Hamilelikte Mide Ekşimesi Neden Olur? Kaçıncı Haftada Başlar?

Anne adayları hamile kaldıklarını öğrendikten sonra kişiden kişiye değişmekle birlikte bazı hamilelik belirtilerini yaşamaya başlıyorlar. En sık karşılaşılan erken dönem belirtileri arasında ayak bileklerinde şişme, göğüs ağrısı ve sabah bulantıları yer almakta olup bazı kadınlar bu belirtileri daha şiddetli yaşıyorlar. 

Mide ekşimesi boğazı mideye bağlayan bir tüp olan özofagustan geçen asitlerden kaynaklanıyor. Bu asitler boğaza kadar çıkabiliyor ve anne adaylarındaki mide ekşimesi hissi birkaç saat sürebiliyor. Hamilelik döneminde kadınların yaklaşık % 45’inin mide ekşimesi ve yanması sorunu yaşadığı biliniyor. Hamilelikten önce mide sorunları yaşamış olan kadınların hamilelik döneminde mide ekşimesi yaşama ihtimali daha yüksek oluyor. Mide ekşimesinin belirtileri arasında; şişkinlik hissi, ağızda ekşi bir tat, öksürük, boğaz ağrısı ve yutkunma sorunu yer alıyor. 

Mide Ekşimesinin Nedeni Nedir?

Hamilelik hormon olarak da isimlendirilen progesteron hormonu bebeğin ve rahmin beslenmesini sağlıyor. Ve genellikle hamilelik döneminde yaşanan mide ekşimesi sorunlarının kaynağı olarak kabul ediliyor. Progesteron kas gevşetici görevini üstlenerek midenin özfagusu kapatan sıkı kaslarını gevşetebiliyor. Kasın gevşemesiyle birlikte mide asitinin boğaza geri akması söz konusu olabiliyor. Mide ekşimesinin diğer bir nedeninin de bebeğin büyümesi olduğu biliniyor. Uterusun annenin karnına baskı uygulaması sonucunda mide asiti yukarı çıkıyor. Rahim büyüdükçe midenin sıkışma olasılığı da artıyor. Hamilelik döneminde yaşanan mide ekşimesinin ve yansamının diğer bir nedeni ise hamilelik hormonları nedeniyle sindirimin yavaşlaması oluyor. Gebelik hormonları olan progesteron ile relaksin, metabolizmada sindirimin son derece yavaşlamasına neden olunca besin maddelerinin kana karışması ve midenin boşalım süreci gecikiyor. Böylece mide ekşimesi, yanması ve hazımsızlık gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. 

Hamilelik sürecinde anne adaylarının sıklıkla yaşadığı mide ekşimesi ve yanması gebeliğin ilk dönemlerinde başlıyor. Giderek artış göstermesi nedeniyle anne adayına rahatsızlık veren bir durum haline gelebiliyor. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde annenin kaslarında oluşan yavaşlamaya ve rahmin büyümesine paralel olarak mide üzerindeki basınç artınca mide ekşimesinde de artış oluyor. 

Gebeliğin ilk dönemlerinden itibaren görülmeye başlayan mide ekşimesi ve yanması hamilelik sürecinin sonlarına doğru ortadan kalkıyor. Hamileliğin sonlarına doğru bebeğin kafası doğum kanalına doğru inince göğüs boşluğunun ve diyaframın üzerindeki baskı azalıyor. Anne adayı da rahatlamış oluyor. 

Mide Ekşimesi Nasıl Giderilir?

Asitli ve baharatlı yiyecekler midede asit oluşumuna neden oluyor. Bu nedenle anne adaylarının narenciye, domates, sarımsak, soğan, çikolata, kafein, soda, asitli yiyeceklerden uzak durması gerekiyor. Ayrıca sindirimi yavaşlatan yağlı ve kızarmış yiyecekler de tavsiye edilmiyor. 

Anne adaylarının günde üç öğün yerine sık sık ve küçük öğünlerle beslenmeleri hem acıkmayı önlüyor hem de mideyi rahatlatıp boşaltım sisteminin daha iyi çalışmasını sağlıyor. Yemek yerken midenin baskılanmayacağı şekilde oturulduğu takdirde midenin baskı altında kalması engelleniyor ve küçük öğünler tüketildiğinde mide asidi oluşmuyor. 

Sindirimin kolaylaşması için anne adaylarının yatmadan 3 saat önce yemek yemeyi bırakması ve mideyi rahatsız edebilecek baharatlı yiyeceklerden kaçınılması doktorların önerileri arasında yer alıyor. Hamilelik esnasında sigara içilmesi anneye ve bebeğe zarar verdiği gibi mide ekşimesine neden olan faktörlerden biri olarak da kabul ediliyor. Sigaranın içerisinde bulunan kimyasal maddeler mide asidine neden oluyor. Bu asit dolayısıyla, sindirilmeyen yiyecekler yukarı doğru çıkıyor ve mide ekşimesi meydana geliyor. 

Anne adaylarının uyurken başlarının altına yastık koymaları midedeki yiyeceklerin yemek borusuna ilerlemesini önlüyor. Özellikle uterusun gelişip mideye baskı uygulamaya başladığı dönemde hamilelerin yüksek bir yastık ile uyuması öneriliyor. Böylece mide asiti yukarı çıkmıyor ve anne adayını rahatsız etmiyor.

Hamilelikte anne adaylarının midelerinin çevresine baskı yaratan giysiler kullanmamaları; esnek pantolonları, elbiseleri ve bol kıyafetleri tercih etmeleri gerekiyor. Yemekle birlikte sıvı alınması da mide ekşimesine neden olabiliyor. Kola ve meyve suyu gibi içecekler asit içerdiğinden mide ekşimesinin başlıca sebepleri arasında sayılıyor. 

Bunun dışında mide ekşimesi sorunu yaşayan anne adaylarının; asitli içecekler, soğan, dondurma, sigara, salça, turşu, acı biber, domates, şerbetli tatlı, çikolata, kızartma, baharatlı yemekler, portakal ve acı biber gibi yiyeceklerden uzak durması öneriliyor. 

Hamileliğin ilk ve son 3 ayı mide yanması ve mide ekşimesi şikayetlerinin en yoğun görüldüğü dönemler oluyor. Bebeğin doğum pozisyonu almasıyla diyaframa ve mideye olan baskı ciddi ölçüde azalıyor. Bu sayede doğuma yakın haftalarda mide yanması ve mide ekşimesi gibi sorunlar da hissedilir ölçüde azalıyor. Bebeğin kafatasının doğum kanalına girdiği son haftalarla birlikte annelerin yalnızca mide ekşimesi ve yanması sorunları değil solunum zorluğu şikayetlerinde de büyük ölçüde azalma görülüyor. Bunun yanı sıra mide ekşimesi ve mide yanması gibi gebelik dönemi şikayetlerinin bebeğin gelişimi üzerinde herhangi olumsuz bir etkisi bulunmuyor. 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.