Hamilelikte Nelere Dikkat Edilmeli?

Hamilelik sürecinde hem anne hem de bebek sağlığı için anne adayının birçok konuya dikkat etmesi gerekiyor. Hamilelikte nelere dikkat edilmeli? Anne adayları hangi konularda dikkatli olmalı? Anne adayları için hamilelik sürecinde birçok konuda yapılması gerekenleri belirttik.

Hamilelikte İlaç Kullanımı

Hamilelik sürecinde anne ve bebek sağlığı adına en önemli detaylardan biri de ilaç kullanımıdır. Antibiyotikler içindeki bileşenler ve ortaya çıkardığı yan etkiler sebebiyle anne adaylarına zorluklar çıkarabiliyor.  Doktor kontrolünde antibiyotik ve ilaçlar kullanılabilir. Ancak doktorunuzun bilgisi olmadan hiçbir şekilde kafanıza göre antibiyotik ve diğer ilaçları kullanmamanız gerekiyor.

Hamilelikte Tüketilmemesi Gereken Besinler

Hamilelik sürecinde dikkat edilmesi gereken gıdalar vardır. Anne adayları sosis ve salam gibi ürünleri, pastörize edilmeyen süt ve peynirleri, az pişmiş yada çiğ et ve deniz ürünlerini, kafein barındıran içecekleri, yüksek oranda civa olan balıkları tüketirken dikkatli olmalıdır.

Gebelik sürecinde belirttiğimiz gıdalar için ilk 3 aydan sonra daha dikkatli olmak gerekiyor.  Ayrıca ilk üç ayda folik asit açısından zengin gıdaların tüketilmesi yararlı olacaktır.

Hamilelikte Sıcaklık Seviyesi

Hamilelik sürecinde anne adayları sıcak su, buharlı ortam ve yüksek sıcaklık gibi durumlardan kaçınmalıdır. Çünkü yüksek sıcaklık bebeğin organ gelişimini olumsuz etkileyebilir. Bulunduğunuz bölge sıcaksa bu konuda önlemleri almalısınız. Ayıca jakuzi ve sauna gibi yüksek sıcaklığı olan ortamlarda anne adayları kesinlikle bulunmamalıdır. Hamilelik sürecinin ilk 3 ayında yüksek sıcaklı daha risklidir. Bu dönemde düşük tehlikesi iki kat kadar artabilir.

Hamilelikte Cinsel İlişki Pozisyonları

Hamilelik sürecinde cinsel ilişki pozisyonlarına da dikkat edilmesi gerekiyor. Çiftler hamilelik döneminde de cinsel hayatlarını sürdürebilir. Üçüncü trimester yani son üç ayda bazı cinsel pozisyonlar hacmi artan karın bölgesine baskıda bulunabilir.  Bu durumda anne adayı rahatsız olur. Gebelik sürecinde partner cinsel ilişkide sert davranışlardan uzak durmalıdır

Hamilelikte Doğru Uyku Pozisyonları

Hamilelik süreci boyunca anne adaylarında ağırlık bel kemiği ile sırt kaslarında olur. Bu süreç kan damarlarının sıkışmasına yol açabilir.  Bu yüzden özellikle hamileliğin yirminci haftasından itibaren sırt üstü uyumamak gerekiyor. Anne adayları hamilelik sürecinde yan pozisyonları tercih etmelidir. 

Sol yana doğru yatıldığında kan akışı daha rahat sağlanabilir. Dizlerin arkası yastıkla desteklenirse uyku deneyimi daha konforlu hale getirilebilir.  Özellikle son aylarda doğru uyku pozisyonu önem kazanıyor.

Hamilelikte Evcil Hayvan Bakımı

Anne adaylarının bulunduğu evde evcil hayvan beslemede bir sorun olmaz. Ancak evde bakılan evcil hayvanların aşıları düzenli olarak yaptırılmalıdır. Bunu yapmadığınızda hayvanlarda bazı mikroplar görülebilir.  Gebelik sürecinde bu mikroplara bağışıklığı düşükken yakalayarak vücuda girebilir.

