Hamile Olduktan Sonra Ne Yenmeli ve Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kadınların hayatındaki şüphesiz en önemli dönemlerden biri olan hamilelikte hem anne adayının hem bebeğin sağlığı ve konforu açısından dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. 

Hamilelik döneminde en çok özen gösterilmesi gereken konuların başında anne adayının beslenme düzeni gelir. İlk 3 aylık dönemde anne karnındaki bebek, anne adayının beslenme düzeninden olumlu ya da olumsuz herhangi bir şekilde etkilenmez. Bu süreçte anne adayında mide bulantıları ve kokuya karşı hassasiyet başladıysa, anne adayının yalnızca sağlıklı beslenmek adına mide bulantılarına neden olan gıdaları tüketmesi gerekmez. Gebeliğin ilk 3 ayında folik asitten zengin gıdalar alınmaya özen gösterilmesi önemlidir. Hamilelik sürecinde anne adayının beslenme düzeni ile ilgili olarak dikkat etmesi gerekenler genellikle 3.aydan sonraki dönemde önem kazanır. 

Hamilelik döneminde pek çok anne adayı bağırsak hareketlerinde düzensizlik ve ileri derecede kabızlık sorunu ile karşı karşıya kalabilir. Bu tür sorunların önlenebilmesi için sebze, meyve ve yeterli miktarda su tüketimine özen gösterilmelidir. Basit günlük egzersizler yapılması da anne adayının bağırsak hareketlerinin düzenli olmasını sağlayabilir. 

Hamileyken Dilediğiniz Her Şeyi Yiyemezsiniz

Hamilelik döneminde anne adaylarına sık sık iki canlı oldukları, canları ne isterse onu yemeleri gerektiği söylenir. Ne yazık ki bu doğru değildir. Hamilelik döneminde anne adayının beslenme düzeninde protein, fosfor, kalsiyum, magnezyum gibi vitaminlerin mutlaka bulunması gerekir. Bu nedenle et, süt, süt ürünleri, sebze ve meyve tüketimine ağırlık verilmelidir. Salam, sosis, sucuk gibi işlemiş gıdalar ince bağırsakta bakteri üretiminin tetiklenmesine neden olabilir. Ve anne adayları tarafından tüketilmemeleri gerekir.

Gebelik döneminde 3 ana ve 3 ara öğünün olduğu bir beslenme düzeni uygulanmalıdır. Böylece anne adayının kan şekerini kontrol altında tutması mümkün olur ve ani yemek krizleri ile karşı karşıya kalmaz. Anne adayı hamilelik döneminde aş erdiği gıdaları tüketirken porsiyon kontrolüne özen göstermelidir. Sağlıksız besinlerin çok sık ve normalden daha fazla porsiyonlarla tüketilmesi bebeğin değil anne adayının kilo alımının hızlanmasına neden olabilir.

Sporu İhmal Etmeyin, Ama Ağır Egzersizlerden Uzak Durun

Gebelik döneminde düzenli olarak egzersiz yapılması doğum esnasında anne adayının ağrılarının azalmasını ve kolay bir doğum süreci geçirilmesini sağlar. Bununla birlikte yanlış hareketler yapılması risk oluşturabileceğinden bu konuda dikkatli olunmalıdır. Ayrıca yapılan egzersizlerin anne adayının aşırı yorulmasına sebep olmamasına özen gösterilmelidir.

Hamile yogası, hamile pilatesi, açık hava yürüyüşleri gibi aktiviteler anne adayının esnekliğini ve formunu korumasını yorulmayacakları şekilde sağlamada etkilidir. Bu nedenle bu spor dalları hamilelik döneminde anne adaylarına önerilir. Ağırlık kaldırmak, bisiklete binmek, koşu yapmak gibi spor dallarından ise uzak durulmalıdır.

Yolculuk Planlarınızı Gözden Geçirin

Günümüzde uzmanlar hamilelik döneminin bir hastalık olmadığının ve anne adayının rutin hayatını mümkün olduğunca sürdürmesi gerektiğinin altını defalarca çiziyorlar. Tabii ki belirli noktalara dikkat edilmek kaydıyla…

Anne adaylarının düşük ya da kanama riski bulunmadığı takdirde son 4 haftaya kadar otomobil kullanmaları ve 26.haftaya kadar hava yolu seyahatlerini tercih etmelerinde bir sakınca bulunmaz. 26.haftada sonraki hava yolu seyahatleri için doktor raporu alınması gereklidir.

Uçak yolculukları sırasında anne adayları yolculuk esnasında bol sıvı tüketmeli, baldır egzersizleri yapmalı ve mümkün olduğunca hareket etmelidir. 3 saatten uzun uçak yolculuklarında ise bunlara ek olarak varis çorabı giymeleri önerilir.

Yatış Pozisyonunuzu Gözden Geçirin

Anne adayının yatış pozisyonu hamilelik döneminde dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Hamilelik süresince rahmin tüm ağırlığı bel kemiğinin ve sırt kaslarının üzerindedir. Buna bağlı olarak kan damarlarının sıkışması durumu ortaya çıkabilir. Bu yüzden özellikle hamileliğin son haftaların doğru anne adaylarına sırtüstü yatmaları önerilmez. Uyku esnasında anne adayının sırtüstü dönmesi bebeğin zarar görmesine neden olmamakla birlikte gebelik döneminde en doğru yatış pozisyonunun yan yatmak olduğu söylenebilir.

Kan akışının daha rahat sağlanabilmesi için sol tarafa yatmak daha iyi olsa da anne adayı rahat hissettiği yöne doğru yatış pozisyonu almalıdır. Ayrıca yatarken bükülen dizlerin arasında yastık koyulması da anne adaylarının uyku esnasındaki konforunu artırabilir. 

İlaç Kullanımınıza Dikkat Edin

Gebelik döneminde anne adaylarının en çok özen göstermesi gereken konuların başında ilaç kullanımı gelir. Gebelik sürecinde alınan ilaçlar anneyi olduğu kadar bebeği de etkilediği için bu konu çok önemlidir. Herhangi bir istenmeyen durumla karşılaşılmaması için anne adayı doktordan habersiz ilaç kullanmamalıdır.  

Diş Bakımınıza Özen Gösterin

Anne adaylarının hamilelik döneminin başlangıcında mutlaka bir diş hekimine gitmesi önerilir. Böylece anne adaylarının dişlerindeki ve diş etlerindeki sorunlar belirlenip gerekli tedaviler uygulanabilir. Gebeliğin 4.ayı ile birlikte anne adaylarının diş etlerinde hormonal etkiyle büyüme ve hassasiyet oluşabilir ve diş eti iltihabına dönüşebilir. Gebelik döneminde de normal zamanlardaki gibi yemeklerden sonra dişlerin arasının diş ipi ile temizlenmesi ve dişlerin fırçalanması çok önemlidir.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.