Adet Kaç Gün Gecikirse Hamile Olunur?

adet kaç gün gecikirse hamile olunur

Adet dönemi belirli bir düzene sahip olan kadınların adetlerinde; kullandıkları bazı ilaçlar, üzüntü, stres veya hava değişimi gibi bazı nedenlerden dolayı gecikmeler yaşanabilmesi söz konusu olabiliyor. Ancak; normal şartlarda herhangi bir adet düzensizliği sorunu yaşamamakla birlikte adetinde bir gecikme söz konusu olan kadınların aklına olası bir sağlık probleminden bile önce bunun bir hamilelik belirtisi olabileceği geliyor. 

Adet Gecikmesi Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Herhangi bir hormonal sorunu olmayan, stresten, alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak duran sağlıklı bir kadının normalde 21 – 35 gün aralığında adet kanaması görmesi bekleniyor. Bununla birlikte ergenlik ve menopoz döneminde bazı farklılıklar yaşanması söz konusu olabiliyor. Genel olarak bakıldığında her bir kadının yılda bir ya da iki kez adet gecikmesi yaşaması normal bir durum olarak değerlendiriliyor. Ancak; bu durumun sık sık tekrarlanması ya da adet gecikmesinin uzun sürmesi hamilelik ya da bazı sağlık sorunlarının belirtilerinden biri olarak kabul ediliyor. Çoğunlukla 28 günde bir şeklindeki periyotlarda gerçekleşen adet kanaması kimi durumlarda 35 güne kadar uzayabilse de bir önceki ay yaşanan adet kanamasının üzerinden 40 gün ve üzeri geçmesi ciddi bir durum olarak kabul ediliyor. Bu durumda en kısa sürede doktora başvurulması gerekiyor. Diğer bir deyişle adet periyodunun yılda iki seferden daha fazla gecikmesi ve gecikmeye ağrının da eşlik etmesi durumunda bir sağlık sorunu ile karşılaşılması ihtimali bulunabiliyor.

Adet gecikmesi denildiğinde pek çok kadının aklına ilk olarak hamilelik gelmekle birlikte adet gecikmesinin farklı nedenleri de olduğu biliniyor. Bu durum kişiden kişiye değişiklik gösterebilse de çoğunlukla hormonal değişikliklerden kaynaklanan adet düzensizliğinin altında; depresyon, dış gebelik, menopoz, yumurtalık kisti ve diyabet gibi nedenler bulunabiliyor. Doktor tarafından düzenli bir şekilde kullanımı önerilmiş olan bazı medikal ve bitkisel ilaçların, ertesi gün hapının ve doğum kontrol haplarının da menstrüel döngünün bozulmasına yol açması söz konusu olabiliyor. Ayrıca; üzüntü ve stres gibi duygusal değişimler de adet düzensizliğine neden olan etkenler arasında yer alıyor. 

Adet Gecikmesi Kaç Gün Olursa Hamile Olunur?

Sağlıklı her kadının, ergenlik dönemi ile menopoz dönemi arasında geçen süre içerisinde her 28 günde bir adet görmesi gerekiyor. Temelde kadının üreme sisteminin kendini her ay düzenli bir şekilde gebeliğe hazırlaması şeklinde de tanımlanabilen bu durum, farklı nedenlerden dolayı gerçekleşmeyebiliyor. Bir adet gecikmesi durumundan söz edilebilmesi için adet başlangıç tarihinde en az 7 günlük bir gecikme olması gerekiyor. Anne adaylarının hamileliklerinin farkına varmasını sağlayan ilk belirti genellikle adet gecikmesi oluyor. Adet gecikmesinin 1 haftayı yani 7 günü geçtiği durumlarda kadınların gebe olma ihtimali söz konusu olabiliyor. Adet gecikmesi 7 gün ve daha fazla olan kadınlar hamilelik testi yaptırarak, doktora başvurarak ya da kan testi aracılığı ile hamile olup olmadıklarını öğrenebiliyorlar. 

İdrar yolu ile yapılan gebelik testleri % 90 oranında güvenilir olmakla birlikte kimi zamanlarda yanlış sonuçlar verebiliyor. Gebelik olsa bile testin sonucunun negatif çıktığı durumlar görülebiliyor. Bu nedenle kan yolu ile gebelik testi yapılmadan hamilelik olunmadığının % 100 söylenmesi mümkün olamıyor. 

Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

Kadınların hamile olup olmadığını ilk 4 haftalık süreçte anlamaları her zaman mümkün olmamakla birlikte vücutta yükselen hormonlar nedeniyle kimi zamanlarda erken hamilelik belirtileri görülebiliyor. Hamilelik belirtileri kişiden kişiye farklılık göstermekte olup bazı kadınlarda döllenmenin oluştuğu günden itibaren belirtiler görülebiliyor. Bazı kadınlarda ise belirtiler ikinci ayda sonra ortaya çıkabiliyor. Yumurtanın sağlıklı bir şekilde döllenmesi ve gebelik oluşması durumunda, kadınların vücudunda hCG olarak isimlendirilen bir hormon salgılanmaya başlıyor. Normalde kanda ve idrarda az miktarda bulun hCG hormonu gebelik döneminde artış gösterdiğinden, gebelik olup olmadığı kan ve idrar tahlili yolu ile anlaşılabiliyor. 

nergis hamile elbisesi

Hamileliğe dair ilk belirtiler döllenmenin oluşmasını izleyen 5 ile 10 gün arasında hissedilebilmekle birlikte; bu dönemde yaşanan belirtiler ile regl öncesi dönemde yaşanan hormonal değişiklikler arasında benzerlikler bulunabiliyor. Regl döneminden önce ve regl dönemi esnasında yaşanan şişkinlik hissi, aynı zamanda hamileliğin ilk belirtileri arasında da yer alıyor. Göğüslerde hassasiyet oluşması ve meme uçlarıyla çevresindeki halkanın koyulaşması da hamileliğin belirtilerinden biri olarak kabul ediliyor. Ayrıca, hamilelik ile birlikte göğüs ucunun etrafında yer alan kabarcıklarda da belirginleşme söz konusu olabiliyor. Hormonlarda oluşan değişiklikler sonucunda meydana çıkan göğüs uçlarındaki koyulaşma ve hassasiyet, tek başına bir hamilelik belirtisi olmadığı gibi hamileliğin en güçlü belirtisi kadınların aylık regl periyotlarında yaşanan gecikme olarak kabul ediliyor. Bebeğin anne karnına yerleşmesi döneminde kimi zaman regl kanaması ile karıştırılan ancak; kısa süreli,  kahverengi ya da pembe renkli leke şeklinde kanamalar görülebiliyor. Kimi anne adayları bu durumu regl kanaması olarak değerlendirip aklına hamilelik ihtimalini getirmese de lekelenme şeklindeki kanamalar sık görülen hamilelik belirtileri arasında yer alıyor.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.