Hamilelikte Kaçıncı Aya Kadar İlişkiye Girilir?

Hamilelikte Kaçıncı Aya Kadar İlişkiye GirilirHamilelikte Kaçıncı Aya Kadar İlişkiye Girilir?

Hamilelik süreci birçok açıdan büyük heyecan ve riskleri barındıran bir süreçtir. Bu dönemde hamile kadınlar her konuda ince eleyip sık dokurlar. Bir konuda şüpheleri varsa hemen araştırırlar ve buna göre hareket ederler. Çünkü bilinçli geçirilmeyen bir hamilelik hem bebeğe hem de çocuğa ciddi zarar verebilir.  Hamilelik döneminde en önemli sorulardan biri de kaçıncı aya kadar cinsel ilişkiye girileceğidir. Çiftler gebelik döneminde cinsel ilişki konusunda çok hassas olurlar.

Hamilelik boyunca cinsel ilişki konusunda ülkemizde çok yanlış bir algı vardır. Çünkü hamilelik boyunca cinsel ilişkiye girmekte hiçbir engel yoktur. Yani çiftler hamilelik süreci boyunca her ay içinde cinsel ilişkiye girebilir. Tabii burada esas olan tıbbi açıdan bir risk olmamasıdır. Doktorunuz sizin ve bebeğiniz için bir risk görmüyorsa ve cinsel ilişkiye izin veriyorsa cinsel yaşamınızı belirli kurallar çerçevesinde sürdürebilirsiniz.

Hamileliğin İlk 3 Ayında Cinsel İlişkiye Girilir mi?

Hamileliğin ilk üç ayı en zorlu dönemlerin başında geliyor. Çünkü bu dönemde anne adaylarının vücutlarında keskin değişiklikler yaşanır. Buna  bağlı olarak da anne adayı vücuduna alışmakta zorluk yaşar. Bu dönemde cinsel istek birçok kadında belirgin bir şekilde azalır. 

Hamileliğin ilk 3 ayında bebek için düşük riski olabilir. Bu riski ortadan kaldırmak adına doktorunuz cinsel ilişkiyi yasaklayabilir. Bu dönemde cinsel ilişkiye girmekten kaçınmanızda yarar vardır.  Bu dönemde bazı kadınların cinsel isteğinde artma olsa da dikkat etmek şarttır.  Bu dönem haricinde cinsel ilişki hamile olduğunuz süre boyunca rahat ettiğiniz pozisyonlarda yapılabilir.

İslami Açıdan Hangi Gün Cinsel İlişkiye Girilir?

Hamilelikte cinsel yaşamın devam edip etmeyeceği tıbbi uygunluğun yanında İslami açıdan da merak konusudur. Birçok çift gebelikte dini açıdan yasak olduğunu düşünerek cinsel ilişkiye girmez. Ancak hamilelik boyunca İslami açıdan her gün cinsel ilişkiye girilebilir. Dinimizde bu konuda hiçbir sakınca yoktur. Kuran ve hadis hükümlerinde hamilelikte cinsel ilişkinin yasak olduğuna dair bir hüküm ya da ibare bulunmaz.

Gebelik sürecinde cinsel ilişki bazı dönem ve durumlarda bebeğe ya da anneye zarar verebilir. Bu durumda doktor zaten cinsel ilişkiyi yasaklayacaktır. Bu durumda bebek veya anne zarar göreceği için cinsel ilişki dini açıdan da girilmesi sakıncalı olabilir. Bir doktora danıştığınız sürece tıbbi engel yoksa dinen cinsel yaşamınızın sürmesine engel yoktur.

37 Haftalık Gebelikte Cinsel İlişkiye Girilir mi?

Gebeliğin son ayı anne için sancılı dönemlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle son ay anne adayının karnı belirgin şekilde şiştiği için hareket konusunda ve yürüme konusunda sorunlar yaşanabiliyor. Bu süreçte anne adayının cinsel ilişkiye girmesi konusunda da soru işareti vardır.

Uzmanlar hamilelik boyunca tıbbi engel olmadıkça cinsel ilişkinin mümkün olduğunu belirtiyor. Ancak 37. hafta  gebelikte cinsel ilişkiye girmek sıkıntı yaratabilir. Bu dönemde anne adayı hareket etmekte zorlandığı için cinsel ilişkide de rahat edemeyecektir. Bu haftada fiziksel değişimler yüzünden cinsel yaşam zorlayıcı olacağı için sınırlama şarttır. 

Bu haftada annenin karnı belirgin oranda büyür. Bebek ve rahim artık iç organlara baskı yaptığı için birçok fiziksel aktivite zorlayıcı olacaktır. Anne adayı için cinsel ilişki keyiften çok bir eziyete dönüşeceğinden bu dönemde cinsel ilişkiye ara vermek doğru olacaktır. Gebeliğin son ayı olan 36. haftadan itibaren bu konuda çiftler cinsel ilişkiye sınırlandırma getirmelidir.

Hamileyken İlişkiye Girmek Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamile olan kadınların hayatlarında fiziksel ve duygusal olarak birçok değişim yaşanır.  Bu dönemde anne adaylarının cinsel istekleri de etkilenir.  Hamilelik döneminde ilişki yaşamanın bebeğe zarar vereceğine dair bir algı vardır. Ancak hamilelik döneminde cinsel ilişki bebeğe hiçbir şekilde zarar vermez. 

hamile pantolonu

Gebelik sürecinde düşük ve erken doğum tehlikesi yoksa bebek bir zarar görmez. Hamileliğin son döneminde erken doğum, ilk  ayında düşük tehlikesi için cinsel ilişki sakıncalıdır. Son dönemlerde erken doğum tehlikesi yoksa doktorunuz cinsel ilişkiye izin verebilir. Ancak ilk üç ay doktorunuzdan cinsel ilişki için izin çıkmayacaktır. Hamilelik döneminde ten ve cinsel uyumun anne ve bebek için yararı olduğu da yapılan araştırmalarla ortaya koyulmaktadır.

Hamileyken Korunmasız Cinsel İlişkiye Girilir mi?

Hamilelik döneminde cinsel yaşam çiftler için çok önemli bir süreçtir. Gebelik döneminde cinsel yaşam kontrollü bir şekilde sürdürülebilir. Hamile olan kadınlar için cinsel yaşamda korunma da en çok merak edilen konuların başındadır.

Gebelik döneminde rahim ağzı kanalında yer alan salgı; cinsel ilişki anında anne adayının vücuduna girecek sperm ve bakterilere engel olur. Bir bariyer görevi gören salgı anne adayını yeni bir gebelikten uzak tutar.

Erkek sperminin içinde prostaglandin adlı bir madde yer alır. Bu madde rahim ağzında kasılmalara yol açabilir. Bu yüzden cinsel ilişki sırasında korunma gerekebilir.  Korunmanın olmadığı süreçte kasılmalara engel olmak adına geri çekilme metodu tercih edilebilir. Hamileyken korunmasız cinsel ilişkiye girilebilir.  Ancak her duruma karşı doktorunuzdan bu konuda tavsiye almalısınız.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.