Hamile kaldığınızı öğrendikten hemen sonra hem anne hem de bebeğin yaşayacağı risklere engel olmak için tarama testi yaptırabilirsiniz. Koruyucu tedavilerle bebeği tehlikeye sokabilecek hastalıklara karşı önlemler alabilirsiniz.

Hamilelikte Şeker Tüketimi

Şeker hamilelikte aşırı miktarda tüketilirse vücuda zarar verebilir. Normal durumlarda diş sorunu, diyabet, obezite, kalp ve damar sorunları şeker sebebiyle yaşanabiliyor. Anne adayları hamilelik döneminde şeker tüketimine çok dikkat etmelidir.  Gebelik döneminde ani enerji düşüşleri yaşanması çok doğaldır. Bu durumdan etkilenmemek adına enerji ihtiyacı şekerden karşılanabilir. Şeker kan şekerini hızlı yükseltir ve kısa süre sonra anne adayları kendini daha bitkin hissedebilir.

Gebelik sürecinde şeker ihtiyacı doğru besinlerden karşılanmalıdır. Bu dönemde kuru meyve, keçiboynuzu, doğal bal gibi gıdalar şeker ihtiyacı için tercih edilebilir.  İkinci trimester döneminde şeker yüklemesi testi yaptırılır. Bu yüzden ikinci altı ayda şeker tüketimine dikkat edilmesi gerekiyor.

Hamilelikte Seyahat

Hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler arasında seyahat de bulunuyor. Hamileliğin son ayında ve üçüncü trimester döneminde uzun süreli yolculuklara çıkılmamalıdır. Ayrıca erken doğum riski olan anne adayları sekizinci aydan itibaren uzun yolculuklardan kaçınmalıdır.

Anne adaylarında erken doğum ya da düşük riski yoksa son aya kadar seyahat edilebilir. Özel araçlarıyla yolculuk yapan anne adaylar 2 saatte bir mola verebilir. Uçak seyahatleri için doktorunuzdan görüş alabilirsiniz.

Hamilelikte Spor ve Egzersiz

Hamilelikte anne  adaylarının ağır egzersiz yapmaları tavsiye edilir. Anne adayları bu süreçte yanlış hareketlerden kaçınmalıdır. Egzersizler anne adayını aşırı yormayacak seviyede yapılmalıdır. Ağırlık kaldırma, bisiklet sürme, koşma gibi ani hareketleri barındıran spor ve egzersizler gebelik sonrasına bırakılmalıdır. Son üç ayda gebeliğinde son haftalarında egzersiz programındaki tempo düşürülmelidir. Yani anne adayları bu dönemde ağır spor ve egzersizlerden kaçınmalıdır.

Bitki Çayı Tüketimi

Hamilelik sürecinde dikkat edilmesi gereken bitki çayları arasında ada çayı vardır. Ada çayı yüksek tansiyona ve tansiyon düşüşlerine yol açabilir.  Hamilelik sürecinde doğru bitki çayını doğru zamanda doğru oranda tüketebilirsiniz. Aç karnına çay içerseniz bulantı sorunu yaşayabilirsiniz.

Gebelik döneminde anne adayları bitki çayını günde en çok 2 fincan tüketmelidir.  Bu dönemde sinameki, fesleğen, ahududu, keten tohumu, lavanta, anason, yaban mersini, karahindiba gibi bitkileri yoğun tüketirseniz düşük, kanama ya da erken doğum riski görülebilir.

Daha önce bir defa düşük yaşayan anne adayları bitki çayı tüketimine daha fazla önem vermelidir.  Gebeliğin ilk ve son aylarında maydanoz barındıran içecek ve kürler de tüketilmemelidir.

Hamilelik sürecinde dikkat edilmesi gerekenler arasında belirttiğimiz sebeplerin tamamı bulunuyor. Tüm süreç boyunca doktorunuzun tavsiyeleri ve yönlendirmelerine de uymanız gerekiyor. Gebelikte anne adaylarını en doğru yönlendirecek kişi doktordur.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.