Yeni Doğum Yapan Anneye Alınabilecek Hediyeler

yeni doğum yapan anneye alınabilecek hediyeler

İnsan hayatındaki en büyük mucizelerden biridir doğum. Annenin kendi vücudunda bir başka canlının büyüyüp geliştiğine tanıklık ettiği dokuz aylık süreç, bebeğin kucağa alınması ile tarifi mümkünsüz bir hal alır. Tüm güzelliklerinin yanı sıra aynı zamanda çok da sorumluluk gerektiren, zorlu bir durumdur anne olmak. Bir insanı yetiştirmek, hayata hazırlamak, her açıdan ihtiyaçlarını karşılamak ve gelişmesini sağlamak kelimelerle ifade edilebilecek olanın çok ötesinde bir özveri gerektirir. 

Yeni doğum yapan annenin hayatında artık yeni ve geri dönüşü olmayan bir süreç başlamıştır. Siz de ailenizde ya da çevrenizde yeni doğum yapan anneleri ziyarete giderken aldığınız hediyelerle bu zorlu süreçte yeni annenin yüzünde bir gülümsemeye neden olabilirsiniz. Dünyaya yeni gelen bir bebek hem annesinin hem çevresindekilerin ilgi odağıdır. Bu aşamada yeni doğum yapan annelere karşı ince davranışlar sergilenmesi ve kendisinin düşünüldüğünü hissettirecek hediyeler verilmesi, annenin psikolojik durumu üzerinde olumlu etkilere sahip olacaktır.

Anneler Günü Hediyeleri

Lohusalık dönemi annenin hormonal ve fiziksel değişikliklerinin yoğun olduğu aynı zamanda bebeğin bakımının fazlaca zaman gerektirdiği zorlu bir dönemdir. Bu dönemde yeni doğum yapan anneye alınabilecek olan hediyelerin annenin ve bebeğin temel ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik hediyeler olması tercih edilebilir. Hatta aranızdaki yakınlık derecesine göre doğrudan anneye bir ihtiyacı olup olmadığını sorabilir böylece daha ihtiyaca yönelik ve işlevsel hediyeler seçebilirsiniz.

Yeni doğum yapan bir anneye alınabilecek en faydalı ve en güzel hediyelerin başında yenidoğan sepeti gelir. Bu tür sepetlerin içerisine pişik kreminden, bebek şampuanlarına, bebek losyonundan bebek yağına,  bebek kıyafetlerine kadar dilediğiniz her şeyi ekleyebilirsiniz. Anne babalar hamilelik haberini aldıkları andan itibaren bebeklerine kıyafet almaya başlarlar ve genelde ağırlığı 0-3 aylık dönemde giyilecek olan kıyafetlere verirler. Bu nedenle kıyafet alacaksanız bebeğin biraz daha büyüdüğü aylarda ve o zamanki mevsime uygun olacak kıyafetleri tercih etmenizi öneririz. 

Eğer annenin ilk doğumuysa bebek bakımı konusunda çok da tecrübeli olmayabilir. Bu nedenle anneye yardımcı olacak ve kafasındaki soru işaretlerini gidermesini sağlayacak bebek bakım kitapları hediye edilebilir. Ya da doğumdan sonra annenin bebeğinin bakımına odaklanıp kendi ihtiyaçlarını arka planda tutma olasılığı göz önünde bulundurularak göğüs ucu, kremi, çatlak kremi, nemlendirici, gibi bazı kişisel bakım ürünlerinin hediye edilmesi tercih edilebilir. 

Doğumdan sonra özellikle ilk günler yeni anne için oldukça yorucudur. Bir yandan doğumdan sonraki iyileşme süreci bir yandan bebeğe adapte olmaya ve ihtiyaçlarını karşılamaya çalışılması anneyi zorlayabilir. Bu dönemde pek çok yeni anne kendi giyimlerini ve kişisel bakımlarını ihmal ederler. Yeni doğum yapan annelerin lohusalık döneminde de şık ve rahat olabilmeleri için lohusa elbisesi, lohusa şalı ve emzirme elbisesi gibi şık ve işlevsel hediyeler seçilebilir.  Böylece gecesi gündüzü olmayan bir maraton olan emzirme esnasında anneler hem şık hem konforlu olmanın keyfini sürebilirler.

Annenin bebeği ile ilgili duygularını yazabileceği, bebeğinin ilklerini ve özel günlerini not edebileceği bir anı defteri çok güzel bir hediye olabilir. Böylece hem kalıcı hem çok özel bir hediye ile annenin ve bebeğin anılarının ayrılmaz bir parçası olmak mümkündür.

Annelerin Yüzünü Güldürecek Hediyeler

Yenidoğan bir bebeğe bakmak çok büyük efor gerektiren bir iştir ve annenin bu dönemde yorgun düşmesi çok normaldir. Uykusuz geceler, emzirme maratonu derken annenin yeteri kadar dinlenmesi mümkün olmaz. Ancak tüm bunlara karşın bebeğin beslenmesi açısından annenin sütünün yeterli olması gerekir. Süt yapan yiyeceklerden oluşan bir sepetle hem anneyi mutlu edebilir hem de bebeğin beslenmesine katkıda bulunabilirsiniz. Böyle bir sepette tahin helvası, kuru meyveler, mevsimine göre taze meyveler, yulaf gibi hem anneye enerji verecek hem de anne sütü miktarının artırılmasını sağlayacak besinlere yer verilebilir. Ayrıca taze yeşillikler, yumurta, et, yeşil mercimek, siyah üzüm, dut da anne sütünü artırmayı sağlayan besinlerdir. Rezene, ısırgan, anason çayları anne sütünü artırma etkisinin yanı sıra bebekte gaz oluşumunu azaltma özelliğine de sahiptir. 

nilufer siyah hamile elbisesi

Bez pastaları da yeni doğum yapan anneler için son derece iyi bir hediye alternatifidir. Üstelik ekonomik açıdan da ailenin yükünün hafifletilmesini sağlayan bir hediyedir. Doğumdan sonra annenin kullanabileceği, mevsime göre seçilmiş rahat bir terlik de güzel bir hediye olabilir.

Eğer bütçenizi biraz yüksek tutarsanız anneyle bebeği arasındaki en özel anlar olan emzirme zamanlarını daha da eşsiz kılacak bir sallanan koltuk alabilirsiniz. Sallanan koltuk aynı zamanda annenin bebeğini uyutmaya çalıştığı zamanlarda da hem kendi dinlenmesini hem bebeğini kolayca uyutmasını sağlaması sayesinde en büyük yardımcısı haline gelecektir. 

Bebeklerin son derece keyifli vakitler geçirmelerini sağlayan aynı zamanda eğitici özellikler de taşıyan sesli ve ışıklı oyun halıları, ev tipi ana kucağı, müzikli gece lambası, görüntülü telsiz gibi alternatifleri de yeni doğum yapan bir anneye alabileceğiniz hediyelerden biri olarak düşünebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.