Adet Kaç Gün Gecikirse Hamilelik Kesinleşir?

Adet Kaç Gün Gecikirse

Adet gecikmesi hamilelik için ilk belirtiler arasındadır. Kadınların kesin hamile olduğunu gösteren en kesin belirtiler arasında ilk sırada gösterilebilir. Planlı bir hamilelik süreci içindeyseniz adet gecikmesi yaşadığınızda ilk aklınıza gelecek ihtimal gebelik süreci olabilir. 

Adet dönemi üreme döneminde kabul edilen her kadın için ortalama 28 günde bir görülür.  Adet süreci 21-35 gün arasında normal olarak kabul edilir. Dünyada her 4 kadından birinde adet düzensizliği sorunu yaşanır. Adet düzensizliği yaşayan kadınlar ya bir dönem arasında iki kez adet görür ya da 35 günden sonra adet kanaması görülebilir. 

Adet döngüsü içinde 7 güne kadar gecikme yaşandığında bu durum normal kabul edilebilir. Yani 35 güne kadar süreç çok normaldir.  Daha uzun süreli gecikmelerde bazı sorunlardan şüphelenme başlar. Bu şüphelerden biri de hamileliktir.

Adet gecikmesi; gebelik dışında stres, bazı hastalıklar, düzenli olarak kullanılan ilaçla, fazla kilo gibi durumlarda da görülebilir. Adet gecikmesiyle birlikte farklı erken hamilelik belirtileri de ortaya çıkarsa gebelik testi yaptırabilirsiniz.

Adet Gecikmesinde Normal Süre Kaç Gündür?

Planlı bir gebelik sürecine girmek isteyenler ya da elinde olmadan hamilelik şüphesi yaşayan kadınlar 7-10 gün arasında bir gecikmede akıllarına hemen gebeliği getirebiliyor.  Adet döngüsü kadınlarda 28-35 gün arasında gerçekleşiyor.  28 günden önce ya da 35 günden sonra adet sürecine giren kadınlar için çok sayıda faktör ortaya atılabilir.

Hamile kaldıysanız istisna olan süreçler dışında doğum gerçekleşene kadar adet görmezsiniz. Adet gecikmesi 7 güne kadar olabilir. 7 günden sonraki adet gecikmelerinde aklınıza hamilelik ihtimalini getirebilirsiniz. Bu konuda daha kesin düşünebilmek için kendi gecikme normallerinizi de dikkate alın. Bazı kadınlarda belli sürede gecikme belli sebeplerden sık karşılaşılan bir durum olabilir.  Genel olarak bir önceki adetten geçen 35 günden sonraki her gün hamilelik şüphesini güçlendirecektir.

Adet Gecikmesinde Kaç Günde Hamilelik Testi Yapılır?

Adet gecikmesi, birçok etmene bağlı olarak görülebiliyor. Birçok faktöre bağlı olarak adet döngüsünde bozukluk yaşayabilirsiniz. Adet döngünüzde beklenmeyen bir gecikme yaşandıysa diğer belirtiler de söz konusuysa gebelik en güçlü ihtimallerden biri olacaktır. Bu yönde bir şüpheniz varsa evde ya da hastaneye giderek gebelik testi yaptırmalısınız. Önceki adetinizden 35 gün geçtiyse ve adet gecikmenize yol açtığını bildiğiniz kesin bir durum yoksa  bu günden sonra gebelik testi yaptırabilirsiniz.

Hamilelikte Adet Gecikmesinden Sonra Hangi Belirtiler Görülür?

Adet gecikmesi yaşayan kadınlarda en güçlü ihtimallerden birinin gebelik olduğunu belirttik.  Gebelik fikrinin güçlenmesi adına adet gecikmesinden sonra görülen bazı güçlü belirtilere de dikkat etmelisiniz. Hamilelikte adet gecikmesinden sonra şu belirtiler görülmeye başlayacaktır;

 • Akıntı Artışı

Yumurtlama döneminde ortaya çıkan akıntı östrojen hormonunun artmasına bağlı olarak artar. Adet gecikmesi döneminde akıntı miktarınızda belirgin bir artış varsa hamilelik fikri güçlenebilir. Ayrıca adet gecikmesi yaşıyorsanız ve normal kanamalarınızdan daha açık renkli bir kanama yaşadıysanız erken gebelik belirtisi olması daha güçlü ihtimaldir.

 • Sancılar

Regl döneminde yaşadığınız sancılara benzeyen sancılar yaşayabilirsiniz.  Adet sancısından ayırabilirseniz hamilelik belirtisi olarak algılayabilirsiniz.  Bu sancılar regl dönemindeki kramplara benziyor.

