Hamilelikte Kaçıncı Haftaya Kadar İlişkiye Girilir?

Hamilelikte Kaçıncı Haftaya Kadar İlişkiye Girilir

Hamilelik döneminde cinsel yaşamın ne kadar devam ettirilebileceği en çok merak edilen konular arasında yer alır. Bu durum aynı zamanda hamile olan kadınlarda en büyük endişelerin de başında geliyor. Anne adayları gebe kaldıkları dönemde cinsel yaşamlarındaki değişiklikler,  cinsel yaşamın nasıl şekilleneceği, cinsel yaşama devam etmenin bebek üzerindeki etkilerini sürekli araştırıyor.

Hamilelikte cinsel ilişki konusunda yapılan araştırmalar kaygının boş yere yapıldığını ortaya koyuyor. Araştırma sonuçlarına göre hamilelik döneminin tamamında cinsel hayatı sürdürmenin olumsuz bir etkisine rastlanmadı.  

Çiftler hamilelik boyunca doktorlarının kontrolünde cinsel ilişkilerini sürdürebilirler. Ancak doktorunuz bu konuda sizi özel olarak uyarmadıkça hamilelik döneminin her kademesinde cinsel ilişkiye girebilirsiniz. Tabii bu konuda da belli kıstaslar olduğunu kesinlikle aklınızdan çıkarmayın.

Cinsel İlişki Hamilelikte Kaçıncı Aya Kadar?

Cinsel ilişki hamilelikte tüm gebelik dönemi boyunca yapılabilir. Tabii hamilelik döneminde cinsel ilişkinin devam ettirilebilmesi için öncelikle gebeliğin normal seyrinde devam etmesi gerekiyor. Bu süreçte anne adaylarının da kendisini cinsel yaşamı sürdürmeye hazır hissetmesi gerekiyor.  Anne adayı da normal giden gebelik boyunca yeterli motivasyona sahip olduğu her an cinsel ilişkiye girebilir.

Bunun yanında uzmanlar hamilelik sırasında cinsel ilişkiye girdiğinizde kegel egzersizleri yaparsanız doğum sonrası daha hızlı toparlanabileceğinizi belirtiyor. Buna ek olarak doğum sonrası cinsel ilişkiden çiftler daha çok zevk alabilir ve doğum sırasında yırtık oluşma olasılığı da düşebilir. Hamilelik sürecinde yaşanan cinsel ilişki çiftleri birbirine duygusal olarak da yakınlaştıracaktır. Ayrıca bu süreçte anne adayının vücudunda yaşadığı değişimlere de daha kolay alışmasını sağlayacaktır. Yani cinsel ilişkide her ay doktorunuzun izniyle cinsel yaşamınızı belli kurallar çerçevesinde devam ettirmenizde bir sakınca yoktur.

Dinimize Göre Hamileyken İlişkiye Girilir mi?

Hamilelik döneminde cinsel ilişkiye girilme konusunda tıbbi olarak bir engel yoktur. Ancak bu dönemde cinsel ilişkiye girmeye dinimiz açısından nasıl bakıldığı da önemlidir. Çiftler hamilelik döneminde  dinimize göre ilişkiye girilip girilmeyeceği konusunda büyük merak duyuyor. 

doğum elbisesi

Dinimizde gebelik döneminde cinsel ilişkiye girmeyi yasaklayan bir hüküm yer almaz. Yani gebelikte cinsel ilişkiyi kesin olarak yasaklayan bir durum yoktur. Hamilelik döneminde cinsel ilişkiyi yasaklayacak Kuran’da ve hadislerde bir hüküm bulamazsınız. Kesin hüküm olmayan konularda da başka insanlarla istişare etmek doğru olacaktır.

Hamilelik döneminde cinsel ilişkinin dinimizce sıkıntılı olacağı durumların başında tıbbi bir engel olması geliyor. Bu yüzden doktorunuzun söyleyecekleri önemlidir. Cinsel ilişki bebeğe ve anneye zarar veriyorsa cinsel ilişkiye girmek dinimizce sakıncalı olabilir. Çünkü dinimizde kendimize ve bir başkasına zarar verdiğimiz durumlar sakıncalı olarak görülebilir.

Dinimize göre şu durumlarda cinsel ilişki zararlıdır;

  • Kadınlarda adet dönemi boyunca,
  • Ramazan ayında oruçlu olunan zamanlarda,
  • Ramazan ayında mescitte itikafta olunan zamanlarda,
  • Hac ya da umrede ihram giyildiği zamanlarda dinimizce cinsel ilişki yasaktır. Yani hamilelikte doktorunuz olumsuz bir bildirimde bulunmadıkça dinen cinsel yaşamınızı sürdürebilirsiniz.

Hamileliğin İlk 3 Ayında Cinsel İlişkiye Girilir mi?

Gebelikte cinselliğin bebeğe zarar vereceği algısı çok yanlıştır. Hamileliğin her döneminde cinsel ilişkiye girilebilir. Ancak gebeliğin ilk 3 ayı içinde düşük riskini ortadan kaldırabilmek adına doktorunuz cinsel ilişkiyi yasaklayacaktır. Bu dönemde gebelik belirtileri en yoğun olarak yaşanır ve cinsel haz bir süre ertelenmelidir. Zaten ilk 3 ayda kadınların önemli bir bölümünde cinsel istekte belirgin azalmalar görülür.

Cinsel ilişkinin ilk 3 ayı haricinde son aya kadar gebeliğe girilebilir. Tabii cinsel ilişkide anne adayının rahat ettiği pozisyonlar tercih edilmelidir. Bu süreçte cinsellik ten ve cinsel temas sağladığı için bebek ve çiftler için çok sağlıklı bir olgu olabilir.

5 Haftalık Gebelikte İlişkiye Girilir mi?

Hamilelik boyunca doktorunuzun kontrolünde cinsel ilişkiye girmenizde bir sakınca yoktur. Ancak bazı durumlarda cinsel ilişkiye girmeniz sıkıntılı olabilir. Hamileliğin özellikle ilk aylarınca vücutta çok ani değişimler olduğu için cinsel istekte büyük bir azalma görülür. Ayrıca bu dönemde düşük riski de olabileceği için doktorunuz 5 haftalık gebelikte cinsel ilişkiye girmeye izin vermeyecektir. 5 haftalık gebelik için cinsel ilişkiye girme konusunda mutlaka doktorunuzun tavsiyesine özen göstermeniz gerekiyor.

38 Haftalık Gebelikte Cinsel İlişkiye Girilir mi?

Hamileliğin son dönemlerinde erken doğum gibi tehlikeler yoksa cinsel ilişkiye girilebilir. Ancak 38. hafta  cinsel ilişkiye girmek anne adayını mekanik olarak zorlayacaktır.  Bu yüzden bu dönemde cinsel anlamda kısıtlama yaşanmalıdır. Anne adayının karnı bu dönemde büyür. Buna bağlı olarak rahim ve bebek iç organlara baskı yapar.

Hamilelik otuz sekizinci haftadayken bel ve kas ağrıları belirgin hale gelir. Anne adayı yürümekte zorlanır ve fiziksel olarak kendinde yeterli enerjiyi bulamayacağı için cinsel ilişkiye girmek zorlayıcı olabilir. Hamileliğin son ayında cinsel ilişki yaşamak isteyen çiftler için bu durum eziyete dönüşebilir. Anne adayını zorlamamak adına gebeliğin son zamanlarında cinselliğe ara verilmesi yerinde olur.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.