bazı enfeksiyonların ve bakterilerin vajinal akıntıya neden olduğu durumlar da görülebilir. Vajinal akıntısı olan anne adaylarının enfeksiyon oluşması riskini artırabilecek olan kimyasalların yer aldığı temizlik ürünlerini kullanmamaları gerekir. Hamilelik döneminde mutlaka pamuklu iç çamaşırı tercih edilmeli ve iç çamaşırı sık değiştirilmelidir. İç çamaşırları yıkanırken deterjan yerine sabun kullanılmalı, özellikle ağ bölgeleri ütülenmelidir. Vajinal bölgenin her duştan ve tuvaletten sonra kurulanması, nemli kalmaması konusunda özen gösterilmesi önemlidir. Anne adaylarının mantar enfeksiyonlarına yatkınlığa neden olabilecek şekerli gıdaların tüketiminden uzak durması Ayrıca anne adayları hamilelik döneminde hem kendilerinin hem bebeklerinin sağlığı açısından dar kıyafetlerden uzak durmalıdır. 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.