Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?

Gebelik anne olmak isteyen kadınlar için hayatlarının en özel süreçlerinden biridir. Fiziksel, hormonal ve psikolojik pek çok değişikliğin yaşandığı bu dönemin anne adayını zorlayan bazı etkileri vardır. Bunların başında gelen mide bulantısı hamileliğin erken dönem semptomlarından biridir. Oldukça yaygın görülen bir semptom olan ve aynı zamanda sabah bulantısı olarak da adlandırılan mide bulantısı anne adaylarına büyük ölçüde rahatsızlık verebilir. Özellikle sabah saatlerinde daha yoğun olarak yaşanan mide bulantılarının başlama ve bitiş dönemi bireysel olarak değişiklik gösterebilir. Ayrıca anne adayında mide bulantısının hiç görülmemesi de normal bir durum olarak kabul edilir.

Hamilelikte Mide Bulantısının Nedenleri Nelerdir?

Gebeliğin ilk birkaç ayında ortaya çıkan bir semptom olan mide bulantısının etkileri sabahları daha yoğun hissedilse de günün her saatinde etkili olduğu durumlar da görülebilir. En sık karşılaşılan gebelik şikayetlerinden biri olmasına rağmen hamilelik döneminde görülen mide bulantısına neyin neden olduğu kesin olarak bilinmez. 


Hamilelik döneminde anne adaylarının östrojen seviyesinin yüz kat daha yüksek olmasının bulantıya neden olabildiği düşünülür. Hamilelik döneminde anne adayında meydana gelen yüksek progesteron seviyesi erken doğumun önlenmesi için rahim kaslarının gevşetilmesini sağlar. Buna bağlı olarak mide ve bağırsak kaslarının da gevşemesiyle meydana gelen aşırı mide asitleri bulantıya neden olabilir. 

İnsan koryonik gonadotropin hormonu olarak da bilinen hCG, gebe kaldıktan bir süre sonra gelişen embriyo ardından da plasenta tarafından üretilir. hCG hormonu en yüksek zamanına gebeliğin 10.haftasında ulaşır. Bu dönem bulantının ve kusmanın en şiddetli olduğu zaman olduğu için hCG ile bulantılar arasında bir bağlantı olması da söz konusu olabilir.

Mide Bulantısı Hamileliğin Kaçıncı Haftasında Başlar?

Hamilelik döneminde mide bulantısı ile birlikte kusma, öğürme, yiyecek kokularına karşı hassasiyet gibi durumlar da görülebilir. Anne adaylarının tümü bulantı şikayetini aynı şekilde ve şiddette yaşamazlar. Bazı anne adaylarında yalnızca aralıklı olarak görülen mide bulantısı bazılarında ise sürekli bir rahatsızlığa neden olabilir. 

Hamilelik döneminde mide bulantıları genellikle 5.ya da 6.haftadan itibaren görülür. 9. Haftada şiddetlenmeye başlayan semptomlar genellikle 16-18.hafta aralığında düzelme eğilimi göstermeye başlar. Mide bulantısı hamile kadınların ortalama % 20’lik kısmında ilk üç aylık dönemin sonuna kadar görülür. Yalnızca % 5’lik bir kısımda ise doğuma kadar mide bulantılarının devam ettiği bilinir. 

Hamilelikte Mide Bulantısını Önlemek Mümkün müdür?

Yapılan bazı araştırmalara göre anne adaylarının hamile kalmadan önce doğum öncesi vitamin takviyelerini kullanması, mide bulantısı semptomlarının azaltılması üzerinde etkili olabilir. Ayrıca hamilelik döneminde doktor tarafından reçete edilen vitaminlerin kullanılması özellikle de B6 vitamini alınması mide bulantısının önlenmesini sağlayabilir. Muz, karpuz, patates ve nohut B6 vitamini yönünden zengin besinler olarak ön plana çıkar.

Hamilelikte mide bulantısı semptomunun ortaya çıkması olasılığını artıran nedenler arasında;

 • İlk hamilelik,
 • Çoğul gebelik,
 • Hamilelikten önce seyahat ya da hareket esnasında bulantılar yaşanıyor olması,
 • Anne adayının fazla kilolu olması,
 • Anne adayının önceki hamileliklerinde şiddetli bulantı ya da kusma şikayetlerinin olması gibi etkenler olduğu kabul edilir. 

Hamilelik dönemindeki mide bulantıları açlık, stres, sağlıksız beslenme ve güçlü kokular tarafından da tetiklenebilir. Bununla birlikte sık ancak küçük porsiyonlarla yemek yenilmesi, midenin aşırı şekilde dolmasını buna bağlı olarak da bulantıları engelleyebilir. Protein açısından zengin bir diyet oluşturmak, uyumadan önce meyve gibi hafif gıdalar tüketmek, sabahları yataktan kalkmadan önce kraker benzeri yiyecekler atıştırmak da mide bulantılarının önlenmesini sağlayabilir. Mide bulantılarının yoğun olduğu dönemlerde hafif ve yağsız yiyecekler tüketilmesi anne adaylarının konforunu artırabilir. Ayrıca midede şişkinlik yaratabilecek içeceklerin ve yiyeceklerin tüketilmesinden de uzak durulmalıdır. Haşlanmış patates, pirinç pilavı ve makarna mide bulantısının olumsuz etkilerini azaltabilecek yiyecekler arasında yer alır. 

Hamilelik döneminde yaşanan mide bulantısı anne adayının yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir. Aynı zamanda anne adayının çalışma hayatını, günlük yaşamını hatta sosyalleşmesini sekteye uğratabilir. Mide bulantısı yaşayan anne adayında kaygı ve depresyon dahil olmak üzere yüksek seviyelerde psikolojik stres meydana gelebilir. 


Hamilelikteki mide bulantıları anne adayında ve bebekte herhangi bir olumsuz etkiye neden olmaz. Ancak mide bulantılarının tetiklediği kusma problemlerinin şiddetli bir hale gelmesi, anne adayının sıvı alamaması ve beslenmesi ile ilişkili olan hiperemezis gravidarum rahatsızlığı risk oluşturabilir. Gebelerin % 2’lik bir kısmında görülen bu durumun belirtileri arasında;

 • İdrar renginin normalden çok daha koyu olması,
 • Kilo kaybı, 24 saat boyunca yiyecek ve sıvı alınmaması,
 • Ciddi boyutta baş dönmesi ya da bayılma,
 • Karın ağrısı,
 • Vücut ısısının 38 derecenin üzerine çıkması, 
 • Kusmanın içeriğinde kan görülmesi yer alır.

Hiperemezis gravidarum durumunda anne adayına tıbbi müdahalede bulunulması, bulantının ve kusmanın hafifletilmesi için ilaçlar verilmesi önemlidir. Anne adayı kilo vermeye devam ettiği takdirde yeterli beslenmenin sağlanabilmesi için beslenme tüpüne ihtiyaç duyulabilir.

Daha fazla detay için buraya bakabilirsiniz: Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.