Korona Virüsün Gebelik Üzerindeki Etkileri

korona virüsün gebelik üzerindeki etkileri

Çin’de sebebi anlaşılamayan zatürre vakalarının görülmesiyle birlikte hayatımıza giren ve daha önce insanlarda hiç görülmemiş olan korona virüsün dünya genelinde ortak bir sağlık problemine neden olduğu biliniyor. COVID-19’un neden olduğu enfeksiyon başta solunum problemleri olmak üzere öksürük, ateş ve dispne olarak bilinen nefes darlığıyla karakterize oluyor. Şiddetli vakalarda yaşam kaybına neden olmasından dolayı COVID-19’un özellikle anne adaylarını endişelendirdiği biliniyor. 

Korona Virüs Anne Adayları İçin Riskli Midir?

Korona virüs söz konusu olduğunda yaşlılar ve kronik hastalığı olanlar yüksek risk grubunda değerlendirilmekle birlikte gebeler yüksek risk grubundan bulunmuyorlar. Genç, genel sağlık durumu iyi ve güçlü bağışıklık sistemine sahip kişiler genellikle hastalığı hafif soğuk algınlığı belirtileriyle atlatabiliyorlar. Ayrıca, korona virüsün anne karnındaki bebeğe geçtiğine dair herhangi bir veri de bulunmuyor. 

Hamilelik döneminde anne adayları pek çok fizyolojik ve immünoloji değişiklik ile karşı karşıya kalıyorlar. Buna bağlı olarak anne adaylarına korona virüs bulaştığı takdirde diğer insanlardaki gibi ateş, bulantı, halsizlik, öksürük, solunum güçlüğü, kusma, ishal, kas ve eklem ağrıları görülebiliyor. Ancak gebelik döneminde bağışıklık sisteminin baskılanması dolayısıyla anne adayları enfeksiyonları daha ağır geçirebiliyorlar. Solunum yollarını tutan influenza türü viral enfeksiyonlar erken doğuma ya da bebeğin düşük doğum ağırlığıyla dünyaya gelmesine neden olabiliyor. Bununla birlikte korona virüsün anne karnındaki bebeğin sağlık durumunu etkilediğine dair henüz bir vaka bulunmasa da hastalığın dikey yolla bulaştığını kanıtlayan vakalar bulunuyor. Ancak söz konusu vakalarda bebeğe korona virüsün anne karnında mı doğum sırasında mı bulaştığının sağlanamadığı biliniyor. 

Anne Adayları Korona Virüsten Nasıl Korunabilir?

Korona virüs, sağlıklı kişilere virüs bulaşmış olan kişiyle temasla ya da damlacık yoluyla bulaşıyor. Hamilelere bulaşma şekli de yine bu şekilde gerçekleşiyor. Anne adaylarının korona virüsten korunmalarının ilk ve en önemli kuralının temel hijyen kurallarına uyulması olduğu belirtiliyor. Ellerin suyla ve sabunla en az 20 saniye boyunca yıkanması uyulması gereken hijyen kurallarının başında geliyor. Ellerle ağza, burna ve gözlere dokunulmaması, hapşırma esnasında da tek kullanımlık peçetelerin tercih edilmesi diğer önemli konular arasında yer alıyor. Peçete bulunamadığı takdirde dirsek içine hapşırılması gerekiyor. Anne adaylarının da tıpkı diğer insanlar gibi zorunlu kalmadıkça evden çıkmamaları ve misafir kabul etmemeleri uzmanların önerileri arasında yer alıyor. Zorunlu durumlarda evden çıkılması gerektiğindeyse maske takmaya, kalabalık ortamlardan uzak durmaya ve sosyal mesafe kuralları gereğince diğer insanlara 2 metreden fazla yaklaşılmaması, tokalaşılmaması ve sarılınmaması öneriliyor. Hijyenin üst düzeyde sağlanabilmesi için gün içerisinde pek çok kişinin dokunduğu asansör düğmesi, para, kapı zili gibi nesnelere dokunduktan sonra ellerin en az 20 saniye boyunca suyla ve sabunla yıkanması gerekiyor. Kişisel eşyaların diğer kişilerle paylaşılmaması, kapalı ve yeterince havalandırılmayan ortamlarda bulunulmaması önemli konular arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra vücudun ve bağışıklık sisteminin direncinin korunabilmesi için uyku düzenine, sağlıklı ve dengeli beslenmeye gereken özenin gösterilmesi son derece önemli noktalar olarak kabul ediliyor. Gün boyunca en az 2 litre su içilmesi, riskli bölgelere seyahat edilmemesi ve zorunlu kalınmasını sürece toplu taşıma araçlarının kullanılmaması uzmanların önerileri arasında bulunuyor. 

Korona Virüs Döneminde Doktor Kontrollerinizi İhmal Etmeyin

Korona virüsten korunmak için son derece etkili bir yol olan genel izolasyon ve kişisel karantina nedeniyle gebelik takibi aralıklarının uzaması söz konusu olabiliyor. Anne adayları hastane ortamına girmek istemeyebiliyor ve doktor kontrollerini aksatabiliyorlar. Bu durum normal seyirdeki gebeliklerde bir süreliğine tolere edilebiliyor. Ancak yüksek riskli gebeliklerde sorunlar yaşanmasına neden olabiliyor. Yani bir bakıma korona virüsten korunabilmek için anne adaylarının aldığı önlemler hem kendisinin hem bebeğin sağlığı üzerinde olumsuz etkilere yol açabiliyor. 

Gebeliğin ilk 12 haftası düşük riski taşıması açısından son derece önemli olup 16-20. Haftalar da gebelik takibi açısından önemli dönemler arasında kabul ediliyor. Bu nedenle anne adaylarının özellikle bu dönemlerde gebelik kontrollerini tamamen bırakmaları önerilmiyor. Bununla birlikte alınan önlemler kapsamında; normal seyirli hamileliklerde 34.haftaya kadar ayda bir olan rutin gebelik kontrollerinin 1.5 ayda bire, 34. haftadan sonra her iki haftada bir yapılan rutin gebelik kontrollerinin ise 3 haftada bire çıkarılması söz konusu olabiliyor. Bu süre içerisinde anne adaylarının doktorları ile online görüşme yapması ya da telefon aracılığı ile iletişimde kalması da son derece önemli olup bağlantının kesinlikle koparılmaması gerekiyor. 

Alınan tüm önlemlere rağmen anne adayı korona virüse yakalanırsa hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurması gerekiyor. Tanı koyulması için tomografi gibi radyolojik görüntüleme yöntemlerine ihtiyaç duyulabiliyor. Bu noktada bebek için gerekli önlemlerin alınmasının ardından radyolojik görüntüleme yapılabiliyor. Anne adaylarının korona virüse yakalanması durumunda takip ve tedavi süreci, diğer bireyler ile aynı olarak uygulanıyor. Anne adayının sağlık durumuna bağlı olarak tedavi evde ya da hastanede uygulanabiliyor. 

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.