 • İdrar Sıklığında Artış

Erken gebelik döneminde daha sık tuvalet ihtiyacı görülür.  Bu durum hamilelik boyunca sürebilir.

 • Değişen Vücut Sıcaklığı

Rahim bölgesinde başlayan gebelikle birlikte çok sayıda değişim yaşanır.  Vücut ısısında da değişimler yaşanmaya başlar.  Ateşlenmiş hissi yaşayan kişiler hamilelik belirtileri yaşıyor olabilir.

 • Kabızlık 

Hamilelik döneminde progestoren seviyesinde belirgin bir artış görüldüğü için kabızlık sorunu yaşanabilir. Bu hormon iç organlarda besin akışını yavaşlattığı için bol su içmeli, lifli gıdalar tüketmeli ve egzersiz yapmalısınız.

 • Hızlı Tırnak Uzaması

Gebelik sürecinin başındaysanız hormonlarınız artacaktır. Buna bağlı olarak tırnaklarınız çok daha kısa sürede uzamaya başlayacaktır.

 • Duyu Hassasiyet

Erken hamilelik döneminde adet gecikmesiyle birlikte hiç rahatsız etmeyen kokular sizi rahatsız etmeye başlar. Buna ek olarak bazı yemekler size daha lezzetli ya da kötü gelmeye başlayabilir.

anneliğe doğuş doğum elbisesi

 

 • Göğüs Hassasiyeti

Erken gebelik belirtileri arasında göğüslerde hassasiyet de olacaktır. Adet belirtilerinden de olan göğüs hassasiyeti gebelik sürecinde memelerde şişme, ağrıma ve dokunamayacak kadar hassasiyet şeklinde ortaya çıkabilir.

 • Mide Bulantıları

Hamilelik sürecinde ilk 3 ay mide bulantısı en yoğun görülen belirtiler arasındadır. hormon değişiklikleriyle birlikte fiziksel değişimler mide bulantısına yol açar. Genel olarak sabah mide bulantısı görülür.  Bazı kadınlarda  hiç görülmeyebilir.

 • Yorgunluk Hissi

Erken gebelik belirtileri arasında adet gecikmesiyle birlikte aşırı yorgunluk ve uyku hissi de vardır. Sizler düzenli saatiniz den daha erken uyumak isteyebilir ve sabah kalkarken zorlanmaya başlayabilirsiniz.  Hormonlarınız sizi sürekli yoracaktır.

 • İştah Değişimi

Hamileliğin ilk haftalarında anne adaylarında bir anda iştah kaybı ya da iştah artması durumları görülebilir.

 • Baş Ağrısı

Kan basıncı değişimlerine bağlı olarak gebelik sürecinde  20 gün sonrasında progesteron ve östrojen hormonu artışına bağlı baş ağrıları yaşanabilir.

 • Ani Duygu Değişimleri

Hamilelik dönemine girdiğiniz de adet sürecinde olduğu gibi hormonlardaki değişime bağlı ani duygu değişimleri yaşayabilirsiniz.

Adet gecikmesi belirttiğimiz gibi en sık görülen hamilelik belirtileri arasındadır. Erken hamilelik belirtileri arasında en güçlüleri arasında olan adet gecikmesiyle birlikte belirttiğimiz erken hamilelik belirtilerinden birini ya da birkaçını yaşıyorsanız hamilelik testi yapabilirsiniz. 

14 replies on “Adet Kaç Gün Gecikirse Hamilelik Kesinleşir?

 • Nasiba

  Merhaba hocam evlenenime 7 ay oldu evlenmeden once her 28 gunde bir regl oluyordum ama evlendikden 2ay sonra 31 gunede bir regl olyorum bunun nedenini soyleye bilirmisiniz

  Yanıtla
 • Melis

  Merhaba sevgilimle düzenli olarak ilişkiye girdiğim bi ay oldu ve korunma yöntemimiz geri çekilme yöntemiydi. Adetim 4 gün gecikti göğüslerimden herhangi bi hassasiyet yok akıntı çok nadir oluyor. Yani pek bi belirti yok şuan in strese bağlı adet gecikmesi midir yoksa hamilelikten şüpheleniyim mi

  Yanıtla
  • draduman

   Merhabalar efendim hubladesign hamile giyim markasıdır, sorularınızı uzman bir doktora danışmanız daha sağlıklı olacaktır. İyi günler dileriz.

   Yanıtla
  • draduman

   Merhabalar efendim hubladesign hamile giyim markasıdır, sorularınızı uzman bir doktora danışmanız daha sağlıklı olacaktır. İyi günler dileriz.

   Yanıtla
  • draduman

   Merhabalar efendim hubladesign hamile giyim markasıdır, sorularınızı uzman bir doktora danışmanız daha sağlıklı olacaktır. İyi günler dileriz.

   Yanıtla

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.