1 Haftalık Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

1 haftalık hamilelik nasıl anlaşılır

Gebelik semptomları, bu semptomların yaşanma süreleri ve sıklıkları kadından kadına farklılık gösterebiliyor. Kadınlar çoğu zaman; adet dönemlerinin gecikmesi, meme uçlarında hassasiyet yaşanması, mide bulantısı ve uyku hali gibi nedenlerden dolayı gebelik ihtimallerinin olabileceğini düşünebiliyorlar. Ancak bu belirtilerin pek çoğu, kadınların adet öncesi sendromu esnasında yaşadıkları belirtiler ile benzerlik gösterebildiğinden pek çok kadın gebe olup olmadığı konusunda ikilemde kalabiliyor. Bu nedenle erken hamilelik belirtileri konusunda şüphe duyulabilmesi için adet gecikmesinin üzerinden ortalama 1 haftalık bir sürenin geçmesi gerekebiliyor. 

Gebelik, oluştuğu andan itibaren anne rahminde yaşanan bazı değişiklikler nedeni ile birtakım belirtiler ortaya çıkmaya başlıyor. Gebelik henüz 1 haftalık ya da 10 günlükken anne adayları birbirine benzer ya da bünyeden bünyeye değişen belirtiler yaşamaya başlayabiliyorlar. Özellikle kadınların regl döneminde yaşadıkları ağrılara benzer semptomlar pek çok kadının ilk yaşadığı hamilelik belirtileri arasında yer alıyor. Bu nedenle kimi durumlarda anne adayları gebelik belirtileri ile regl öncesi döneme ait semptomları birbirine karıştırabiliyorlar. 

En Erken Gebelik Ne Zaman Belli Olur?

Gebeliğin başlamasından doğuma kadar yaşanan süreç her anne adayında farklı şekilde gelişebiliyor. Bu nedenle erken gebelik belirtileri bazı anne adaylarında ilk hafta içerisinde görülmeye başlanırken bazı anne adaylarında ise fark edilmeyebiliyor. Döllenmenin oluşması ile birlikte embriyonun rahim duvarına tutulması ile birlikte hamilelik süreci başlıyor. 6-12.gün arasında gerçekleşen bu durumun ardından erken hamilelik belirtileri ortaya çıkmaya başlıyor. Kimi kadınlarda görülen ve yerleşme kanaması da denilen kahverengi lekelenme kişinin farkına vardığı ilk gebelik belirtilerinden biri olarak kabul ediliyor. Uzmanlar gebeliğin anlaşılabildiği en erken dönemin 14.gün olduğunu belirtiyorlar. Bu dönemde anne adetinin kanının alınması ile yapılan Beta HCG testi ile kişinin gebe olup olmadığı kesin olarak anlaşılabiliyor. Bu dönemde kadınlarda ortaya çıkan hamilelik belirtileri çoğunlukla: kusma, bulantı, yorgunluk, göğüslerde gerginlik hissi ve vajinal akıntı oluyor. Ayrıca meme başının renginde koyulaşma oluşması ve geciken adet kanaması da yaklaşık 5. Haftalarda ortaya çıkan belirtiler arasında yer alıyor.

Hamilelik testlerinin sonuç verebilmesi için vücuttaki Beta HCG hormonunun ölçümlenebilir olması gerekiyor. Bu yüzden, hamilelik testlerinden sonuç alınabilmesi için embriyonun rahme yerleşmesi ile birlikte vücudun yeterli ölçüde HCG üretebilecek hale gelmesi bekleniyor. İdrardan yapılan hamilelik testi, idrarda bulunan ve gebelik hormonu olarak bilinen HCG’nin varlığını tespit ediyor. En güvenilir gebelik testlerinin ise embriyonun rahme yerleşmesinden 3 ila 4 gün sonra idrardaki HCG oranını tespit edebildiği biliniyor. Standart gebelik testleri ise beklenen adet tarihi geçtikten sonra sonuç verebiliyor. 

Hamile Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım?

Yumurtanın rahimde döllenip bebeğe dönüşebilmesi için vücutta bazı hormonların salgılanması gerekiyor. Bununla birlikte ilk 2 ay içerisinde ortaya çıkan belirtiler genelde vücutta yaşanan hormonal değişikliklerden kaynaklanıyor. östrojen, HCG ve progesteron hormonları anne adayının vücudunda doğum anı kadar gerekli pek çok görevi yerine getiriyor. Bu hormonlar normalden fazla salgılanınca bazı psikolojik ve fizyolojik belirtiler ortaya çıkabiliyor. 

Hamile olduğundan şüphelenen pek çok kadın eczaneden satın aldıkları hamilelik testini uygulasa da gerçekten emin olabilmek için doktor muayenesinin ve kan testinin gerekli olduğu biliniyor. Bununla birlikte hamile kalınmasından bir hafta sonra başlayan belirtiler de hamileliğin erken dönemde fark edilmesinde etkili olabiliyor. 

1 Haftalık Hamilelik Testi Çıkar Mı?

Döllenme sonrasındaki birkaç gün içerisinde ya da döllenme sonrasındaki ilk yumurtlama döneminde yapılan kan testlerinde hamilelikle birlikte yükseldiği bilinen HCG hormonunun yüksek çıkması düşük bir ihtimal olduğundan bir haftalık hamileliklerde doğru test sonucunun alınması çok mümkün görünmüyor. En doğru sonucun alınabilmesi için gereken sürenin, beklenen adet periyodunun ikinci günü olduğu kabul ediliyor. Kısacası 1 haftalık bir gebelik yapılan kan testi le tespit edilemiyor.

7 Günlük Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

İlk hafta içerisinde gözlemlenebilen ve olası bir gebeliğin varlığına işaret eden fizyolojik belirtiler erken hamilelik belirtileri olarak adlandırılıyor. İlk belirti çoğunlukla adet gecikmesi olsa da bunun dışında farklı belirtiler yaşanması da söz konusu olabiliyor. Anne adayında sürekli bir yorgunluk ve uyku halinin görülmesi hamileliğin ilk haftasında görülen en önemli belirtiler arasında yer alıyor. Anne adayı bu süreçte yorgun hissedebiliyor, uyku düzeninde bozulmalar yaşayabiliyor ya da aniden uyku gelmesi gibi durumlar yaşayabiliyor. Gebeliğin ilk günlerinde kimi anne adaylarında görülebilen hafif kanlanma, hamileliğin başladığına dair bir işaret olarak kabul ediliyor. Bu tür belirtilerin yanı sıra ilk yedi günlük periyotta anne adayının vücudunda fiziksel değişimler de yaşanmaya başlayabiliyor. Hamileliğin ilk haftasında ortaya çıkan bu değişimler kişiden kişiye ve bünyeden bünyeye farklılıklar gösterebiliyor. Karnın alt kısmında görülen şişlik ve dolgunluk hissi, özellikle sabah saatlerinde görülmekte olan kusma ve mide bulantısı şikayetleri ile vajinal salgı sıklığındaki artış da ilk hafta içerisinde görülebilen hamilelik belirtileri arasında bulunuyor.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.