Hamilelikte Nelerden Kaçınılmalı?

hamilelikte nelerden kaçınılmalı

9 ay süren uzun ve bir o kadar da heyecanlı bir süreç olan hamilelik anne adayında fiziksel, hormonal ve psikolojik pek çok değişikliğe neden oluyor. Anne adaylarının, fiziksel ve duygusal olarak yeni bir sürece hazırlanırken günlük hayatlarında ve alışkanlıklarında da değişikliğe gitmeleri gerekebiliyor. Böyle olunca anne adaylarının kafasında hamilelik dönemi boyunca pek çok soru işareti bulunuyor. Neler yapılması ve neler yapılmaması gerektiği hamilelik boyunca anne adaylarını en çok meşgul eden konuların başında geliyor.

Hamilelikte Konforunuz İçin Bu Noktalara Dikkat Etmelisiniz

Anne adayları özellikle fiziksel değişimlerin görülmeye başladığı 3.aydan sonra karın bölgesini içine almayacak ve uterus üzerinde baskıya neden olmayacak çorap, tayt ve pantolonları kullanmalıdır. Giyilen kıyafet baskı oluşturduğunda anne adayları yürürken, iş yaparken hatta konuşurken dahi nefes alma güçlükleri yaşayabilirler. 

Hamilelik döneminde kaplıca, hamam, sauna gibi aşırı sıcak ortamlardan uzak durulmalıdır. Yüksek sıcaklık değerleri, özellikle bebeğin organ gelişiminin sürmekte olduğu ilk 2 aylık periyotta teratojen diğer bir deyişle sakatlığa yol açabilir.

Hamilelik boyunca kabuklu deniz ürünleri, az pişmiş ya da pişmemiş sığır eti ve kümes hayvanları tüketilmemelidir. Bu tür besinler toksoplazma ya da salmonella ile kontamine olabilirler. Aynı şekilde şarküteri etleri de plasentayı geçebilen ve bebeği enfekte edebilen bakteriler içerebilir. Rahimdeki bir enfeksiyon kan zehirlenmesi ve bebek için hayati tehlike oluşturabilir. Yüksek oranda civa içeren balıklar, tütsülenmiş deniz ürünleri, çiğ yumurta, pastörize edilmemiş süt ürünlerinden de uzak durulmalıdır. 

Her ne kadar anne adayının kalori ihtiyacı artsa da hamilelik döneminde iki kişilik yemekten kaçınılmalıdır. Bu tarz bir beslenme gebelikte ideal kilo alımı olarak kabul edilen 12 kg’dan fazlasının alınmasına, kilo kontrolünün zorlaşmasına neden olabilir. Anne ve bebek sağlığı açısından da zararlıdır.

Anne adayları hamilelik döneminde alkol ve sigara kullanmamalıdır. Alkol tüketimi, bağımlılık düzeyinde olduğunda fetal alkol sendromuna neden olabilir. Sigara kullanımı ise gelişme geriliği, düşük ya da erken doğum gibi istenmeyen durumlarla karşılaşılmasına yol açabilir. Bununla birlikte anne adayları sigara dumanına maruz kalmama konusunda da özenli olmalıdır.

Kafein bir uyarıcı ve idrar söktürücüdür. Her gün birkaç fincan kahve tüketimi, kalp atış hızının ve tuvalet ihtiyacının artmasına neden olur. Bu yüzden günde bir Türk kahvesi ya da filtre kahveden fazlası tüketilmemelidir. 

Bazı ilaçlar bebek gelişimi üzerinde olumsuz etkilere sahip olabileceği için reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilaç kullanımı söz konusu olduğunda doktora danışılmalıdır. 

Hamileliğin ilerleyen ayları ile birlikte anne adayının karnının büyümesi ile ağırlık merkezi de değişir. Bu nedenle denge kaybı yaşanması riski bulunduğundan yüksek topuklulardan bir süreliğine de olsa uzak durulmalıdır. 

Çok uzun süre aynı pozisyonda bulunmak, oturmak ya da ayakta kalmak hamilelik döneminde sakıncalı olabilir. Ayak bileklerinin şişmesi ve damarlarda problemler oluşması gibi durumlarla karşılaşılabilir. Bu nedenle oturma pozisyonundayken etrafta dolaşmak için sık sık kısa molalar verilmeli, ayaktayken de bacaklar yukarı doğru kaldırılmalıdır.

Hamileliğiniz Esnasında Doktorunuzla İletişim İçerisinde Olun

İnternette, kitaplarda, dergilerde ya da çevreden söylenenlerde anne adaylarının aklını karıştırabilecek her tür yanlış ya da çelişkili bilgi bulunabilir. Bu nedenle her okuduğunuza ya da her duyduğunuza inanmayın. Makul olun, iç güdülerinize güvenin ve herhangi bir konuda şüpheniz olduğunda doğru bilgiyi doktorunuzdan edinin.

Hamilelik boyunca anne adaylarının düşmelerine neden olabilecek aktivitelerden uzak durmaları önemlidir. Ağır kaldırmaktan, eğilmekten kaçınmalıdırlar. Hamilelik dönemine egzersiz yapmak genellikle önerilse de bu konuda profesyonel bir kişiye danışılmalıdır. Yürüyüş ve yüzme gibi aktivitelerin tercih edilmesi anne adaylarının daha iyi uyumasında, direnç ve dayanıklılık kazanmasında etkilidir. Ayrıca karna darbe alınması riski taşıyan sporlardan uzak durulmalı, su altında dalarak yüzme tercih edilmemelidir.

Hamilelik boyunca her gün en az 2.5 litre su içilmesi ihmal edilmemelidir. Bu dönemde fazla şeker ve tatlı tüketiminden kaçınılmalıdır. Fazla şeker tüketimi gebelik diyabetine buna bağlı olarak da bebek ölümlerine ve düşüğe neden olabilir. Ayrıca bebeğin doğum ağırlığının artmasına ve doğum esnasında annenin zorlanmasına da yol açabilir. 

Hamilelik sürecinde anne adayının; kimyasal maddeler, boya buharı, kurşun, röntgen ışınları ve iyonlaştırıcı radyasyon, tarım ve haşere ilaçları gibi etkenlere maruz kalması annenin ve bebeğin sağlığı açısından risk barındırabilir. 

Güneşsiz bronzlaşma sağlayan ürünlerdeki aktif bileşen, cildin en dış katmanındaki hücrelerle reaksiyona giren ve melanoidin denilen kahverengi bir pigment üreten dihidroksiasetondur. Toksik olmayan bu madde dış deri tabakasının ötesine geçemez ve vücut tarafından emilmez. Ancak bazı durumlarda kişide alerjik reaksiyonlar oluşmasına neden olabilir. Hormon seviyelerinde yaşanan değişiklikler cildi normalden çok daha hassas bir hale getirebileceği için hamilelik döneminde bu tür ürünlerin kullanımı önerilmez. Ayrıca hamilelik döneminde anne adayları yüksek güneş koruma faktörlü kremler kullanmalı ve mümkün olduğunda güneşten uzak durmalıdır.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.