Yüzde Yüz Hamilelik Belirtileri

yüzde yüz hamilelik belirtileri

Erkeğin spermi ile kadının yumurtasının döllenmesi sonucu oluşan fetüsün, kadının organlarında ve dokularında değişikliklere yol açtığı yaklaşık 9 aylık dönem hamilelik olarak adlandırılıyor. Döllenmenin meydana geldiği andan 8.hafta sonuna kadar geçen dönem embriyotik dönem, bundan sonra başlayıp doğuma kadar geçen döneme de fetal dönem ismi veriliyor. Genç yaştaki kadınlarda hamilelik oluşumu, döllenmeden sonraki ilk gün içerisinde belirlenebiliyor. Çünkü adet düzensizliğinin tamamlanmasına kadar vücudun ürettiği her yumurta döllenmeye daha uygun bir durumda oluyor. Bu nedenle kadınlarda yaş ilerledikçe doğurganlığın azalması durumu ile karşı karşıya kalınabiliyor.

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Yumurtanın sperm ile döllenmesinin ardından geçen ilk haftalar erken gebelik dönemi olarak adlandırılıyor. Bu dönemde kadının vücudundaki hormonlarda az miktarda yükselme yaşandığından her hamilelik anlaşılamamakla birlikte yine de hamile kalan kadının vücudunda bazı belirtilerin oluşmaya başladığı biliniyor. Genellikle 38 ile 40 haftalık bir süreç olarak yaşanan gebeliğin başlangıç tarihi hesaplanırken başlangıç tarihi en son görülen adet tarihinin ilk günü olarak kabul ediliyor. Bu nedenle hamilelik belirtilerinin ilk hafta içerisinde fark edilmesi mümkün olmuyor. Doğal yollar ile meydana gelen hamileliklerde yumurtanın sperm ile ne zaman döllendiği tam olarak tespit edilemediğinden gebelik hesaplamasında bu tarih dikkate alınıyor. Bu nedenle gebeliğin ilk haftaları aslında kadının vücudunun hamilelik sürecine kendisini hazırladığı dönemler olarak kabul ediliyor. 

Hamilelik belirtileri her kadında bünyeden bünyeye farklılık gösteren bir durum olup kimi kadınlarda hamilelik belirtileri döllenmenin oluştuğu günden itibaren hemen ortaya çıkarken kimi kadınlarda ise 2. Aydan sonra görülmesi söz konusu olabiliyor çok nadir olmakla birlikte kimi anne adayları çok üzün süre hamile olduklarını bile fark etmeyebiliyorlar. Diğer bir deyişle kimi kadınların bünyesi hamilelik ile birlikte vücutlarında oluşan gelişmelere anında tepki verirken kimi kadınların bünyesi daha ileri dönemlerde tepki vermeye başlayabiliyor.

su serisi hamile elbisesi

Erken hamilelik belirtileri temelde kadınların regl öncesi dönemlerinde yaşadıkları hormonal değişiklikler ile benzerlik gösteriyor. Hamileliğin ilk belirtileri döllenmeyi takip eden 5-10 gün arasındaki süreçte hissedilebiliyor. Regl öncesinde ve regl döneminde yaşanan şişlik hissi aynı zamanda hamileliğin de ilk belirtileri arasında yer alıyor. Kasık bölgesinde adet ağrılarına benzer  rahatsızlıklar yaşanabiliyor. Bunun yanı sıra göğüslerde yaşanmakta olan hassasiyet ile meme uçlarının ve çevresindeki halkanın koyulaşması da hamilelik belirtileri olarak kabul ediliyor. En erken hamilelik belirtilerinden birinin de mide bulantısı olduğu biliniyor. Yine hamileliğin ilk dönemlerinde mide nöbetlerine, krampların ve kusmanın eşlik ettiği durumlar da yaşanabiliyor. Ayrıca erken dönem hamilelik belirtileri arasında sık idrara çıkma isteği de bulunuyor. 

Yüzde Yüz Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Adet döneminde gecikme yaşanması ya da adet olunmaması her durumda hamilelik belirtisi olmamakla birlikte en ciddi hamilelik belirtilerinden biri olarak kabul ediliyor. Gebeliğin ilk birkaç haftalık döneminde vajinadan gelen beyaz akıntı da hamilelik belirtileri arasında yer alıyor. Özellikle kadınların ilk haftalarda yaşadığı; aniden öğürmek, yemeklerden tat alamama ve koku hassasiyeti gibi durumlar da hamileliğin net belirtilerinden sayılıyor. Kadınların ruh hallerinde yaşadıkları değişiklikler de hamilelik belirtileri arasında yer aldığı gibi kabızlık problemi yaşanması da özellikle hamileliğin ilk 2 ayındaki belirtiler olarak pek çok kadında görülüyor. Hamileliğin ilk haftalarında kadınların bazı yiyeceklere karşı aşırı isteksizlik ya da mide bulantısı yaşaması gibi durumlar da hamileliğin belirtilerinden sayılıyor. Ayrıca pek çok gebe kadında özellikle parfüm ve sigara kokusu gibi keskin kokulara karşı hassasiyet yaşanması durumu da söz konusu olabiliyor.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamile kalan kadınlarda erken dönemde kimi belirtiler ortaya çıkmakla birlikte aylık regl periyotlarında yaşanan gecikme, hamileliğin en güçlü belirtilerinden biri olarak kabul ediliyor. 

Adet Gecikmesi: Anne adaylarının hamileliklerini anlamasını sağlayan en önemli belirtilerden biri olup adet gecikmesinin bir haftayı geçmesi durumunda test yapılarak hamilelik hakkında net bir fikir sahibi olunabiliyor. 

Bulantı: Genellikle adet gecikmesinin ardından bulantılar görülmeye başlıyor. Bu belirti çoğunlukla gebeliğin 12.haftasından itibaren ortadan kalkıyor. 

Sık Sık İdrara Çıkma: Çoğunlukla döllenmeden 2-3 hafta sonra kadınlarda çok sık idrara gitme isteği oluşuyor. İlk üç aylık periyotta rahim hacminin büyümesi ile birlikte böbreklerin fonksiyonlarında yaşanan değişimler bu ihtiyaca neden oluyor. Ayrıca hormonlardaki değişimler nedeniyle de idrar miktarında artış yaşanabiliyor. 

Yorgunluk ve Sürekli Uyuma İsteği: Gebeliğin ilk aylarında görülen halsizlik, sürekli uyuma isteği ve yorgunluk hamilelikte en sık görülen şikayetler arasında bulunuyor. Gebelik hormonlarından olan progesteron vücuttaki tüm kaslarda gevşetici etkiye yol açtığından anne adayları bu şikayet ile karşılaşılabiliyorlar. 

Meme Hassasiyeti: Hamile kaldıktan kısa bir süre sonra başlayan bu şikayette meydana gelen hassasiyet, çoğunlukla meme uçlarında daha yaygın oluyor. Ayrıca meme uçlarında koyulaşma da oluşabiliyor.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.