Hamilelikte Aşerme Ne Zaman Olur?

hamilelikte aşerme ne zaman olur

Hamilelikte Aşerme Ne Zaman Olur?

Çocuk sahibi olmak belki de insanın hayatında verdiği en önemli kararlardandır. Ve bu karar verildiğinde anne adayının gebelik sürecine hem fiziken hem de ruhen hazır olması çok önemlidir. Hamilelik 9 aylık bir yolculuk gibi görünse de doktorların sağlıklı bir gebelik dönemi için tavsiyesi, anne olmaya karar vermeden önce bir sağlık kontrolünden geçilmesi yönündedir. Bu nedenle anne olmak isteyen kadınların sağlıklı bir hamilelik dönemi yaşamak, sağlıklı ve rahat bir doğum yapabilmek, bebeğini sağlıklı bir şekilde kucağına alabilmek için hamile kalmaya karar verdiğinde doktorları ile görüşmeleri çok önemlidir. Böylece doktor tarafından hem anne adayının hem de bebeğin sağlığının korunması ve zarar görmesini önlemeye yönelik muayene ve tetkikler yapılması, anne adayına sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmesini sağlayacak önerilerde bulunması söz konusu olabilir. Tüm bu etkenlerin yanı sıra anne adaylarının eşlerinin ilgisini üzerinde toplama ve isteklerini yaptırma arzusu gibi psikolojik etmenlerle aşerdiği durumlar da söz konusu olabilir.

Hamile Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım?

Düzenli bir adet döngüsüne sahip olan kadınlar zamanı geldiği halde adet olmadıysa hamilelik testi yapabilirler. Çünkü gecikmiş adet döngüsü hamileliğin en kesin belirtilerindendir. Normalde de düzensiz adet döngüleri olan kadınlar, bir önceki adet tarihini hatırlamıyorsa adet gecikmesinden çok emin olmayabilirler. Bu durumda da sık idrara çıkma, bulantı ya da göğüslerde bir hassasiyet oluşup oluşmadığına dikkat edilmelidir. Hamilelik genellikle son adet tarihinde itibaren hesaplanır. Bununla birlikte kadınların hamile olduğundan şüphelenmesi ve öğrendiği zaman yaklaşık gebeliğin 4.haftasına denk gelir. Eğer bu belirtilerden biri ya da bir kaçı yaşanılıyor ve hamilelik durumundan şüpheleniliyorsa eczanelerden alınan gebelik testi ya da sağlık kurumlarında yapılan kan testleri ile kesin sonuç alınabilir.

Hamilelikte Aşerme Ne Zaman Başlar?

Aşerme, gebelik döneminde anne adayının zamansız akla gelmeyen yiyecekleri canının çekmesidir. Aşerme genelde; ekşi, acı, çok tatlı, baharatlı, meyve tarzı gıdalar ile başlar ve anne adaylarının yaklaşık % 85’inde görülür. Ancak hamilelik dönemindeki hormonal değişiklikler gibi aşerme de her anne adayında bir olmaz. Bunda hormonal değişiklikler ile kan şekeri seviyesindeki farklılıkların etkili olduğu yönünde bir görüş hakimdir.

Genelde gebeliğin ilk üç aylık döneminde başlar ve biter. Doktorların bir kısmı aşermenin hormonlar ile alakalı olduğunu savunurken bir kısmı da konunun yalnızca hormonlara bağlanmasının yetersiz kaldığını, bu süreçte aşerilen besinlerin aynı zamanda annenin ihtiyaçlarına da işaret ettiğini dile getirmektedir. Hamilelikte besin olmayan şeylere aşerilmesi de yine annenin ihtiyaçları ile açıklanmaktadır. Pika olarak adlandırılan bu durumda anne adayının canı toprak, kömür, kum gibi yiyecek olmayan maddeleri yemek isteyebilir. Pika hem annenin hem de bebeğin sağlığını tehlikeye atabileceğinden çözümlenmesi gereken bir sorun olarak değerlendirilir. Pika, çoğunlukla demir gibi bazı minerallerin anne adayının vücudunda yeterince bulunmamasından kaynaklanır. Bu nedenle pika durumunu yaşayan anne adaylarının en kısa sürede doktoruna danışması, vücutta eksik olan minerallerin tespit edilmesi ve buna uygun sağlıklı alternatiflerle söz konusu eksikliklerin giderilmesi önerilir.

anneliğe doğuş doğum elbisesi

Aşerme Ne Zamana Kadar Sürer?

Aşerme belirtileri genelde gebeliğin ilk üç ayında görülür. 7 – 12. Haftalarda aşermenin yanı sıra bulantı ve kusma gibi klinik belirtiler de kendini gösterir. Bununla birlikte bu durum kişinin bünyesine ve beslenme şekline göre de farklılık gösterebilir. Aşerme belirtileri genelde 4.aydan itibaren kesilmeye başlasa da çok nadiren 5.aya kadar uzayabilir. Araştırmalara göre normal koşullarda devam eden aşerme bebek için faydalıdır. Aşermenin bir sorun olarak algılanmaması gerekmekle birlikte yoğun yaşandığı durumlarda vücutta tuz, vitamin ve sıvıların eksilmesine, dengelerin bozulmasına yol açabildiğinden tedavi edilmesi gerekebilir.

Bazı Besinlerden Tiksinmenin Nedeni Nedir?

Hamilelik döneminde kimi anne adayları bazı besinlerden, kokularına bile tahammül edemeyecek kadar tiksinebilir. Anne adayları kendilerini bir anda daha önce hiç rahatsız olmadıkları bir yiyeceğin kokusuna, tadına ya da her ikisine birden tahammül edemez bir halde bulabilirler. Genelde kahve ve balık gebelik döneminde anne adaylarının en çok tiksindiği yiyeceklerin başında gelir. Bazı besinlerden tiksinmeyi neyin tetiklediğine dair uzmanlar arasında fikir ayrılıkları olmakla birlikte genel olarak sebebinin hormonlarda yaşanan değişikliklere bağlı olarak anne adayının belli kokulara ve tatlara karşı daha duyarlı olması olarak kabul edilir. Sabah bulantısı da belli bazı kokular anne adayının midesini daha çok bulandırabileceğinden bazı tiksinmelerin nedeni olarak görülebilir. Eğer enne adayının yemekten kaçındığı besinler; peynir, balık ve benzeri şekilde beslenmesi için çok önemli besinler ise bunların denk içerikli yiyecekler ile takviye edilmesi çok önemlidir.

Aşermeler ve tiksinmeler, gebelikte ilk trimester ile vücuttaki hormonal değişimler ile ortaya çıkmakta olup gebeliğin erken belirtileri arasında sayılır. Pek çok anne adayı için aşerme ve tiksinmeler ikinci trimesterda azalır ve bebeğin doğumunun ardından birer hamilelik anısı olarak geçmişte kalır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.