Hamilelikte Ne Sıklıkta İlişkiye Girilmeli?

hamilelikte ilişkiHamilelik döneminde anne adayları için çok zorlu bir süreç söz konusudur. Çocuğun sağlığını düşünen anne adayı bir yandan da vücudunda ortaya çıkan değişimlerle uğraşır. Bu dönemde eşe de büyük görevler düşüyor. Hamile olan kişiler için dokuz ay boyunca birçok konuda doğru bilgiler edinilmeli ve hamilelik sürecinde bebeğe dikkat edilmelidir.

Hamilelik döneminde en önemli sorulardan biri, hamilelik döneminde cinsel yaşımın devam edip etmeyeceğidir.  Hamilelik dönemindeki kadınların cinsel ilişkiye girmesinde bir sorun yoktur. Doktorunuzun izin verdiği ölçüde cinsel ilişki yaşayabilirsiniz.  Ancak belli dönemlerde ve belli risklerde cinsel ilişkiye girmek riskli olabilir.

Peki, hamilelikte cinsel ilişki sıklığı ne olmalı?  Gebelikte cinsel ilişki dördüncü ay bitene kadar haftada ortalama bir defa olmalıdır. Yedinci aya gelinceye kadar da ayda 3-4 defa cinsel ilişkiye girebilirsiniz.  Sekizinci ayda iki defa cinsel ilişkiye girilebilir.  Tabii bu durum cinsel ilişkiye girmeye bir engel olmayan çiftler için geçerlidir. Ayrıca bu sayı kişiden kişiye değişebilir. Bu konuda doktorunuzun önerdiği sürelerde cinsel ilişki sıklığını belirlemek gerekir.

Cinsel ilişki boyunca cinsel pozisyonları sürekli değiştirmek gerekiyor. Hamilelik durumuna göre anne adayının rahat edeceği pozisyonda cinsel ilişki yaşanmalıdır. Erkek de bu dönemde anne adayına nazik davranmalıdır. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde hiçbir şekilde parmaklar vajinaya sokulmamalıdır.

Gebeliğin İlk Haftalarında Cinsel İlişki Sakıncalı mı?

Anne adayları hamile olduğu dönem başladığında yani bebeği hissetmeye başladığında cinsel ilişki isteğinde soğuma olabilir.  Bu dönemde anne adayının vücudunda büyük değişimler yaşanıyor. Bu değişimlere alışamayan anne adayı cinsel ilişki konusunda büyük sorunlar yaşayabiliyor. 

Bunun yanında hamileliğin ilk haftalarında düşük tehlikesi olabilir. Bu yüzden doktorunuz ilk üç ay cinsel ilişkiyi düşük tehlikesine karşı yasaklayacaktır. Gebeliğin ilk haftalarında cinsel ilişki sakıncalı olabilir. Bu konuda mutlaka doktorunuza danışmalı ve cinsel yaşam boyunca doktorunuzun sizi yönlendirmesine izin vermeniz gerekiyor.

Erken Gebelikte İlişkiye Girmek Zararlı mıdır?

Hamilelik döneminde erken gebelik sürecinde cinsel ilişkiye girilip girilmeyeceği de merak edilen konuların başında geliyor. Birçok anne adayı erken gebelik sürecinde cinsel ilişkiye girmenin zararlı olabileceğini düşünüyor. Aslında gebelik sürecinde cinsel ilişkiye her zaman girilebilir. Bunun için doktorunuzun tavsiyesi yeterlidir. Doktorunuz sizi gebeliğin her döneminde doğru pozisyon ve cinsel ilişki sıklığı konusunda yönlendirecektir.

Erken gebelik döneminde gebelik anlaşılmadığında cinsel ilişkiye girilebilir.  Doktor gebeliği tespit ettikten sonra ilk 3 ay düşük riskine karşı cinsel yaşama izin vermeyebilir. Erken gebelikte mümkün olduğunca cinsel ilişkiden kaçınmak yerinde olur. Ancak bu konuda doktorunuzun yönlendirmelerini dikkate almanız daha doğru olur.  

Cinsel İlişki Düşüğe Neden Olur mu?

Hamile olan kadınlar için en büyük korkulardan biri düşük riskidir. Belli gebelik durumlarına bağlı olarak düşük riski ortaya çıkabilir. Hamilelik döneminde en büyük soru işaretlerinden biri cinsel ilişkidir. Doktorlar gebelik döneminde cinsel ilişkiye girebileceğini belirtiyor. Ancak cinsel ilişkinin düşüğe yol açıp açmadığı da merak edilen konulardan biridir. Bu konuda şüphelerin tamamı boş yere ortaya çıkar.

eşofman bej hamile pantolonu

Düşük, cinsel ilişkiye bağlı olarak ortaya çıkmaz.  Düşükler fetüsün normal olarak gelişmediği durumlarda görülen bir sorundur. Hamilelikte cinsel birlikteliğin düşüğe sebep olacağı yanlış bir algıdır. Erken düşük genel olarak kromozom anomalileri ya da gelişmekte olan bebekte görülen sağlık sorunlarına bağlı olarak ortaya çıkar. Yani bu dönemde cinsel ilişki düşüğe etki etmez.

Hamileligin İlk Aylarinda İlişkiye Girilir mi?

Hamilelik boyunca birçok çift cinsel ilişkiden kendini soyutluyor. Bunun sebebi ise hamilelik boyunca bebeğe zarar geleceği algısıdır. Cinsel ilişki, hamile kadınlar için de çok normal bir durumdur. Yani hamilelik boyunca cinsel ilişkiye girmenizde bir engel yoktur. Aksine cinsel ilişki bu durumda çiftlerin birbirine yaklaşmasını, anne adayının vücudundaki değişimlere karşı olumsuz etkilenme durumunun kırılmasını ve ten uyumunun artmasını sağlayan bir etmendir.

Ancak hamileliğin ilk aylarında cinsel ilişkiye girmekten kaçınmalısınız. İlk 3 ay boyunca anne adayının vücudunda en yoğun değişimler yaşanır. Bu yüzden anne adayının cinsel isteğinde belirgin bir azalma olur. Ayrıca doktorlar da ilk 3 ayda çiftlerin cinsel  ilişkiye ara vermesini ister.

Gebelikte Cinsel İlişki Sırasında Bebeğin Durumu

Ailenize yeni bir bireyin katılması her zaman sizde heyecan yaratır. Ancak bu durumun partnerinizle ilişkinizi nasıl etkileyeceği de önemli endişelerden biri olarak karşımıza çıkar. Birçok çiftte hamile olduğu dönemde bebeğin cinsel ilişki sebebiyle zarar göreceği ya da doğum sırasında bir sorun yaşayacağı gibi endişeleri vardır. Ancak hamilelik döneminde bebek açısından cinsel ilişkinin bir sakıncası yoktur.

Rahim kas yapısı çok güçlü bir organdır. Ayrıca içinde amniyon adlı bir koruma sıvısı barındırır. Bu yüzden kaslar ve amniyon sıvısı cinsel birliktelik sırasında bebeği etkilemez. Bir düşük ve erken doğum gibi riskler yoksa bebek cinsel ilişkiden etkilenmeden sağlıklı gelişimini sürdürebilir. Ancak gebelik sürecinde bazı durumlarda cinsel ilişki önerilmez. Bu konuda mutlaka doktorunuzun tavsiyelerini dinlemeniz gerekiyor.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.